Спеціальні потреби

Тімоті Снайдер: Якщо Росія, ядерна держава, переможе Україну, це створить світ, де ядерна війна більш імовірна


Тімоті Снайдер, архівне фото. RFE/RL
Тімоті Снайдер, архівне фото. RFE/RL

Непередбачуваність у діях людей, державних посадовців і цілих народів є саме тим, що робить їх вільними, і це саме те, що не дозволило більшості експертів і політичних радників коректно спрогнозувати те, що Україна встоїть перед нападом Росії у лютому 2022 року. Про це американський історик і письменник Тімоті Снайдер розповів у своїй лекції у Празі "Гавел, непередбачуваність і свобода".

Росія атакує не лише Україну, вона атакує Європу

Лекцію, а також публічну дискусію за участі головної редакторки "Української правди" Севгіль Мусаєвої, серед інших прийшли послухати президент Чехії Петр Павел, а також міністр закордонних справ Ян Ліпавський. Радіо Свобода наводить основні ідеї з обговорення про роль журналістів під час війни, "компроміси з Росією" та прагматичні інтереси Заходу у підтримці України.

Говорячи про те, чому для світу важливо підтримувати Україну, американський історик зауважив, що окрім аргументів про людяність, то "з погляду інтересів, європейський порядок, в якому ви всі живете, загалом базується на правовому принципі, що суверенні держави мають кордони, які не повинні порушуватися".

Якщо ми дозволимо ядерній державі просто розгромити неядерну державу, постійно погрожуючи застосуванням ядерної зброї, ми створимо світ, в якому країни середнього розміру в Європі та Азії вважатимуть, що вони повинні створити ядерну зброю для того, щоб захистити себе

"Європейський Союз заснований на ідеї, що суверенні держави можуть співпрацювати. Це постімперський порядок, єдиний, який ми зараз маємо у світі, - пояснив Снайдер. - Росія прямо на нього нападає. Росія атакує не лише Україну, вона атакує Європу в тому сенсі, що вона каже: "Ми все ще живемо в імперському світі". У російських зовнішньополітичних документах Європейський Союз розглядається як відхилення і як тимчасовий стан речей, який незабаром закінчиться, виходячи з логіки, що історично, а отже, і в майбутньому, справді важливими є імперії. Це те, що вони підготували для вас. А конкретно вони натякають, що Європейському Союзу прийде кінець".

Також, на його думку, "українці, стримуючи Росію, стримують Китай так, як ніхто інший не може цього зробити". "Американці не можуть цього зробити, тому що все, що ми робимо стосовно Китаю, може бути прочитано як провокація. Але українці, просто захищаючись, показують, наскільки важкими є наступальні операції. Вони демонструють, що велика війна в Китаї була б для нас дуже поганою", - сказав він.

Також Снайдер окремо відзначив той факт, що перемога Росії в Україні лише б зробила ядерну війну більш імовірною: "Європейські країни вже дуже серйозно говорять про створення ядерної зброї, і не тільки європейські країни. І причина, чому вони це роблять, полягає в тому, що Росія, ядерна держава, може перемогти Україну, неядерну державу".

"Якщо ми дозволимо ядерній державі просто розгромити неядерну державу, постійно погрожуючи застосуванням ядерної зброї, ми створимо світ, в якому країни середнього розміру в Європі та Азії вважатимуть, що вони повинні створити ядерну зброю для того, щоб захистити себе. А це світ, в якому ядерна війна набагато більш імовірна", - додав історик.

Також на події порушувались питання свободи преси та роботи журналістів в умовах війни.

факти не виростають природним чином із землі. Люди повинні шукати їх, і вони завжди йдуть на певний ризик

"Однією з ілюзій того, як ми говоримо про свободу є уявлення про те, що правда автоматично виявляє себе, - заявив Снайдер. - А це просто не так. ... І причина, чому журналісти-розслідувачі і репортери важливі, полягає в тому, що факти не виростають природним чином із землі. Люди повинні шукати їх, і вони завжди йдуть на певний ризик. І, звісно, воєнні репортери ризикують ще більше".

Севгіль Мусаєва розповіла, що до лютого 2022 року "бачила, що є представницею професії, яка майже вимирає". "Здавалося, що журналістика нам більше не потрібна. І мені треба буде думати про щось інше, можливо, через кілька років. Але потім почалася війна. Війна – це постійні чесні відповіді самому собі. І це про вибір, який ти робиш щодня. А для журналістів – щомиті", - додала вона.

Також журналістка порушила питання щодо критики власного уряду у час війни. "Ми зрозуміли, що це питання відповідальності, як перед нами, так і перед нашими читачами. Тому що якщо після закінчення війни, коли народ України заплатить таку високу ціну за право бути незалежною демократичною державою і зрозуміє, що хтось не поніс відповідальності за використання схем, за корупцію, це буде несправедливо стосовно наших солдатів, це буде несправедливо щодо нашого народу", - розповіла вона.

Снайдер також додав: "Справа не в тому, що у вас є хороші журналісти й погані, корумповані політики. Це не так просто. Річ у тому, що для того, щоб мати демократичне, плюралістичне громадянське суспільство, яке бореться з війною, потрібно мати багато речей, які відбуваються одночасно, дуже багато ланок співпраці та дуже багато довіри".

Розсилка

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG