Спеціальні потреби

Наратив про непереможність є "головною стратегією" Кремля, і "єдиною надією на успіх" – ISW


Президент Росії Володимир Путін слухає голову фракції партії "Єдина Росія" Володимира Васильєва в Державній думі, нижній палаті російського парламенту, під час їх зустрічі в Кремлі. Вівторок, 12 листопада 2024 р. (Sputnik/AP)
Президент Росії Володимир Путін слухає голову фракції партії "Єдина Росія" Володимира Васильєва в Державній думі, нижній палаті російського парламенту, під час їх зустрічі в Кремлі. Вівторок, 12 листопада 2024 р. (Sputnik/AP)

Російських ресурсів не вистачить на тривалу війну – висока інфляція підриває розвиток військово-промислового комплексу, а демографічне падіння скорочує кількість потенційних бійців.

Послідовна західна та міжнародна підтримка опору України на полі бою ще більше загострюють економічні проблеми Росії, тож Кремль блефує, коли поширює наратив про свою "непереможність", пишуть у своєму аналізі дослідники Інституту вивчення війни (ISW).

При цьому вони додають, що цей наратив росіяни успішно насаджують західним партнерам України.

Аналітики ISW вважають, що російська економіка, ймовірно, зіткнеться зі значними проблемами у 2025 році, і розуміючи це, Кремль намагається переконати Захід у тому, що українську війну неможливо виграти, бо сили занадто нерівні, і Росія все одно переможе.

Кремлю потрібно, щоб Сполучені Штати вибрали бездіяльність і прийняли фальшиву неминучість того, що Росія переможе в Україні
Аналіз ISW

"Кремлю потрібно, щоб Сполучені Штати вибрали бездіяльність і прийняли фальшиву неминучість того, що Росія переможе в Україні", – кажуть аналітики ISW. Вони додають, що головною силою Путіна є його "здатність формувати волю та рішення Заходу, України та самої Росії".

У той час, як у США та деяких країнах Європи почастішали розмови про необхідність поступок Росії, щоб Москва захотіла вести переговори про мир з Україною, аналітики ISW кажуть, що наратив про непереможність Росії і є головною стратегією Кремля та його єдиною реальною надією на успіх.

"Спосіб, у який Кремль намагається встановити свої умови для переговорів, рішуче свідчить про те, що цілі Росії залишаються незмінними, і в підсумку зводяться до повної капітуляції України. Кремль, схоже, не бажає йти на поступки ні майбутній адміністрації Трампа, ні нинішній адміністрації [Байдена]", – вважають фахівці ISW.

Спосіб, у який Кремль намагається встановити свої умови для переговорів, рішуче свідчить про те, що цілі Росії залишаються незмінними і в підсумку зводяться до повної капітуляції України
Аналіз ISW

Метою цієї російської інформаційної операції є змусити Захід бачити світ таким, яким Кремль хоче, щоб його бачили, і ухвалювати рішення у створеній Кремлем альтернативній реальності, яка дозволить Росії перемогти в реальному світі, пишуть аналітики ISW у серії твітів.

Таким чином у Кремлі планують вивести з гри Сполучені Штати, що залишить Україну сам на сам з Росією. А пізніше Москва перейде до своїх наступних цілей. Росія також намагатиметься ізолювати від допомоги і солідарності союзників.

Тим часом, як зауважують аналітики ISW, кілька заходів, нещодавно ухвалених Кремлем, свідчать про те, що російська економіка не настільки стійка до санкцій Заходу, грошових обмежень і вартості військових зусиль, як про це каже російський уряд.

Москва виплачує непомірні гроші добровольцям і їхнім родинам у разі їхньої смерті чи поранення. У деяких з найбідніших регіонів країни зарплата військових у п’ять разів перевищує середню, пише газета The Wall Street Journal.

Американський діловий щоденник наводить розрахунки російського економіста Владислава Іноземцева, який підрахував, що сім’я 35-річного росіянина, який воює протягом року, а потім гине на полі бою, отримає близько 14,5 мільйонів рублів, що еквівалентно 150 тисячам доларів, якщо додати його зарплату солдата та компенсацію за смерть.

Піти на фронт і загинути через рік економічно вигідніше, ніж подальше життя людини
В'ячеслав Іноземцев в інтерв'ю WSJ

Це більше, ніж він міг би заробити, працюючи цивільним до 60 років у деяких регіонах, пояснює газета.

"Піти на фронт і загинути через рік економічно вигідніше, ніж подальше життя людини", — цитує WSJ Іноземцева, який називає цей феномен "смертономікою".

За оцінками західних аналітиків, у Росії від початку повномасштабної агресії до червня минулого року загинуло чи було поранено близько 600 тисяч солдатів, тож лише минулого року виплати за них сягнули 30 мільярдів доларів.

Ці виплати призвели до скорочення бідності у багатьох російських найвідсталіших регіонах, таких як Тува чи Бурятія, але також призвели до розкручення інфляції. Російська економіка вже не може нести такі видатки, тож Кремль намагається їх скоротити.

Також Росії доводиться боротися з низкою демографічних проблем, таких як низька народжуваність і брак робочої сили.

Російський ВПК навряд чи відповідатиме темпам виробництва, необхідним для компенсації втрат російської зброї за цією монетарною політикою.

Росія не зможе перемогти Україну чи Захід і, швидше за все, програє, якщо Захід мобілізує свої ресурси для опору Кремлю
Аналітики ISW

Російський Центральний банк нещодавно підвищив ключову процентну ставку до 21 відсотка, що, як повідомляється, викликало невдоволення серед російських політиків, керівників російського ВПК та еліт, додає ISW.

Аналітики посилаються на інсайдерське джерело в Кремлі, яке стверджує, що жорстка монетарна політика Центрального банку стримує темпи розвитку російського ВПК у довгостроковій перспективі та вже ускладнила кілька російських експортних проєктів, втім прямо вона ще не вплинула на постачання російського війська на фронті.

"Ця політика демонструє, що Кремль не зможе підтримувати затяжну війну протягом багатьох років і десятиліть, захищаючи російське суспільство від економічних проблем", – вважають в ISW.

Тому, як вважають дослідники, послідовна західна та міжнародна підтримка опору України на полі бою ще більше загострить економічні проблеми Росії, і в результаті призведе до її поразки.

"Росія не зможе перемогти Україну чи Захід і, швидше за все, програє, якщо Захід мобілізує свої ресурси для опору Кремлю", – кажуть аналітики ISW. Вони додають, що якщо Захід "трохи напружитися", Росія програє.

Розсилка

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG