Адміністрація президента США Джо Байдена найближчими днями оголосить свій останній пакет підтримки в рамках Ініціативи сприяння безпеці Україні (USAI за англійською абревіатурою), використавши залишки коштів, виділених для закупівлі нової зброї для України, повідомили агентству Reuters два неназваних джерела, знайомі з цим питанням.
Згідно з твердженнями третього джерела, пакет включатиме ракети-перехоплювачі для систем протиповітряної оборони та артилерійські боєприпаси. Однак, точний склад цього пакету стане відомий лише після офіційного оголошення найближчими днями. За словами джерел, загальна вартість пакету становитиме близько 1,2 мільярда доларів.
Відповідно до правил USAI, військова техніка закуповується в оборонної промисловості або у партнерів, а не надходить з наявних американських запасів, що означає, що до того, як вона потрапить на передову, можуть минути місяці або й роки.
Цей пакет допомоги в рамках USAI може останнім пакетом оборонної допомоги Україні за президентства Джо Байдена. 20 січня 2025 року президентом США стає Дональд Трамп.
Від початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну у лютому 2022 року, Сполучені Штати загалом виділили 175 мільярдів доларів допомоги Києву, включаючи приблизно 61,4 мільярда доларів безпекової допомоги.
Близько половини такої безпекової допомоги надійшло в рамках програми USAI, а решта була надана з наявних військових запасів США в рамках механізму президентських повноважень.
Зокрема, за механізмом президентських повноважень залишилося 5,6 мільярда доларів США.
Державний департамент і Пентагон відмовилися коментувати майбутню заяву, зазначивши, що вони не обговорюють пакети допомоги у сфері безпеки до їх офіційного оприлюднення.
Програма USAI суттєво посприяла американським оборонним підрядникам, які змогли отримати замовлення на нову зброю та забезпечити нові джерела доходу.
Одним із прикладів є система LHX.N VAMPIRE компанії L3Harris Technologies. У серпні 2022 року, програма USAI здійснила перше замовлення на цю модульну ракетну систему для боротьби з дронами.
L3Harris поставила перші чотири системи протягом 12 місяців. Компанія спостерігала підвищений інтерес до системи, й згодом через програму USAI було розміщено кілька додаткових замовлень.
Поки адміністрація Байдена готується оприлюднити деталі останнього пакету допомоги за програмою USAI, продовжують поставати питання про те, чи будуть Сполучені Штати й надалі допомагати своїй союзниці Україні за відсутності спеціально призначеного для цього фінансування в рамках USAI, і як саме.
Під час своєї передвиборчої кампанії Трамп неодноразово ставив під сумнів рівень залученості США у війну, стверджуючи, що європейські союзники повинні нести більшу частину фінансового тягаря. Деякі з його колег-республіканців, які з наступного місяця контролюватимуть і Палату представників, і Сенат, також охололи щодо допомоги Києву.
Така позиція, попри в минулому сильну підтримку в Конгресі США тривалої чи розширеної допомоги Україні, викликала занепокоєння серед прихильників України у Вашингтоні щодо майбутнього допомоги США Києву за адміністрації Трампа.