Супутникові зображення свідчать, що російські сили пакують і демонтують військове обладнання на своїх ключових базах у Сирії. Росіяни, ймовірно, готуються до виведення військ після того, як колишній президент і союзник Росії Башар Асад був повалений сирійськими повстанцями, пише NBC News.
Аналітики, утім додають, що усе залежатиме від потенційних перемовин росіян із сирійськими повстанцями та, ймовірно, від допомоги Туреччини.
Також було помічено конвої російської армії, які перетинали Сирію, що, ймовірно, означає скорочення військ Росії у регіоні та потенційне зменшення російського впливу на Близький Схід на тлі втрати Москвою свого ключового союзника, припускає видання.
Знімки було оприлюднено Maxar Technologies – американським оборонним підрядником.
Було зафіксовано рух транспорту на російській авіабазі Хмеймім і військово-морській базі Тартус, розташованих на середземноморському узбережжі Сирії.
Кадри, підтверджені NBC News, зафіксували російський конвой, який рухався на північ до Хомса вздовж шосе, що сполучає Дамаск на півдні з Алеппо на півночі.
Сирійська обсерваторія з прав людини, моніторингова група зі штаб-квартирою у Великій Британії також повідомила, що російські війська відходять із району Хасія на південь від Хомса. А подібні рухи російських військ спостерігаються по всій країні.
NBC нагадує, що військова присутність Росії в Сирії посідала центральне місце в її стратегії на Близькому Сході, а Хмеймім і Тартус є критично важливими центрами для поширення сили в регіоні.
“Бази Тартус і Хмеймім стратегічно важливі для російської присутності у Середземномор'ї та Африці”, – додає Російськомовна служба Голосу Америки.
Росія нічого не змогла чи не захотіла зробити, щоб запобігти падінню режимуТомас Грем
При цьому російські державні ЗМІ почали називати сирійців, які повалили режим Асада “повстанцями”, а не “терористами”, що, ймовірно, свідчить про прагнення Москви дипломатично взаємодіяти з новою владою в Сирії.
“Очевидно, що це серйозний удар для російської політики в регіоні, і це особисте приниження президента Путіна, — розповів в інтерв'ю Голосу Америки представник Ради з міжнародних відносин Томас Грем. — 2015 року Путін відправив війська до Сирії, щоб врятувати Асада від повстанців. Минуло менше 10 років — і Росія нічого не змогла чи не захотіла зробити, щоб запобігти падінню режиму”.
Про військово-морську базу у місті Тартус та авіабазу у місті Хмеймім Грем наголосив: “Це логістичні центри, через які військове обладнання доставляється в Північну Африку, Центральний Судан і далі. Мені здається, Кремль дуже намагатиметься їх зберегти”.
Джон Лечнер, незалежний журналіст і автор книги “Наш бізнес – смерть” про російських найманців, які беруть участь у військових конфліктах по всьому світу, каже, що база Хмеймім є перевальним пунктом для російських найманців:
“Це важлива платформа для російських польотів, які перевозять військовий персонал, включаючи бійців групи Вагнера, і військове спорядження через Сирію і далі, до Центрально-Африканської Республіки, Судану, Малі, Лівії та інших країн. Навіть у періоди, коли вагнерівці діяли абсолютно незалежно у ЦАР, вони все одно спиралися на інфраструктуру Міноборони Росії, представлену на цих сирійських базах”.
Як повідомляв Голос Америки, на чолі наступу в Сирії стоїть угруповання Хайят Тахрір аш-Шам, визнане терористичним Сполученими Штатами та ООН.
Все залежить від переговорів російської влади з лідерами повстанців і що вони конкретного зможуть запропонувати один одномуМаксим Глікін
Представник Американського інституту підприємництва Майкл Рубін зауважує, що Росія і Туреччина економічно дуже пов'язані, тому їхнє партнерство може допомогти Росії зберегти присутність у Сирії, оскільки Туреччина підтримувала повстанців.
Наразі питання про російські бази перебуває на стадії перемовин, зауважив у коментарі Голосу Америки головний редактор проєкту “Можемо пояснити” Максим Глікін.
На його думку, все залежить від того, як пройдуть переговори між російською владою та лідерами повстанців і що вони конкретного зможуть запропонувати один одному.
"Але схоже, що безкоштовних баз для Росії точно не буде, – уточнив Глікін. – Якщо вони й залишаться, то дуже задорого".
У будь-якому разі, події в Сирії серйозно змінили політичний ландшафт у регіоні, а імперським амбіціям Росії завдано потужного удару, резюмував директор аналітичного центру "Третій сектор" Андрій Золотарьов.
Глікін припускає, що представники нової влади Сирії можуть за певних умов "закрити очі" на варварські бомбардування Сирії російською авіацією:
"Вони люди достатньо цинічні та прагматичні, судячи з перших їхніх кроків".
Експерт додав, що сирійці не можуть пробачити злочинів режиму Асада, тому "там зараз вішають генералів" за терор, який 50 років творила сім'я Асада. Як відомо, Росія прийняла у себе Асада та його родину.