Спеціальні потреби

Тім Волз та українська громада. Активістка з Маріуполя у Міннесоті - про співпрацю громади з місцевою владою


Люда Анастазієвська (в центрі) та інші активісти української громади Міннесоти виступають перед журналістами м.Сент Пол, Міннесота, про необхідність підписати законопроєкт про вихід з інвестицій в Росії та Білорусі. Фото: AP/Mohamed Ibrahim
Люда Анастазієвська (в центрі) та інші активісти української громади Міннесоти виступають перед журналістами м.Сент Пол, Міннесота, про необхідність підписати законопроєкт про вихід з інвестицій в Росії та Білорусі. Фото: AP/Mohamed Ibrahim

Губернатор штату Міннесота Тім Волз, який балотується від Демократичної партії на посаду віцепрезидента США у команді Камали Гарріс, активно співпрацює із місцевою українською громадою свого штату.

Як розповіла Голосу Америки голова Українсько-американського адвокатського комітету Міннесоти Людмила Анастазієвська, штат Міннесота є прикладом успішної співпраці української діаспори з місцевою владою. З початком повномасштабної війни Росії проти України, він приєднувався до мітингів, які організовувала українська громада, підписував прокламації на запит місцевих українців, і навіть підписав закон, ініційований українською громадою у співпраці з іншими організаціями, про припинення державних інвестицій з Міннесоти в Росію або Білорусь.

Інтерв’ю відредаговане для ясності та плинності.

Андрій Борис, Голос Америки: Кандидатка від Демократичної партії Камала Гарріс обрала кандидатом у віцепрезиденти Тіма Волза, губернатора вашого штату Міннесота. Що ви можете про нього сказати? Як ви з ним співпрацювали?

Людмила Анастазієвська, голова Українсько-американського адвокатського комітету Міннесоти: Ми неодноразово контактували з нашим губернатором, він є великим прихильником України, підтримує Україну і її зусилля бути незалежною країною.

Він (Тім Волз) сказав до українських громад Міннесоти, що ви вплетені в тканину цього штату, що без українських жителів штату немає Міннесоти. Ми українці всі дуже пишалися цими його словами.
Людмила Анастазієвська, голова Українсько-американського адвокатського комітету Міннесоти

Перш за все, коли почалось повномасштабне вторгнення Росії в Україну, наша громада організовувала багато мітингів, в тому числі біля центрального будинку уряду, біля будинку Капітолія штату.

Ми запрошували на цей мітинг губернатора та його дружину Ґлен. Він там виступав з промовою, я була серед організаторів заходу, мала нагоду їх привітати.

У виступі він сказав нашим українським громадам Міннесоти, що ви вплетені в тканину цього штату, що без українських жителів штату немає Міннесоти. Ми українці всі дуже пишалися цими його словами, такою великою підтримкою.

Також, коли розпочалась війна, я в ролі голови адвокаційного комітету сконтактувалась з Єврейською радою громадських зв'язків Міннесоти та Північної Дакоти, щоб очолити зусилля і припинити державні інвестиції Міннесоти в Росію та Білорусь.

Єврейський комітет має дуже сильних юристів, вони створили сам текст цього законопроєкту. З нашого боку я виступала свідком, коли цей законопроєкт заслуховували в Сенаті і в Палаті представників штату Міннесота. Тому що я родом з Маріуполя, тож давала свідчення про те, що діялось в Маріуполі та загалом в Україні.

Ці свідчення були потрібні, щоб вони зрозуміли, чому важливо зупинити інвестиції з Міннесоти, і цей законопроєкт був дуже успішним, обидві палати - і Сенат, і Палата представників штату Міннесота одноголосно проголосували за те, щоб ухвалити цей законопроєкт.

Після того як цей законопроєкт був затверджений обома палатами, губернатор 12 червня 2022 року провів урочисте підписання. Цей закон припинив фінансування інвестицій в Росії та Білорусі з боку штату Міннесота.

Навіть на честь підписання цього законопроєкту губернатор Волз вивісив український прапор над своєю резиденцією, де він живе в столиці штату Міннесота, у м.Сент Пол.

На честь підписання цього законопроєкту губернатор Волз вивісив український прапор над своєю резиденцією у м.Сент Пол.

Мені було дуже приємно, коли цей законопроєкт був підписаний в присутності членів нашої громади, Сенату та Палати представників. Одну з копій цього законопроєкту він підписав персонально для мене, подякувавши за адвокацію України і за підтримку Маріуполя.

А.Б.: Наскільки важливий цей законопроєкт? Я маю на увазі, чи Міннесота серйозно співпрацювала, мала зв'язки з російськими грошима?

Л.А.: Ми не знали про це перед повномасштабним вторгненням, інвестиції не були величезні. Це були мільйони доларів. Коли в той час про це писала наша преса, вони казали, що цей жест не стільки фінансово впливовий, скільки символічний, що уряд Міннесоти підтримує Україну в її боротьбі з російськими загарбниками.

До речі, цей законопроєкт підтримали законодавці штату від обох партій. В Сенаті - демократка Карі Джеджіч і республіканка Карін Гоузлі, а в Палаті представників - демократка Сідні Джордан та республіканець Джим Неш.

А.Б.: Розкажіть про ваш комітет.

Л.А.: Українсько-американські адвокатський комітет був створений у 2016 році, після початку війни в Україні, на базі українських церков і українських громадських організацій.

Разом представники цих організацій створили цей комітет, щоб можна було проводити роботу із захисту інтересів України на федеральному рівні нашими вибраними законодавцями у Вашингтоні - з сенаторами і членами Палати представників.

Губернатор Волз через рік після повномасштабного вторгнення Росії в Україну долучився до мітингу української громади Міннесоти виступив з промовою.

А.Б.: Тім Волз говорив, здається цього року, що буде підписано меморандум із Чернігівською областю. Чи вам щось відомо про цю співпрацю?

Л.А.: Я персонально не була причетна до цієї події, але знаю про неї. Коли посолка України у США Оксана Маркарова відвідувала Міннесоту в цьому році, то вона зустрічалась також із губернатором Волзом, з представниками місцевого уряду, з представниками сільськогосподарських організацій.

Там власне йшла мова про те, як Міннесота може співпрацювати з Україною. І я знаю, що представники Чернігівської області відвідали Міннесоту може рік перед тим, і були розмови з представниками Міннесоти про те, щоб розпочати співпрацю.

А.Б.: Наскільки велика і впливова українська спільнота Міннесоти?

Л.А.: За останніми даними, у штаті Міннесота проживає близько 19 тисяч українців. Напевно, зараз більше, тому що приїхало десь 4-5 тисяч українців, які втікали від війни в Україні.

Штат Міннесота надає велику допомогу їм. Ще одна зустріч, яку я мала з губернатором Волзом, це була зустріч у церкві Св. Костянтина, це греко-католицька церква. На цій зустрічі він хотів дізнатися, чим він може допомогти власне українській громаді.

Тоді ми йому сказали, що один з дуже важливих напрямків - підготувати штат і виділити кошти на допомогу українським біженцям. Це було ще перед тим, як хвиля біженців почала прибувати.

Незадовго після тої розмови якраз багато українців почали прибувати. І українсько-американський громадський центр в Міннесоті отримав гранти від штату, найняв працівників і власне допомагає нашим новоприбулим, за підтримки губернатора, за підтримки штату.

А.Б.: Але наскільки впливова громада, чи має умовно українська громада політичний вплив на владу на рівні штату?

Л.А.: Знаєте, на рівні штату ми маємо, тому що ми зав'язали дуже серйозні добрі зв'язки (з представниками місцевої влади - ред.). Наприклад, коли відбувалось відзначення роковин Голодомору, ми мали від них і прокламації, і заяви, де вони виявили свою підтримку. І конкретно заяви були зроблені таким чином, що вони пов'язували історичний Голодомор українців з тою агресією і геноцидом, які відбуваються власне зараз в Україні. Так, ми маємо.

Також у роковини повномасштабного вторгнення Росії в Україну, ми надіслали їм листа від нашого комітету, і вони зачитали цього листа для всієї Палати представників, відзначили хвилиною мовчання всіх загиблих воїнів, ціла Палата представників, також вони висловили свою підтримку Україні.

Крім того, наш комітет тісно співпрацює з сенаторкою Емі Клобучар, ми маємо дуже тісні зв'язки, багато разів з нею зустрічалися і перед повномасштабним вторгненням, і після того.

Також маємо дуже добрі зв'язки з нашими представниками Конгресу, Палати представників. Ми зустрічались у Вашингтоні із конгресменами нашого штату від обох партій - демократами та республіканцями.

А.Б.: А з губернатором Тімом Волзом з початку вторгнення ви, ваша громада двічі зустрічались, так?

Л.А.: Тричі, це відбувалося у 2022 році. Спочатку, коли він прийшов на наш цей мітинг, потім, коли він завітав до церкви, і потім, коли він підписував цей законопроєкт (щодо припинення інвестицій - ред.)

Після цього наш комітет до нього звертався неодноразово за прокламаціями, і він видавав прокламації, наприклад, щодо роковин вторгнення або щодо Голодомору в Україні.

Прокламація штату Міннесота про солідарність з Україною
Прокламація штату Міннесота про солідарність з Україною

А.Б.: Людмило, а наскільки губернатор обізнаний в українській тематиці?

Л.А.: Він обізнаний, тому що ми надсилали йому інформацію. Я думаю, його інформували про ті події, які відбуваються в Україні.

До речі, коли він ще був членом Палати представників у Вашингтоні, наш Комітет адвокаційний вже тоді з його офісом співпрацював, ми тоді ще повідомляли йому про ситуацію в Україні, і він голосував за підтримку України. Тобто він був вже обізнаний.

Довідка: Тім Волз став губернатором штату Міннесота у 2018 році, і потім був переобраний на цю посаду у 2022. До того його п'ять разів обирали конгресменом Палати представників США.

Окрім того, думаю, багато що додав візит пані Оксани Макарової, української амбасадорки.

До нас також приїжджав попередній посол України у США Валерій Чалий. Він приходив до українського центру, відвідував нашу громаду.

А.Б.: Тіма Волза запросили бути напарником Камали Гарріс у її передвиборчій кампанії. В чому він сильний?

Л.А.: Він має широку підтримку в штаті, тому що проводить законопроєкти, які підтримують родини, зокрема школярство. Наприклад, був виданий законопроєкт, який забезпечує школярів Міннесоти - всіх, незалежно від того, який дохід в родині, - безплатними шкільними обідами. Це було дуже популярно.

Торік Міннесота мала профіцит бюджету понад 17 млрд доларів, він власне виділив їх на соціальні потреби, тому люди за нього голосували.

Довідка: Після цього інтерв'ю Людмила Анастазієвська в електронному листі Голосу Америки додала, що під час голосування Конгресом за законопроєкт про національну безпеку, який серед іншого передбачав фінансування України, українська громада у Міннесоті надіслала прохання підтримати цей законопроєкт до всіх конгресменів свого штату. Активісти також приїжджали у Вашингтон та зустрічались із представниками офісів своїх конгресменів. Законодавці від Демократичної партії Міннесоти підтримали цей законопроєкт, у Республіканській партії "за" проголосував Том Еммер, координатор республіканської більшості. Ще троє конгресменів-республіканців від Міннесоти не підтримали цей законопроєкт.

Дивіться також:

За кого голосуватиме молодь США на виборах президента 2024. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:14 0:00

  • 16x9 Image

    Ірина Матвійчук

    Журналістка, репортерка, редакторка вебсайту. Цікавлюсь соціальними темами та історією. Для потенційних сюжетів завжди шукаю захопливі історії про українців у США, маловідомі сторінки історії, про неймовірні долі людей та бізнесів. Приєдналася до команди Української служби Голосу Америки у 2014 році. Перед тим працювала в журналі National Geographic та на "Радіо Свобода". Люблю читати книжки, створила у США книжковий клуб Books-R-Us Ukrainian. Із задоволенням подорожую в країни/регіони, які є непопулярними для туристів. Одружена, маю доньку.  

Розсилка

Відео - найголовніше

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG