Кілька міжнародних медіа у світі повідомляють, що у сирійському порту Тартус, ймовірно, почалась евакуація військової техніки та обладнання на російські кораблі. Про це, зокрема, пише британське видання "Телеграф", польське видання “Газета польська”, та інші.
22-го січня, стало відомо, що нова фактична адміністрація Сирії скасувала контракт з російською фірмою “Будтрансгаз” на управління та експлуатацію росіянами порту Тартус.
Угода про використання росіянами порту у Сирії, який використовував ще СРСР, була підписана у 2017 році на 49 років – до 2066 року, посадовцями уряду президента-втікача Башара аль-Асада. Вона передбачала російські інвестиції у порт на 500 мільйонів доларів.
Сирійська газета Al-Watan, яку називають напівдержавним виданням, процитувала очільника митниці Тартуса Ріада Джоуді, який заявив, що інвестиційний контракт з Росією анулювали після того, як російська фірма “Будтрансгаз” не виконала умов угоди щодо інвестицій.
За його словами, тепер усі доходи від управління морським портом підуть на “благо сирійської держави”, а співробітники повернуться під управління сирійської сторони.
Ключова база для ВМС Росії у Середземному морі
Останніми десятиліттями комерційний порт Тартус був ключовою базою для Росії у Середземному морі, тут російські кораблі заправлялись, поповнювали запаси, ремонтували судна.
Для Росії це велика втрата, пише британське видання "Телеграф":
“Порт Тартус відіграв важливу роль як центр військової присутності [Росії] в Середземному морі, яку вони збільшили в останнє десятиліття для підтримки своїх операцій в Африці”.
За даними міжнародних видань, як свідчить рух кількох російських кораблів та підводних човнів у Середземному морі, у росіян мало надії на збереження бази ВМС у Тартусі.
За даними “Телеграф”, два російські вантажні кораблі, які три тижні чекали біля берега, як показують сателітні відстежувачі, у вівторок зайшли в порт, щоб, ймовірно, почати евакуацію.
BBC інформує, що кораблі Sparta та Sparta II, які пришвартувалися в Тартусі 21 січня, перебувають під санкціями США, і за даними української влади, причетні до транспортування російської зброї.
“За останні тижні велика кількість військової техніки була переміщена в порт, її можна побачити на супутникових фотографіях, які проаналізували [дослідники] BBC Verify”, – повідомляє BBC.
Субмарини РФ втратили прихисток у Середземномор'ї
Атомні підводні човни можуть працювати в морі набагато довше, ніж підводні човни зі звичайним двигуном без стикування.
“База ВМС Тартус є єдиним російським об’єктом у регіоні, здатним підтримувати їхні [російські] дизель-електричні підводні човни, які дешевші та часто тихіші, ніж атомні човни, але вимагають регулярної дозаправки”, – пише "Телеграф".
Останнім російським атомним підводним човном, який був зафіксований у Середземному морі, був “Сєвєродвінськ” у 2022 році, хоча невідомо, де він обслуговувався, і чи пришвартувався у Тартусі, мовиться у статті "Телеграф".
Ейч Ай Саттон, військово-морський аналітик, дописувач до Naval News у коментарі "Телеграфу" сказав, що відправити російський атомний підводний човен в регіон Середземномор’я зараз можливо, але він вважає це “малоймовірним”.
З 2013 року Москва підтримувала в регіоні майже постійну підводну присутність щонайменше двох ударних підводних човнів, доки на початку цього місяця звідти не вийшов підводний човен класу “кіло” “Новоросійськ”, носій ракети “Калібр”.
“Щоб залишатися в морі, будь-які російські підводні човни — дизель-електричні чи атомні — повинні були б мати можливість час від часу відвідувати дружні порти” для матеріально-технічної та інфраструктурної підтримки, аналізує "Телеграф".
Африка - альтернатива Тартусу?
Без доступу до комерційного порту у Сирії, підводні човни Росії у Середземномор’ї, найважливіші дизельні ударні субмарини РФ, більше не зможуть працювати в цьому регіоні, пише “Телеграф”, і змушені будуть шукати альтернативу.
Як вважають дослідники Інституту дослідження війни, зберегти присутність у Середземному морі – один з пріоритетів Кремля.
“Росія буде боротися за стале функціонування”, мовиться в огляді ISW від 21 січня.
Вони зауважують, що лишається незрозумілим, чи має Росія намір передислокувати будь-які сили та військове обладнання до потенційних альтернативних до Сирії місць у Північній Африці.
“Майже напевно пріоритетами російського уряду буде їхня здатність матеріально підтримувати як свою армію, так і своїх приватних військових підрядників в Африці, а також зусилля, щоб обмежити репутаційну шкоду, завдану їм через падіння режиму Асада”, - мовиться в аналізі ISW.
За даними "Телеграф", такими північноафриканськими союзниками потенційно можуть стати Лівія або Алжир.
Росія підтримує лівійського головнокомандувача Халіфу Хафтара. Як пишуть автори "Телеграф", він міг би відкрити для російських кораблів та субмарин порти "Тобрук" та "Бенгазі".
"Однак аналітики сумніваються, чи є ці порти достатньо великими або в достатньо хорошому стані, щоб прийняти військові кораблі та підводні човни", – мовиться у статті.
Алжир зі свого боку вже обслуговує російські підводні човни, втім видання нагадує, що уряд Алжиру нещодавно висловлював стурбованість через зростання російського впливу у сусідній Малі.
Том Шарп, колишній офіцер Королівського флоту та експерт з військово-морської війни, вважає, що Росія тепер “боротиметься за стабільну експлуатацію” будь-яких підводних човнів у Середземному морі.
“Залишається високою невизначеність щодо майбутнього російської присутності та [російських] можливостей у Східному Середземномор’ї. Після краху режиму Асада, колишнього сирійського союзника Росії, російська постійна середземноморська оперативна група (PMTG) наразі не має доступу до своєї військово-морської бази Тартус для обслуговування та матеріально-технічної підтримки. Бази, альтернативної цій, в регіоні немає”, - писали дослідники Інституту дослідження війни напередодні, 21 січня.
У Сирії Росія має дві великі військові бази – авіаційну "Хмеймім" у районі Латакії та морську в Тартусі. Наприкінці листопада 2024 року сирійські антиурядові сили на чолі з угрупованням "Хаят Тахрір аш-Шам" повалили режим лояльного до Москви Башара Асада. Після цього російські кораблі тимчасово залишили порт у Тартусі.
Порт у Тартусі – другий за розміром порт Сирії. З 1970-х років там розташований єдиний у Середземному морі пункт матеріально-технічного забезпечення військового флоту СРСР, а згодом - Росії. Він дозволяє проводити ремонт суден та поповнювати запаси, тому російським кораблям не потрібно повертатися до портів Чорного моря.