Спеціальні потреби

Санкції Росії проти України можуть розвалити Митний союз – експерт


«Шоколад не є настільки важливим у нашій взаємній торгівлі. Це більше політичні дії» – Жолудь

Київ – Уряд України оголосив про економічні санкції щодо Росії. Зокрема, Кабінет міністрів ухвалив дві постанови, відповідно до яких запроваджується заборона на ввезення низки товарів російського походження в Україну та переглядаються ввізні мита на товари з Росії. Український прем’єр-міністр Арсеній Яценюк заявив, що постанови очолюваного ним уряду про заборону на ввезення російських товарів будуть оприлюднені, щойно Росія запровадить обмежувальні заходи проти українських товарів. Водночас відомо, що Росія з 1 січня 2016 року запроваджує санкції проти України, серед яких митні збори і продуктове ембарго. Постанову уряду про ембарго підписав прем’єр-міністр Росії Дмитро Медведєв. Цей документ суперечить попередній заяві російського президента Володимира Путіна, який пообіцяв, що санкцій проти України не запроваджуватимуть, хоча зони вільної торгівлі між країнами не буде. А сам Путін оформив припинення з січня наступного року договору про зону вільної торгівлі з Україною, зробивши виняток для експортного мита на газ.

За пропозицією Мінекономрозвитку, в разі запровадження Росією санкцій режим найбільшого сприяння для російських товарів буде скасований 1 січня, а торговельне ембарго на ввезення російських товарів планується ввести з 10 січня 2016 року, щоб вже законтрактовані товари все ж надійшли в Україну. Про рішення щодо санкцій проти Росії повідомив прем’єр-міністр України Арсеній Яценюк.

Перша постанова – про заборону ввезення на митну територію товарів, які походять з Росії. А друга – про ставки ввізного мита стосовно товарів, що походять з Росії
Арсеній Яценюк

«Кабінет міністрів України приймає дві постанови щодо контрдій проти незаконних дій Росії. Перша постанова – про заборону ввезення на митну територію товарів, які походять з Росії. А друга – про ставки ввізного мита стосовно товарів, що походять з Росії», – заявляє Яценюк.

Отже, уряд затвердив перелік заборонених для ввезення в Україну російських товарів. До нього увійшли, зокрема: м’ясо великої рогатої худоби, птиці та свинина; молоко, вершки, кефіри, йогурти та плавлені сири; харчові продукти та суміші з жирів рослинних чи тваринного походження; кондитерські вироби без вмісту какао, карамель, шоколад та інші продукти з вмістом какао; розфасовані продукти дитячого харчування, печиво та вафлі; хлібобулочні кондитерські і некондитерські вироби, а також вироби з макаронного тіста; есенції, екстракти, концентрати кави, а також кава та чорний чай; пиво в пляшках та інших посудинах місткістю від 10 літрів і менше; спирт етиловий та горілка; сигарети з фільтром; корми для собак і котів, розфасовані для роздрібної торгівлі; мийні засоби для шкіри, так само розфасовані для роздрібної торгівлі.

Щодо митних ставок на товари, імпортовані з Росії, наразі достеменно відомо лише про запровадження компенсаційного мита на автомобілі. Із 3 січня з імпортованих з Росії авто стягуватимуть від 10,41% до 17,66%, залежно від виробника. Максимальним митом будуть обкладатися автомобілі виробництва «Соллерс-Далекий Схід». Компанія виробляє автомобілі марок «УАЗ», «ISUZU» і «Ssang Yong». Автомобілям виробництва «АвтоВАЗ» призначене мито в розмірі 14,57%, інші виробники Росії отримають мінімальне мито.

Путін у рішенні щодо санкцій робить виняток для газу

Росія, зі свого боку, розпочала, так би мовити, війну з українським імпортом ще кілька років тому, до початку збройного конфлікту на Донбасі, до анексії Криму, навіть до Євромайдану. У 2013 році проблеми із ввезенням своєї продукції на російську митну територію виникли у виробників сиру, їх тоді звинувачували у порушенні санітарно-епідеміологічних норм. З того часу схожі претензії висловлювалися до різних товарів, імпортованих з України. У 2014 році Росія заблокувала імпорт українських консервів, а також заборонила ввезення з України всієї рослинної продукції: овочів, фруктів, злаків. Вже у 2015 році низку українських виробників м’яса та м’ясопродуктів звинуватили у порушенні ветеринарних норм, і, відповідно, заборонили ввезення їхньої продукції. Також цього року Москва ввела обмеження на ввезення соків, молочної та сирної продукції, кондитерських виробів, рибних і плодоовочевих консервів та окремих різновидів алкоголю з України.

Тепер російський президент Володимир Путін підписує закон про припинення дії договору про зону вільної торгівлі з Україною, а прем’єр-міністр Дмитро Медведєв оголошує про запровадження санкцій – через набуття чинності економічної частини Угоди про асоціацію України з Європейським союзом та приєднання України до міжнародних санкцій проти Росії. Але указ Путіна робить виняток для природного газу, торгівля яким, за його логікою, має залишатися таки у межах ЗВТ. Тому наразі йдеться лише про позбавлення України преференцій на розмитнення товарів, які вона мала у межах Зони вільної торгівлі СНД.

Україна втратить близько півмільярда доларів – Устенко

Майже втричі скоротилося постачання українських товарів до Росії протягом останніх трьох років. Відтак нині від експорту до цієї країни залежить близько 5% ВВП України, а у 2012 році ця залежність становила 17%.

Таким чином, Росія втратила статус найважливішого торговельного партнера України, тому і наслідки російських санкцій тепер не будуть такими помітними, зауважує виконавчий директор Міжнародного фонду Блейзера Олег Устенко. Але Україна у цій війні санкцій втрачає все ж таки більше, визнає експерт.

Ми хоч і різко зменшили частку Росії у нашому експорті, але втрата приблизно півмільярда доларів. Відносно нашого ВВП – це значна цифра
Олег Устенко

«Дії України просто симетричні. Але втратить більше Україна. Тому що ми хоч і різко зменшили частку Росії у нашому експорті, але втрата приблизно півмільярда доларів. Відносно нашого ВВП – це значна цифра», – зауважує Устенко.

Тим часом частка України у загальній структурі експорту з Росії становить 3%. Тому її втрати внаслідок українських санкцій будуть незначними, додає експерт.

Але у будь-якому разі, якщо Україна протягом трьох років втратила дві третини експорту до Росії, то третина, що лишилася, не є вже такою визначальною, наголошує економіст Міжнародного центру перспективних досліджень Олександр Жолудь.

Якщо ми подивимося на перелік товарів, на які запроваджені обмеження, то це не є якісь стратегічні товари. Це більше політичні дії
Олександр Жолудь

«Воно, безумовно, може впливати негативно на конкретні підприємства, проти яких застосовують санкції. Але якщо ми подивимося на перелік товарів, на які запроваджені обмеження, то це не є якісь стратегічні товари. Той самий шоколад не є настільки важливим у нашій взаємній торгівлі. Це більше політичні дії», – зазначає економіст.

Взаємні санкції були б більш економічними, якби стосувалися торгівлі природним газом, зауважує Олександр Жолудь. Але через позицію Євросоюзу, який надалі бажає отримувати газ з Росії через Україну, у цьому секторі торгівлі принципових блокувань очікувати не варто, додає експерт.

Питання санкцій є більше політичним – експерт

Зрештою, Україні доводиться обирати між доходами та безпекою, зазначає політолог Олександр Палій.

Ми не можемо нормально торгувати з Росією, коли цей ворог застосовує всі засоби, щоб зашкодити Україні. Звісно, економіка тут на третьому плані, ключове питання – питання безпеки
Олександр Палій

«Україна повинна зробити агресорові максимально дорогою його агресію. Тому ми не можемо нормально торгувати з Росією, коли цей ворог застосовує всі засоби, щоб зашкодити Україні. Тому ми маємо пристосовуватися до цих речей. Звісно, економіка тут на третьому плані, ключове питання – питання безпеки», – каже Палій.

Тим часом Росія наражається на певні політичні ризики всередині СНД та Митного союзу, зазначає експерт Олег Устенко. Адже Україна брала участь у зоні вільної торгівлі саме в межах СНД, а не окремо з Росією. Водночас ні Казахстан, ні Білорусь, котрі є членами як СНД, так і Митного союзу (з початку 2015 року переформатованого як Євразійський економічний союз, до якого також увійшли Вірменія і Киргизстан – ред.), не заявляли про підтримку російських санкцій проти України. Навпаки, представники цих країн, що брали участь у раді Євразійської економічної комісії, відмовилися підтримувати резолюцію щодо обмеження імпорту з України, яку пропонувала Москва.

«Якщо такого плану рішення ухвалюються і вони не спільні, то тоді дуже швидко постане питання: «Хто взагалі господар в домі?». Якщо таке питання постане – це може бути початком кінця Митного союзу як такого», – припускає Устенко.

Крім того, Росія запровадженням санкцій проти України порушує умови, що обговорювалися під час вступу цієї країни до Світової організації торгівлі. Тому Україна має підстави оскаржувати дії Москви у СОТ, запевняє експерт.

Передрук з "Радіо Свобода"

Дивіться також («Голос Америки»): Огляд: Перемоги та виклики зовнішньої політики США 2015

Огляд: Перемоги та виклики зовнішньої політики США 2015. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:47 0:00

Розсилка

Відео - найголовніше

Фінальні звернення Гарріс і Трампа: аналіз. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:09:17 0:00

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

XS
SM
MD
LG