Спеціальні потреби

Трамп демонструє рішучість у суперництві з Китаєм в розробці штучного інтелекту


Президент США Дональд Трамп, співзасновник Oracle Ларрі Еллісон, керівник SoftBank Масайосі Сон та очільник OpenAI Сем Альтман, Вашингтон, 21 січня 2025.
Президент США Дональд Трамп, співзасновник Oracle Ларрі Еллісон, керівник SoftBank Масайосі Сон та очільник OpenAI Сем Альтман, Вашингтон, 21 січня 2025.

У свої перші дні на посаді президента США Дональд Трамп чітко попередив про рішучу політику його адміністрації у питанні розвитку штучного інтелекту, щоб США випереджали Китай у цій галузі.

Уже у свій перший день на посаді Трамп скасував указ, підписаний у 2023 році колишнім президентом США Джо Байденом, який мав на меті поставити певні перешкоди для розробки все більш потужних генеративних інструментів ШІ та створити інші засоби захисту конфіденційності, громадянських прав і національної безпеки.

Наступного дня Трамп зустрівся з керівниками кількох провідних технологічних фірм, включаючи Сема Альтмана, генерального директора Open AI; Ларрі Еллісона, голову Oracle; і Масайосі Сона, генерального директора SoftBank. На зустрічі було оголошено про інвестиції приватного сектора в розмірі 500 мільярдів доларів США в інфраструктуру штучного інтелекту, відому як Stargate.

"Починаючи негайно, Stargate буде будувати фізичну та віртуальну інфраструктуру, щоб забезпечити наступне покоління досягнень ШІ, і це включатиме будівництво колосальних центрів обробки даних", — сказав Трамп журналістам.

Зокрема, Stargate інвестує у створення 10 величезних центрів обробки даних у Сполучених Штатах, які забезпечуватимуть обчислення для систем штучного інтелекту. У Техасі вже будується перший датацентр. Великі інвестиції приватного сектора створять до 100 тисяч робочих місць у США, заявили керівники програми.

Розвиток ШІ в США

"Ми хочемо зберегти ці (розробки) в цій країні, - сказав Трамп. - Китай є конкурентом, і інші є конкурентами. Ми хочемо, щоб це відбувалось у цій країні, і ми робимо це доступним. Я дуже буду допомагати через оголошення про режим надзвичайної ситуації, тому що у нас надзвичайна ситуація. Ми повинні зробити це".

Лідери ІТ-галузі скористалися нагодою, щоб похвалити зусилля нового президента.

"Я думаю, що це буде найважливіший проєкт цієї епохи, — сказав Альтман. - Ми б не змогли зробити це без вас, пане президенте".

Джанет Іган, представниця Центру нової американської безпеки, сказала, що всі сигнали, які надсилає Трамп, вказують на те, що він серйозно налаштований на збереження поточних переваг Сполучених Штатів у розробці передового ШІ.

"Я вважаю, що це свідчить про те, що він матиме справді чітке уявлення про те, як тісно співпрацювати із приватним сектором, щоб дати їм змогу прискорюватися та працювати швидко, — сказала Іган. - Ми також бачили, як він вживає прямих заходів щодо деяких проблемних місць, які перешкоджають розвитку інфраструктури штучного інтелекту в США, і особлива увага приділяється енергетиці".

OpenAI, творець ChatGPT, покладається на центри обробки даних Microsoft для своїх обчислень. Повідомляється, що компанія обговорювала з адміністрацією Байдена нормативні перешкоди щодо планування та отримання дозволів під час будівництва центрів обробки даних.

У програмному документі, опублікованому на початку цього місяця, OpenAI посилався на конкуренцію з Китаєм, викладаючи свої політичні пропозиції щодо "розширення глобального лідерства Америки в інноваціях ШІ".

"Чіпи, дані, енергія та талант є ключем до перемоги у (ринку) ШІ — і це перегони, які Америка може і повинна виграти, — йдеться в документі. — Приблизно 175 мільярдів доларів знаходяться в глобальних фондах, які очікують інвестицій у проєкти штучного інтелекту, і якщо США не залучать ці кошти, вони підуть на проєкти, які підтримує Китай, зміцнюючи глобальний вплив Комуністичної партії Китаю".

Патрік Геджер, директор з питань політики NetChoice, асоціації торгівлі технологіями, сказав Голосу Америки, що повідомлення про Stargate "миттєво сигналізує мені, що приватний капітал сьогодні більш ніж готовий почати активно діяти за нової адміністрації Трампа".

У рамках серії виконавчих указів у понеділок Трамп скасував кілька чинних указів, що обмежують видобуток викопного палива та виробництво електроенергії. Під час заходу в Білому домі в понеділок Трамп також зазначив, що центри обробки даних ШІ споживають величезну кількість електроенергії, і сказав, що він розчистить шлях для Stargate та інших приватних компаній для інвестування в нові проєкти з виробництва енергії.

Суперництво з Китаєм

Хоча Трамп негайно скасував багато розпоряджень Байдена, він поки не вжив заходів проти деяких інших ініціатив колишнього президента, пов’язаних зі ШІ. Торік Байден зробив кілька кроків, щоб обмежити доступ Китаю до передових технологій, пов’язаних зі штучним інтелектом, зокрема обмеживши можливості компаній, які продають передові напівпровідники та обладнання, що використовується для їхнього виробництва, китайським фірмам.

Щодо цього питання, сказала Іган, Трамп і Байден, схоже, мають спільний підхід.

"Я вважаю, що також важливо відзначити спадкоємність у підході Трампа до ШІ, — сказала вона. — Він також вважає це загрозою національній безпеці та обов’язковим завданням національної безпеки. ... Отже, я думаю, ми повинні очікувати, що цей швидкоплинний підхід до штучного інтелекту буде доповнений постійними зусиллями з усвідомлення нових ризиків і управління ними. Особливо кібернетичні, ядерні, біологічні ризики, а також більш потужний підхід до контролю за експортом та правозастосування".

Швидкість і безпека

Луї Розенберг, генеральний директор і головний науковий співробітник Unanimous AI і видатний діяч у цій галузі протягом десятиліть, сказав Голосу Америки, що вважає, що існує консенсус серед демократів і республіканців щодо того, що ШІ потрібно розвивати швидко, але також відповідально.

"На найвищому рівні прискорення ризиків навколо передового штучного інтелекту не є питанням партійної приналежності, — написав він в електронному листі. — Обидва політичні табори розуміють, що знадобляться значні гарантії, оскільки штучний інтелект стає все більш розумним і гнучким, особливо коли автономні агенти ШІ будуть випущені у великих масштабах".

Розенберг сказав, що найважливіше питання полягає в тому, як США можуть залишатися світовим лідером у розробці штучного інтелекту, гарантуючи при цьому безпечність і надійність розгорнутих систем.

"Я підозрюю, що адміністрація Трампа впорається з ризиками, що несе штучний інтелект, розгорнувши власну цільову політику, яка не така широка, як указ Байдена, але може набагато швидше справлятися з реальними загрозами, — написав він. — Виконавчий указ Байдена був дуже корисним для того, щоб підняти тривогу щодо штучного інтелекту, але з практичного погляду він не забезпечив суттєвого захисту від важливих нових ризиків".

"Зрештою, нам потрібно знайти спосіб швидко рухатися до розробки штучного інтелекту та швидко рухатися до захисту в питанні штучного інтелекту. Нам потрібна швидкість в обох напрямках", – додав Розенберг.

Над матеріалом працювали Роб Гарвер і Мішель Квінн

  • 16x9 Image

    Англомовна служба Голосу Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

Розсилка

Відео - найголовніше

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG