Спеціальні потреби

Росія здійснила "один з наймасштабніших ударів" в день, коли Україну відвідують іноземні гості зі США та ЄС


Пожежники працюють на об’єкті критичної енергоінфраструктури в Івано-Франківській області, ураженому ракетним ударом Росії, 13 грудня 2024 року. (Фото: Пресслужба ДСНС України в Івано-Франківській області через REUTERS)
Пожежники працюють на об’єкті критичної енергоінфраструктури в Івано-Франківській області, ураженому ракетним ударом Росії, 13 грудня 2024 року. (Фото: Пресслужба ДСНС України в Івано-Франківській області через REUTERS)

Під час чергової масованої повітряної атаки на українську енергетичну систему вранці 13 грудня Росія застосувала 94 ракети та 193 ударних безпілотники, завдавши суттєвої шкоди цивільним енергетичним об’єктам.

У відповідь посадовці вчергове закликали надати Україні додаткові необхідні засоби протиповітряної оборони на тлі зниження температур у зимовий період.

Повітряні Сили України прозвітували про збиття 81 ракети та 80 БПЛА, тим часом як 105 дронів були локаційно втрачені.

“Повітряний напад відбивали зенітні ракетні війська, авіація, підрозділи РЕБ, мобільні вогневі групи Повітряних Сил та Сил оборони України. В тому числі ефективно відпрацювали F-16!” – зазначено у дописі Повітряних Сил в мережі Telegram.

Польські військово-повітряні сили підняли в повітря винищувачі під час російської атаки на Україну, очікуючи можливого потрапляння російських ракет і безпілотників на територію НАТО.

Ця атака стала 12-м масованим повітряним нападом росіян на українську енергоінфраструктуру лише цього року.

Президент України Володимир Зеленський назвав російську ранкову атаку “одним із найбільш масштабних ударів по нашій енергетиці”.

“Це такий "мирний" план Путіна – знищити все. Це так він хоче "перемовин" – тероризуючи мільйони людей. І він не обмежений ані в далекобійності, ані в купівлі необхідних компонентів для виробництва ракет. Нафта дає Путіну достатньо грошей, щоб вірити в безкарність. Потрібна сильна реакція світу: на масований удар – масова реакція. Тільки так зупиняється терор”, - написав Зеленський у своїх соціальних мережах, очевидно посилаючись на обмеження, накладені західними партнерами Києва на застосування Україною далекобійних західних ракет для ураження цілей вглибині Росії.

“Якщо лідери бояться реагувати чи звикають до терору, Путін сприймає це як дозвіл продовжувати. Потрібні "петріоти", щоб збивати ці ракети й доводити, що терор не досягне мети. Потрібно посилювати санкції проти Росії за війну, щоб реально впливати на російське виробництво ракет”, - написав далі Зеленський.

“Балачки Путіна не зупиняють – потрібна сила, яка приведе до миру. Сила, яка не боятиметься своєї можливості зупиняти зло”, - додав він.

Міністр закордонних справ України Андрій Сибіга у відповідь на атаку також закликав надати Україні додаткові засоби ППО.

“Масований російський ракетний удар по Україні сьогодні вранці, насамперед по енергетичній системі. Росія прагне позбавити нас енергетики. Натомість ми повинні позбавити її засобів терору. Я знову закликаю терміново доставити 20 систем ППО NASAMS, HAWK або IRIS-T”, - зазначив він у дописі в мережі Х.

Посолка США в Україні Бріджит Брінк повідомила про російську атаку на своїй сторінці в мережі Х.

“Починаючи з 07:00 за київським часом критична інфраструктура України зазнає чергової масованої атаки. Росія здійснила обстріл балістичними ракетами, націлившись на енергетичні системи, транспортні мережі та ключові об’єкти по всій країні”, - написала Брінк.

Пізніше посолка повідомила про візит до Києва американських посадовців.

“Рада вітати посла Нейта Фіка та Дуга Бека, директора Оборонного інноваційного підрозділу (@DIU_x), у Києві — навіть під час повітряної тривоги. Вони зустрінуться з представниками оборонно-технічного сектору України, щоб обговорити уроки, здобуті на полі бою, та можливості для майбутньої співпраці зі США”, - зазначила вона.

Своєю чергою міністр Сибіга також повідомив про візит до України іноземного гостя, перерваний тривогою через російську атаку. До Києва прибув колишній прем'єр-міністр Литваи, а з 2024 року - перший єврокомісар з питань оборони та космосу Андрюс Кубілюс.

“Привітав Андрюса Кубілюса під час його першого візиту до Києва як єврокомісара з питань оборони та космосу. Після ранку в укриттях через масовану повітряну атаку Росії, ми взялися до справи, обговорюючи кроки для посилення оборонно-промислової бази ЄС та інвестицій в оборонну промисловість України”, - заявив Сибіга.

У Москві заявили 13 грудня, що теперішня масована російська атака на цивільну енергетичну інфраструктуру України була здійснена у відповідь на застосування Україною американських ракет ATACMS для завдання ударів по військовому аеродрому в Росії раніше цього тижня.

Також Кремль висловив свою повну згоду з позицією новообраного президента США Дональда Трампа про те, що він “дуже рішуче” не погоджується з використанням Україною американської зброї для ураження цілей в Росії.

Трамп висловив таку позицію в інтерв’ю виданню Time, опублікованому 12 грудня. Аналітики розцінили це як можливу ознаку того, що Трамп може змінити політику США щодо дозволу Україні використовувати американські ракети для ударів по російській території після початку своєї каденції у січні 2025 року.

Спілкуючись з британським виданням The Guardian раніше цього тижня, Андріан Прокіп, експерт з енергетики вашингтонського Інституту Кеннана, зауважив, що він очікує продовження російських атак протягом тижнів перед інавгурацією Трампа.

“У мене таке відчуття, що вони хочуть здійснити якомога більший тиск на українську енергосистему до інавгурації Трампа. Росіяни хотіли б, щоб Трамп думав, що Україна вже зруйнована”, – сказав Прокіп.

Президент Зеленський у своєму дописі підсумував, що "зупинити божевілля" Москви можна лише силою.

“Світ може зупинити це божевілля, і для цього, перш за все, треба зупинити божевілля в Москві, яке вже 20+ років віддає накази на терор. Сила потрібна. Україна вдячна всім, хто допомагає”, - підсумував у своєму дописі президент Зеленський.

  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

Розсилка

Відео - найголовніше

Команда Трампа планує масштабні скорочення уряду.Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:12 0:00

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG