“Мене не здивує, якщо люди в Сирії будуть ставити ці питання (про злочини РФ - ред.), коли мова зайде про російські об’єкти, які залишаються в Сирії"Метью Міллер, речник Держдепу США
США наразі не мають інформації про статус російських баз в Сирії та що з ними може зробити нова сирійська влада, але переконані, що на їхнє майбутнє вплинуть руйнівні дії Москви за останні десятиліття. Про це сказав речник Державного департаменту США Метью Міллер під час брифінгу в понеділок, 9-го грудня.
"Безперечно, Росії є за що відповісти, коли мова йде про сирійський народ", - сказав Міллер.
"Ви бачили, як Росія підтримує жорстокий режим, що убив сотні тисяч невинних сирійських мирних жителів; режим, який труїв газом свій власний народ. Ви бачили, як російський уряд завдавав ударів по мирних жителях Сирії. І вже зараз ви бачили, як Росія надає притулок жорстокому тирану, відповідальному за ці напади (Башару аль-Асаду ред.). Тож їм [росіянам - ред.], безсумнівно, є за що відповісти перед людьми по всій Сирії", - наголосив речник Держдепу.
За словами Міллера, усі вище перераховані фактори вплинуть на рішення нової влади, що робити із російськими воєнно-морськими базами, які залишилися на території Сирії. Останнє слово має бути за сирійським народом, наголошує речник.
"Мене не здивує, якщо люди в Сирії будуть ставити ці питання, коли мова зайде про російські об’єкти, які залишаються в Сирії. Що стосується позиції США щодо цих об’єктів, то в кінцевому підсумку це рішення має ухвалити сирійський народ, а не американський. Але я не думаю, що вплив, який Росія мала через ці бази в Сирії, був чимось іншим, ніж катастрофічними для сирійського народу протягом останніх 10-12 років", - пояснив Міллер позицію Вашингтона.
Основною причиною падіння режиму в Сирії представник Держдепу назвав послідовні санкції проти Дамаска та політика чинної адміністрації щодо послаблення головних прихильників Башара аль-Асада - Росії, Ірану та Хезболли.
"Якщо ви подивитеся на політику, яку ми проводили проти Ірану та Росії, і ви поєднаєте її з відсутністю будь-якої значущої політичної взаємодії Асада з його власним народом, то це те, що привело нас туди, де ми є сьогодні", - сказав речник Держдепу.
Щодо долі самого Асада, який нині переховується в Росії, то за словами Міллера, окрім Міжнародного кримінального суду в Гаазі, диктатор має постати перед судом власного сирійського народу.
"Я підозрюю, що ви побачите вимогу сирійського народу, щоб він [Башар аль-Асад - ред.] повернувся до Сирії та постав перед правосуддям за свої злочини. І це є суд першої юрисдикції, який матиме місце перед судом в Гаазі", - додав Міллер.
Щодо потенційних майбутніх політичних відносин між США та Сирією, то Міллер заявив, що Вашингтон "підтримує мирну передачу влади підзвітному сирійському уряду через інклюзивний процес, очолюваний народом Сирії, який би відповідав вимогам резолюції Ради Безпеки ООН - 2254". Він наголосив, що протягом цього перехідного періоду сирійські люди заслуговують на повагу до своїх прав та основних свобод, а також на захист та участь в усіх процесах.
"Саме відмова режиму Асада з 2011 року брати участь у політичному процесі, який би заслуговував на довіру, а також його опора на підтримку злочинних партнерів, таких як Росія, Іран та Хезболла, для жорстокого придушення власного народу, неминуче призвели до його краху. Сьогодні надзвичайно важливо, щоб сирійський народ був тим, хто визначає шлях вперед для своєї країни", - підкреслив Міллер.
Речник Держдепу також наголосив, що посадовці відомства зараз перебувають в регіоні та проводять консультації з ключовими партнерами.
Раніше Голос Америки повідомляв, що на думку експертів, усунення Асада - це не лише репутаційні втрати для Путіна, але й стратегічна поразка. Військово-морська база в Тартусі, є єдиною тепловодною військово-морською базою Росії за межами колишнього Радянського Союзу та забезпечувала Москві вихід до Середземного моря.
Дивіться також: Брифінг. Що Росія втратила у Сирії. Чому режим Асада впав.