"Уряд більше не стоятиме у вас за спиною та не порпатиметься у ваших кишенях"Ілон Маск, співголова DOGE
Програма новообраного президента США Дональда Трампа DOGE покликана скоротити два трильйони доларів урядових витрат — що становить понад 30% державного бюджету. Автори програми також пропонують скоротити штат держслужбовців на 75%. Про це заявляють мільярдери Ілон Маск і Вівек Рамасвамі, які, згідно з планами Трампа, опікуватимуться скороченням бюджетних видатків США вже у 2025 році.
Власник компаній Tesla та Space X Ілон Маск разом із головою інвестиційної компанії Strive Asset Вівеком Рамасвамі, очолять новий консультативний орган, який радитиме адміністрації Трампа, як скоротити урядові витрати і матиме назву DOGE - Департамент урядової ефективності. Цікаво, що DOGE це також і назва криптовалюти, в яку активно інвестує Маск. Деякі його компанії вже приймають "доджкойни" для фінансових розрахунків.
"Уряд більше не стоятиме у вас за спиною та не порпатиметься у ваших кишенях", - заявив співголова "DOGE" Ілон Маск, під час одного із мітингів на підтримку Дональда Трампа.
Вони зіштовхнуться із важким уроком. Вони будуть протистояти законодавству, та повноваженням Конгресу СШАСтів Ленкарт, директор профспілки держслужбовців
Маск, так само як і Дональд Трамп коли той вперше балотувався у президенти, не має державного досвіду. Але його компанії довели свою ефективність. Особливо, завдяки оптимізації конвеєра для виробництва автівок Tesla. Під час пандемії Ковіду, Маск також перевіз штаб-квартиру своїх електромобілів із ліберального штату Каліфорнія до Техасу, де підтримка Республіканської партії є більшою. Він пояснив це надмірним державним регулюванням та високими цінами у Каліфорнії.
Очікується, що очільники нового Департаменту урядової ефективності мільярдери Маск та Рамасвамі, - використають свій досвід бізнесу в державному управлінні та скасують низку федеральних норм. Зокрема, згідно із заявами самих бізнесменів, щоб скоротити витрати, вони можуть взагалі закрити деякі державні установи. Федеральним працівникам також заборонять працювати дистанційно, що спровокує масові звільнення. А окремі державні офіси перенесуть із Вашингтона у інші міста та штати.
"Вони зіштовхнуться із важким уроком, що президент не є королем — або принаймні не має бути в цій країні. Їм доведеться протистояти конституції. Вони будуть протистояти законодавству, та повноваженням Конгресу США", - вважає Стів Ленкарт, виконавчий директор профспілки держслужбовців "Національна федерація урядових службовців".
Розуміючи це, на початку грудня Маск та Рамасвамі відвідали Капітолій. Але цього разу вони зустрічались за зачиненими дверима і лише з республіканцями. Багато законодавців підтримують заяви новоствореного Департаменту урядової ефективності (DOGE ред.) щодо економії держвитрат. Однак, якщо скорочення впливатимуть на їхніх виборців, політики найімовірніше будуть протистояти цим реформам, кажуть оглядачі.
"Це була дуже продуктивна зустріч із республіканцями Сенату та Палати представників… Найближчими днями буде іще багато чого… Ми лише на початку процесу. Слідкуйте за новинами, далі буде", - заявив спікер Палати представників Майк Джонсон після зустрічі із Маском та Рамасвамі 5-го грудня.
Коментуючи зустріч конгресовій кореспондентці Голосу Америки Катерині Лісуновій, республіканець Енді Барр заявив, що законодавці ділилися власними ідеями із Маском та Рамасвамі. За його словами питання зловживання, шахрайства та зайвих видатків в урядових структурах вже давно турбують американських політиків в сферах їхньої юрисдикції. Саму зустріч він назвав "творчою співпрацею між республіканцями та новим департаментом, щоб зробити уряд ефективнішим".
На уточнююче питання Голосу Америки, чи може діяльність DOGE якось вплинути на допомогу Україні, конгресмен Барр заявив, що це може бути опосередкований вплив. Через реформи та потенційні скорочення у Держдепартаменті та Міноборони, "DOGE" може вплинути і на допомогу Україні, бо саме ці міністерства співпрацюють із Києвом.
"Не напряму. Але, звісно, Держдепартамент та інші міністерства, зокрема Міноборони – мають бюрократичне марнотратство. Було багато розмов про оптимізацію цього державного управління", - пояснює конгресмен.
Серед інших міжнародних тем йшлося і про космічні перегони між США та Китаєм, - "Ілона Маска запитали, чи можемо ми відправити на Місяць більше людей, до того як це зроблять китайці, і він відповів - так. Це було круто" - переказує розмову Голосу Америки конгресмен Деррік Ван Орден.
Загалом, за словами республіканців з якими спілкувався Голос Америки, на Капітолійському пагорбі очільники DOGE менше говорили і більше слухали ідеї та пропозиції законодавців.
"Це був прямий зв’язок з Ілоном та Вівеком про те якими є їхні цілі та плани. Люди буквально ставали в чергу до мікрофона щоб зробити пропозиції на які сфери уряду треба звернути увагу", - підсумовує конгресмен Білл Гуізенга.
Мільярдери безпосередньо спілкуються з новообраним президентом. Так, Ілон Маск та його мати Мей Маск святкували День подяки разом із Дональдом Трампом в його резиденції Мар-а-Лаго, що в штаті Флорида.
Вівек Рамасвамі опублікував на своїй сторінці в Instagram, як він читає книгу про скорочення урядових витрат. "Я не знаю, чи ви вже знайомі з характером Ілона. Він оперує не ножем а бензопилою. І ми використаємо це проти нинішньої бюрократії", - заявив Рамасвамі, під час мітингу на підтримку Дональда Трампа.
Нагадаємо, що DOGE або Департамент урядової ефективності був створений як зовнішня консультативна група, яка рекомендуватиме необхідні на їхню думку скорочення майбутній адміністрації Трампа та новому скликанню Конгресу. А вже президент і законодавчий орган Конгресу США виноситимуть фінальні рішення. Ані Маск, ані Рамасвамі не будуть отримувати державну зарплатню.
Дивіться також: Маск і Рамасвамі у Конгресі США: подробиці розмов із законодавцями.