Державний секретар США Марко Рубіо під час візиту до Панами попередив уряд країни, що Вашингтон "вживе необхідних заходів", якщо Панама не зробить негайних кроків, щоб покласти край тому, що президент США Дональд Трамп назвав "впливом і контролем" Китаю над Панамським каналом.
"Секретар Рубіо чітко дав зрозуміти, що такий статус-кво є неприйнятним", — заявила речниця Держдепартаменту Теммі Брюс після переговорів Рубіо з президентом Панами Хосе Раулем Муліно.
В заяві Держдепу додано: "Міністр Рубіо поінформував президента Муліно та міністра Мартінеса-Ачу про те, як президент Трамп попередньо визначив, що нинішня позиція впливу та контролю Комуністичної партії Китаю над районом Панамського каналу є загрозою для каналу та є порушенням Договору про постійний нейтралітет і функціонування Панамського каналу".
Китайські інвестиції в порти та іншу інфраструктуру й об’єкти як на тихоокеанському, так і на карибському кінцях каналу викликають серйозне занепокоєння, залишаючи Панаму та критично важливий судноплавний шлях уразливими для Китаю, сказав раніше Рубіо.
Муліно також оголосив, що Панама вирішила не продовжувати меморандум 2017 року з Китаєм щодо пекінської ініціативи "Один пояс, один шлях" і намагатиметься анулювати угоди з китайським урядом до закінчення їх офіційного терміну.
"Ми вивчимо можливість дострокового припинення", — додав Муліно в неділю.
Ініціатива "Один пояс, один шлях" (Belt and Road Initiative -BRI), — це масштабний інфраструктурний проєкт, запущений Китаєм у 2013 році під керівництвом глави країни Сі Цзіньпіна, спрямований на з’єднання кількох континентів наземними та морськими шляхами. Сполучені Штати попередили, що BRI "підживлюється місією Китаю з маніпулювання та підриву глобальної торгової системи, заснованої на правилах, заради власної вигоди".
Співпраця у питанні депортації
Крім того, Рубіо заявив, що співпраця з Панамою надіслала "чітке повідомлення" про те, що США будуть діяти, щоб приборкати нелегальну імміграцію.
Про це він сказав, спостерігаючи за фінансованим США рейсом з депортації на Батьківщину 43 колумбійців, які незаконно перетнули кордон Панами на шляху до США.
1 липня 2024 року — у перший день повноважень президента Панами Хосе Рауля Муліно — США та Панама підписали меморандум про взаєморозуміння, спрямований на спільне скорочення кількості мігрантів, які нелегально перетинають панамський регіон Дар’єн на шляху до Сполучених Штатів.
"Це ефективний спосіб зупинити потік нелегальної міграції, масової міграції, яка є руйнівною та дестабілізуючою", — сказав Рубіо журналістам у міжнародному аеропорту Альбрук.
Відповідно до Меморандуму про взаєморозуміння 2024 року Сполучені Штати виділили майже 2,7 мільйона доларів на фінансування авіарейсів і квитків для репатріації мігрантів до країн їхнього походження.
З часу першого репатріаційного рейсу 20 серпня 2024 року з Панами було здійснено понад 40 чартерних рейсів до понад 14 країн, повернувши понад 1700 мігрантів без документів. Місцями призначення були Колумбія, Еквадор, Індія та В’єтнам.
Нещодавно Панама повідомила про зменшення на 90% мігрантів, які перетинають регіон Дар’єн, порівняно з тим же періодом минулого року.
Протидія Китаю в регіоні
Нагадаємо, Рубіо прибув у Панаму в суботу. Це його перша офіційна поїздка на посаді головного дипломата США. До четверга він відвідає також інші країни регіону і зустрінеться зокрема із президентом Сальвадору Наїбом Букеле, президентом Коста-Ріки Родріго Чавесом, президентом Гватемали Бернардо Аревало та президентом Домінікани Луїсом Абінадером.
За словами спеціального посланника США з питань Латинської Америки Маурісіо Клавер-Кароне, це перший випадок за більш ніж 100 років, коли державний секретар США здійснив свій перший офіційний візит на посаді до Латинської Америки.
Посадовці та експерти кажуть, що візит частково спрямований на протидію впливу Китаю в регіоні, що зростає. Президент Трамп прагне відновити контроль над Панамським каналом та посилює зусилля щодо стримування нелегальної міграції.
Деякі аналітики застерігають, що Китай використовує економічну та неекономічну тактику по всій Західній півкулі, щоб розширити свій вплив, що викликає занепокоєння щодо національної безпеки.
Прямі іноземні інвестиції Китаю у Латинську Америку та Карибський басейн значно зросли, сказав Раян Берг, директор Програми для Америки в Центрі стратегічних і міжнародних досліджень, посилаючись на дані про приблизно 160 мільярдів доларів китайських інвестицій за останні 15 років.