У Росії рекордно збільшилося вербування добровольців для участі у війні в Україні, повідомляє Російська служба Радіо Свобода з посиланням на підрахунки російських незалежних журналістів за непрямими даними.
Репортери російського недержавного видання "Медіазона" підрахували, що, імовірно, кількість російських добровольців за останні місяці сягнула понад 50 тисяч, і збільшилася удвічі з липня до вересня цього року у порівнянні з минулим роком.
Журналісти зробили це припущення, користуючись даними Центрального банку Росії про кредитні канікули військовослужбовцям, які не можна отримати, якщо людину не було відправлено на фронт.
"Тільки з липня до вересня банки оформили 54,2 тисячі нових кредитних канікул для учасників вторгнення в Україну (включаючи контрактників та мобілізованих), тобто майже вдвічі більше, ніж за аналогічний період попереднього року. Торік банки оформляли менше ніж 30 тисяч кредитних канікул у кожному кварталі", – мовиться у повідомленні Радіо Свобода.
Закон про надання кредитних канікул за іпотечними та споживчими кредитами та позиками учасникам війни в Україні Путін підписав ще у жовтні 2022 року. З початку часу його дії всього було оформлено 411 тисячі канікул.
За оцінкою американської розвідки, яку наводить The New York Times, до російської армії для війни з Україною щомісяця вербують 25–30 тисяч людей.
Аналітики вказують, що, обіцяючи великі виплати під час підписання контракту з армією, а також у разі поранення чи смерті військовослужбовця, Росія значно поповнює ряди своїх збройних сил, уникаючи оголошення мобілізації, тому що це тягне за собою політичні ризики у вигляді більшого невдоволення росіян.
Темпи вербування до російської армії зросли 2024 року, пише Радіо Свобода. Для цього у регіонах підвищили розміри одноразової виплати. Ці виплати призвели до скорочення бідності у багатьох російських найвідсталіших регіонах, таких як Тува чи Бурятія.
Як писав Голос Америки, Газета The Wall Street Journal наводить розрахунки російського економіста Владислава Іноземцева, який підрахував, що сім’я 35-річного росіянина, який воює протягом року, а потім гине на полі бою, отримає близько 14,5 мільйонів рублів, що еквівалентно 150 тисячам доларів, якщо додати його зарплату солдата та компенсацію за смерть.
"Піти на фронт і загинути через рік економічно вигідніше, ніж подальше життя людини", — цитує WSJ Іноземцева, який називає цей феномен "смертономікою".
За оцінками західних аналітиків, у Росії від початку повномасштабної агресії до червня минулого року загинуло чи було поранено близько 600 тисяч солдатів, тож лише минулого року виплати за них сягнули 30 мільярдів доларів.
"Медіазона" спільно з Російською службою Бі-бі-сі та командою волонтерів веде підрахунок загиблих на фронті російських військових, заснований на відкритих даних та публікаціях у ЗМІ.
До середини листопада журналісти підтвердили загибель щонайменше 78 329 російських військових.