Спеціальні потреби

Захист технологій є не менш важливий, ніж вони самі. США хочуть мати партнерів, які вкладатимуть у власну безпеку – дискусія у Вашингтоні


США є лідерами розвитку технологій, але вони вразливі для противників, вважають експерти. Вишка стільникового зв'язку на Таймс-сквер у Нью-Йорку, 25 червня 2024 року. (AP)
США є лідерами розвитку технологій, але вони вразливі для противників, вважають експерти. Вишка стільникового зв'язку на Таймс-сквер у Нью-Йорку, 25 червня 2024 року. (AP)

Бути на передовій нових технологій та могти захистити їх від противника, який би міг використати їх проти США та їхніх союзників – так експерти з технологічної безпеки визначають виклики, які постають перед національною безпекою Америки протягом наступної президентської каденції у США.

У вівторок на події у Вашингтоні, що передує передачі влади від адміністрації Джо Байдена до нової адміністрації Дональда Трампа, який складе присягу у понеділок, 20 січня, експерти з ліберальних та консервативних дослідницьких інституцій обговорювали головні виклики національній безпеці США.

Серед проблем, які доведеться вирішувати новій адміністрації, вони називали управління штучним інтелектом, біотехнологіії, контроль над соціальними мережами і захист технологій від противників.

Тіно Куельяр, президент Фонду Карнегі за міжнародний мир, переконаний, що технологічний сектор є основою добробуту і основою національної безпеки США. Отже, на його думку, протягом наступних чотирьох років країна має "просто підтримувати перевагу та продовжувати бути на передовій розвитку технологій" та розвивати їх за допомогою партнерства держави і приватних інвесторів.

"Незалежно від того, чи ми говоримо про синтетичну біотехнологію, чи про біотехнологію загалом, про інші види машинного навчання, потрібно розвивати делікатну екосистему університетів, що використовують державні кошти, приватні гроші, підтримувати інновації через стартапи, поширювати знання, державне партнерство, важливі контракти з оборонного сектору", – каже Куельяр.

Однією з нових і важливих тенденцій, які ми спостерігаємо за останні пару років, є загрози для фізичної інфраструктури, яка несе технологію
Джеймс Карафано

Натомість Джеймс Карафано, експерт з консервативного дослідницького інституту The Heritage Foundation вважає, що мало розвивати передові технології, потрібно ще вміти їх захистити.

"Однією з нових і важливих тенденцій, які ми спостерігаємо за останні пару років, є загрози для фізичної інфраструктури, яка несе технологію, – сказав Карафано. – Ми не створюємо ментального зв’язку між прокладанням кабелю та тим, що хтось фізично розриває кабель, який передає цифрову інфраструктуру, яку ми маємо. Ми вже бачили не просто страх від дронів, ми вже бачили людей, які насправді мали фізичні плани та намір використовувати дрони для нападу".

Він додав, що йдеться про цифрову та енергетичну інфраструктуру на землі, під водою, у повітрі та навіть у космосі.

Карафано говорив на тлі повідомлень, які з'явилися наприкінці грудня про те, що над Нью-Джерсі та східною частиною США, переважно в Нью-Йорку та навколо нього, а також на Лонг-Айленді, де розташована критична інфраструктура, літала велика кількість таємничих дронів, що викликало занепокоєння щодо того, звідки вони взялися та чому літали над американським узбережжям.

ФБР, Міністерство внутрішньої безпеки та державні органи заявили, що проводять розслідування, але попередньо сказали, що наразі немає нічого, що б свідчило про те, що дрони становили загрозу національній або громадській безпеці.

На своїй пресконференції на Флориді у середині січня новообраний президент Трамп заявив, що надасть звіт про розслідування таємничих дронів "вже на другий день" після вступу на президентську посаду.

Також країни НАТО повідомили у вівторок, що вони запустили нову місію з посилення спостереження за кораблями в Балтійському морі після того, як наприкінці минулого року було пошкоджено або обірвано важливі підводні кабелі.

За словами Карафано, пріоритетами щодо захисту інфраструктури США мають бути електромережі, телекомунікаційні мережі та повітряний простір, включно з космосом.

Захист виборів

Особливу увагу під час дискусії експерти звернули на питання захисту демократичного вибору. Важливим прикладом стали вибори у Румунії, де на початку грудня було скасовано результати голосування у другому турі через «серйозні ознаки» іноземного втручання.

Невдовзі виконавча влада Європейського Союзу почала офіційне розслідування щодо TikTok після того, як розсекречені документи розвідки показали, що 25 000 облікових записів TikTok були раптово активовані за кілька тижнів до відкриття виборчих дільниць у першому турі.

Акаунти підтримували незалежного кандидата Келіна Джорджеску, майже невідомого ультраправого політика, який назвав Володимира Путіна «патріотом і лідером», хоча сам заперечував, що є фанатом російського президента.

За словами модератора дискусії в Американському інституті миру Адріана Цукермана, з того, що відомо на сьогодні, ймовірно, "це був план, який, як я розумію, впроваджувався росіянами протягом багатьох років, але він був реалізований за допомогою китайців" через контрольовану Пекіном мережу акаунтів у TikTok.

Відповідаючи на питання про Румунію, Джеймс Карафано сказав, що це є "гарним прикладом навмисної атаки та політичного втручання з боку іноземних акторів, які намагалися змінити результат" виборів.

У нас погане управління, і вороги цим користуються
Джеймс Карафано

При цьому експерт наголосив, що, на його думку, Румунія стала об'єктом втручання не лише через технологічну вразливість, але і через внутрішню політичну слабкість і недовіру населення.

"Я думаю, що основні румунські політичні партії підвели румунський народ. І виборцям було байдуже, чи надсилають їм повідомлення росіяни, китайці чи хтось інший, їм не подобалося те, що їм пропонували, і вони хотіли чогось іншого. І я думаю, що обидві ці речі правдиві одночасно. У нас погане управління, і вороги цим користуються", – наголосив Карафано.

У процесі дискусії виникло питання про те, чи таке втручання у вибори є приводом для активування Статті 4 статуту НАТО про консультації з партнерами.

Захисти себе сам і США допоможуть тобі

На думку Карафано, є ціла низка кроків, які окремі країни могли б зробити самостійно перед тим, як застосовувати інструменти стримування НАТО.

У цьому контексті він навів приклад Ізраїлю як країни, яка подбала про свою оборону.

"Причина, чому Ізраїль веде сьогодні боротьбу, значною мірою полягає в Ізраїлі. Він створив, розвинув величезні внутрішні можливості, щоб мати можливість продемонструвати, що він може захищатися, і не кожна країна збирається це робити, але ви або повинні мати це у своїй країні, або ви повинні мати доступ до цього", – сказав Карафано.

Він додав, що в цьому полягає урок для України: "Я думаю, майбутнє за національною самообороною".

"Багато говорять про гарантії безпеки в НАТО без НАТО, але єдине, що може гарантувати вільне і безпечне майбутнє – це те, що країна може себе захистити, свою територію і свої інтереси. То така країна буде яблуком, яке Росія не захоче вкусити", – сказав Карафано.

Військове стримування – це швидше виняток, а не правило, а європейські країни не мають такого розміру країни, населення та економіки, які мають США, їм потрібна підтримка від більших країн НАТО
Кайрон Скіннер

Але інші учасники дискусії не погодилися з тим, що країни-союзники США можуть самостійно стримувати такі держави, як Росію та Китай.

"Стримування – це складне завдання. І військове стримування – це швидше виняток, а не правило, а європейські країни не мають такого розміру країни, населення та економіки, які мають США, їм потрібна підтримка від більших країн НАТО. Бо не залежно від того, наскільки вони будуть намагатися підготуватися, вони не будуть переконливі з точки зору стримування", – вважає Кайрон Скіннер, професорка Університету Пеппердайн та радниця президента The Heritage Foundation.

Вона додала, що найуспішнішим періодом щодо стримування в історії був час "холодної війни" і досягалося це стримування за рахунок присутності ядерної зброї.

"Ядерна зброя має ефект стримування, тому інші країни хочуть її мати", – додала Скіннер.

На це Карафано відповів, що дійсно, малі країни можуть не мати повної спроможності стримувати агресора, але їхні зусилля продемонструють США, що таку країну потрібно підтримувати.

Чим більше ви демонструєте, що ви є занадто твердий горішок і переконуєте їх спробувати розлущити когось іншого, тим більша імовірність, що більші партнери, такі як США вважатимуть вас цінним стратегічним партнером
Джеймс Карафано

"Чим більше ви демонструєте, що ви є занадто твердий горішок і переконуєте їх спробувати розлущити когось іншого, тим більша імовірність, що більші партнери, такі як США, вважатимуть вас цінним стратегічним партнером і нададуть вам спроможності, які забезпечать потрібний компонент стримування", – сказав Карафано.

Але головне, наголосив він, всі вже мають до цього часу зрозуміти, що час "дармової безпеки" скінчився, і ви маєте вкладатися у власну безпеку не менше, ніж більший партнер, який її забезпечує.

Під час президентської кампанії новообраний президент Дональд Трамп розкритикував країни НАТО за те, що вони все ще недостатньо інвестують у свою безпеку і вважає, що замість прописаних у документах альянсу 2% ВПП, вони мають вкладати 5%.

Стільки зараз в оборону не інвестує жодна країна НАТО, включно зі США.

Як повідомляв Голос Америки, генеральний секретар НАТО Марк Рютте закликав членів альянсу "перейти до мислення воєнного часу" та "більше підтримувати Україну".

"Щоб запобігти війні, треба до неї готуватися. Настав час переходити до мислення воєнного часу, а це означає, що нам потрібно зробити нашу оборону ще сильнішою, витрачаючи більше на оборону, створюючи більше та кращі оборонні можливості", - сказав Рютте під час дводенної сесії Військового комітету НАТО у Брюсселі 15 січня.

Розсилка

Відео - найголовніше

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG