Спеціальні потреби

Що перемога Трампа може нести Україні. Огляд західної преси


Президент України Володимир Зеленський і новообраний президент США Дональд Трамп під час зустрічі у Нью-Йорку, 27 вересня 2024. Фото Офісу президента України/AFP
Президент України Володимир Зеленський і новообраний президент США Дональд Трамп під час зустрічі у Нью-Йорку, 27 вересня 2024. Фото Офісу президента України/AFP

Дональд Трамп і Володимир Зеленський "домовилися підтримувати тісний діалог і розвивати співпрацю" під час телефонної розмови напередодні.

Про це український президент повідомив у мережі Х, додавши, що привітав новообраного американського главу "з історичною переконливою перемогою".

Представники Трампа телефонну розмову не коментували. 6 листопада після оголошення попередніх результатів виборів президента США, Трамп провів низку дзвінків зі світовими лідерами, які привітали його із перемогою.

Західні медіа пишуть, що попри привітання з боку Зеленського та інших українських лідерів, перемога Трампа викликає у Києві занепокоєння майбутніми рішеннями республіканця щодо підтримки України у її захисті від російської агресії.

Попередні заяви Трампа про Україну

Як повідомляв Голос Америки, під час своєї виборчої кампанії Трамп неодноразово заявляв, що зможе зупинити війну в Україні "за один день".

Після зустрічі із Дональдом Трампом у вересні 2024 року Володимир Зеленський в інтерв'ю Fox News висловив переконання, що Трамп підтримуватиме Україну: "Від Дональда Трампа я отримав дуже пряму інформацію про те, що він буде на нашому боці".

Експерти та оглядачі помітили розбіжності між підходом Зеленського і Трампа щодо завершення війни. Зокрема, Трамп сказав під час зустрічі із Зеленським: "У нас дуже хороші стосунки, і у мене також дуже хороші стосунки, як ви знаєте, з президентом Путіним. І я думаю, якщо ми виграємо, я думаю, що ми вирішимо це дуже швидко".

Після розмови з Зеленським, як звернули увагу оглядачі, в ефірі Fox News республіканець додав, що угода про завершення війни має бути не лише швидкою, але й "справедливою": "У мене є свої ідеї, і у президента точно є свої ідеї. Це має бути справедливо". Однак, що саме означає справедливий мир Трамп не пояснив.

Щодо фінансової підтримки України, в червні на передвиборчому заході в Детройті Трамп розкритикував масштаби допомоги Вашингтона, сказавши, що "розв'яже питання" з цим у разі свого обрання ще до того, як зайде до Білого дому.

Влітку Трамп говорив про те, що президент України щоразу після візиту до США "відвозить 60 мільярдів доларів", а у жовтні в для PBD Podcast сказав: "Я вважаю, що Зеленський – один із найкращих торговців, яких я коли-небудь бачив. Щоразу, коли він приїжджає, ми даємо йому $100 мільярдів".

У вересні під час передвиборчих подій Трамп заявляв про американську допомогу Україні: "Цих міст немає, їх немає, а ми продовжуємо давати мільярди доларів людині, яка відмовилася укладати угоду, Зеленському. Немає такої угоди, яку він міг би укласти і яка не була б кращою за теперішню ситуацію. Країну було знищено, і її неможливо відновити".

Також у вересні кампанія Трампа розкритикувала Зеленського через інтерв’ю New Yorker, в якому український лідер натякнув, що Трамп не розуміє конфлікт і занадто спрощує його, назвав його напарника Джей Ді Венса "надто радикальним", який фактично виступає за те, щоб Україна "принесла жертву", "здавши свої території".

Трамп на передвиборчому мітингу заявляв: "Президент України перебуває в нашій країні. Він висловлює неприємні наклепи на адресу вашого улюбленого президента, мене".

Агенція AP раніше нагадувала, що Трамп і Зеленський мають довгу історію, що сягає часів колишнього президента США в Білому домі. Тогочасний президент, ща повідомленнями, казав Зеленському відкрити розслідування щодо Байдена та його сина Гантера, а також фірми з кібербезпеки, яку Трамп неправдиво пов’язував з Україною. Цей заклик і повідомлення про те, що Білий дім тоді затримав військову допомогу в розмірі 400 мільйонів доларів, стали основою першого імпічменту Трампа.

Поради оточення

Як пише Wall Street Journal, обіцянка Трампа "припинити війну в Україні до дня інавгурації тепер змушує його обирати між конкуруючими пропозиціями радників, об’єднаних спільною рисою — різким відходом від підходу чинного поки президента Джо Байдена "стільки, скільки буде потрібно" щодо озброєння Києва".

За даними газети, поки у Трампа немає чіткого плану завершення війни в Україні, і подальші дії його адміністрації можуть залежати від змагання різних фракцій Республіканської партії: "Майк Помпео, колишній держсекретар, який тепер претендує на посаду голови Пентагону, ймовірно, будуть наполягати на врегулюванні, яке, здається, не принесе серйозної перемоги Москві. Інші радники, зокрема Річард Гренелл, головний кандидат на посаду керівника Державного департаменту або радника з питань національної безпеки, могли б надати перевагу бажанню Трампа якнайшвидше припинити війну, навіть якщо це означатиме змусити Київ піти на значні поступки".

Сенатор-республіканець Марко Рубіо, якого називають іншим потенційним кандидатом на посаду державного секретаря США, напередодні в інтерв'ю NBC сказав, що адміністрація Байдена "фінансує патову ситуацію" на фронті в Україні. "Я думаю, що українці були неймовірно хоробрими і сильними у протистоянні Росії. Але, зрештою, те, що ми тут фінансуємо, – це патова війна, і вона повинна бути доведена до кінця, тому що ця країна буде відкинуто на сотню років, – сказав Рубіо. – Це не значить, що ми вітаємо те, що зробив Путін чи радіємо з цього. Але я також думаю, що тут повинен бути здоровий глузд, бо зараз ми фінансуємо тупик, який забирає життя".

Він також зауважив: "Як бізнесмен, він не розповідатиме вам про свою тактику переговорів,.. але я не розумію, чому ми б не хотіли, щоб така війна закінчилась. Очевидно, не треба бути фанатом Владіміра Путіна, щоб хотіти завершення війни".

Раніше Голос Америки розповідав про план оточення Трампа, який передбачає, що США продовжуватимуть озброювати Україну, аби стримати Росію від наступу під час або після досягнення угоди, але лише у випадку, якщо Київ погодиться розпочати переговори. Аби заохотити Росію брати участь у переговорах, США та інші партнери по НАТО могли б відкласти членство України в альянсі на тривалий період в обмін на "всеосяжну мирну угоду, яку можна перевірити, з гарантіями безпеки". Вони також не пропонують Україні відмовитися від повернення усіх земель, але робити це Київ має протягом тривалого періоду, закінчивши процес, можливо, лише після смерті Путіна, і дипломатичним шляхом. Стратегія пропонує використовувати часткове зняття санкцій з Росії для спонукання Кремля піти на певні кроки до миру, а також - встановити податок від імпорту російських енергоресурсів для відбудови України.

Один з авторів плану, Кіт Келлогг, якого вважають кандидатом на посади з національної безпеки в Білому домі Трампа, в інтерв'ю Голосу Америки розповів: "Ніхто ніколи не казав, що "треба лише змусити українців віддати свої землі Росії". Ми ніколи цього не говорили, ми просто шукаємо вихід. ... Ви або повинні знайти спосіб зупинити війну, або ви хочете, щоб вона тривала без чіткого кінця. І дуже важливо, те, що ми в Америці називаємо "притиснути на гальма". Це не означає, що Україна здається, це не означає, що вони віддають територію, нічого подібного".

Курт Волкер, колишній спецпредставник адміністрації Трампа з питань України та експосол США у НАТО, в інтерв'ю Kyiv Independent напередодні виборів висловив думку, що новообраний президент "якнайшвидше зателефонує Путіну і скаже Путіну, що йому потрібно припинити війну, що бойові дії мають припинитися, і що має бути мир. І це почне дискусію про те, як це насправді відбувається. І я очікую, що Путін висуне вимоги".

"Путін скаже: "Мені потрібно це, мені потрібно це, мені потрібно це". І я думаю, що Трамп скаже "ні, ви зупиніть війну". Але я вважаю, що це відбувається досить швидко, я не думаю, що Трамп хоче, щоб ця війна тривала, коли він справді прийде на посаду", — додав Волкер.

На його думку, Трамп діятиме з позиції сили, щоб змусити Путіна припинити війну. Для цього новообраний американський лідер збільшить видобуток нафти і газу у США, посилить позицію щодо Ірану, а також підтримає програму ленд-лізу для України, "дозволяючи Україні позичати гроші, щоб купувати американську зброю".

"Я не думаю, що Трамп хоче витрачати гроші американських платників податків на Україну, а хоче дозволити Україні позичити те, що їй потрібно для захисту. Я думаю, що він був би схильний це зробити. І якщо ви зробите його досить великим, якщо ви зробите, скажімо, 500 мільярдів доларів, величезна цифра, цього має бути достатньо, щоб сказати Путіну, що він не може витратити більше, він не може виграти це, і це також може вказати шлях у бік поселення", — припустив Волкер.

Усі пропозиції оточення Трампа розходяться з підходом Байдена, за яким Київ сам має визначати час початку мирних переговорів, пише WSJ. Натомість вони однозначно рекомендують заморозити війну на місці — закріпити захоплення Росією приблизно 20% території України — і змусити Україну тимчасово призупинити своє прагнення приєднатися до НАТО, за однією з ідей, на наступні 20 років.

Занепокоєння у Києві

З огляду на відсутність офіційно оприлюднених подробиць того, як саме Трамп хоче домогтись припинення війни в Україні, його обіцянка зробити це швидко викликає в Києві занепокоєння, що він тиснутиме на Україну, щоб укласти угоду на невигідних умовах, пише New York Times.

Washington Post також зауважує, що хоча привітання Трампу із перемогою від українських посадовців були "швидкими і гучними", вони "мало приховали страхи та невизначеність, які нині нависли над майбутнім України", а те, "наскільки Зеленський і Трамп знайдуть спільну мову, особливо враховуючи їхню важку історію, ще належить побачити".

Водночас, пише NYT, поточна політика адміністрації Байдена принесла українцям відчуття зневіри: "Розчарування Сполученими Штатами глибоко вкоренилося серед військових і в Києві через повільні постачання зброї та обмеження, що забороняють її використання по цілях всередині Росії, крім вузької смуги на кордоні. Поточна політика призвела лише до програшної ситуації на фронті, вважають українські чиновники, військові аналітики та дипломати".

Видання додає, що "зважаючи на всі повороти у війні, деякі українці спокійно сприйняли новину про перемогу пана Трампа", й кажуть, що повинні більше покладатись на себе у боротьбі проти російської загарбницької війни.

Водночас Reuters пише, що прості українці, стомлені війною на виснаження, висловлюють надію на припинення бойових дій і готові почути ідеї Трампа, як це зробити.

Агенція також цитує українських політиків та політологів, зокрема Олександра Фесенка, які не вважають, що новообраний президент не погодиться на перемир'я лише на умовах Росії, адже це матиме вигляд прояву слабкості й "поразки" США. Деякі українські законодавці, як-то депутат Ярослав Железняк, навпаки вбачають у ситуації "вікно можливостей" для Києва. Схожу думку послідовно висловлював і колишній міністр закордонних справ України Павло Клімкін. Дехто, як депутат Олександр Мережко, навіть називав Україну "питанням його успіху чи невдачі" та "особистим питанням" для Трампа.

Клімкін також казав, що, як бізнесмен, Трамп керується не питаннями світоглядних цінностей, а вигодами. "Що Україна могла б запропонувати Трампу – питання відкрите. І президент Росії Володимир Путін теж аргументуватиме та вноситиме пропозиції", – пише WP. Газета додає: "Що б українці не використовували як рекламну пропозицію, дехто каже, що війна в Україні вступила в нову фазу".

Унікальна "непередбачуваність" Трампа

Ексглава НАТО Андерс Фог Расмуссен також називає унікальну "непередбачуваність" Дональда Трампа можливим ключем до миру в Україні.

"Ми могли б використати поєднання непередбачуваності Трампа з його бажанням бути переможцем і зробити це сильною формулою для просування мирного процесу в Україні", — цитує Расмуссена Politico. Він додає, що, на його думку, Трамп повинен "сказати Путіну припинити війну".

"Я не думаю, що він хотів би, щоб його зображували невдахою, — сказав Расмуссен. — І якщо ви змушуєте українців сісти за стіл переговорів, у вас дуже, дуже слабкі карти для початку перемовин".

Відставний австралійський генерал Мік Раян раніше також припускав, що "якщо Трампу не вдасться досягти швидкого вирішення війни в Україні, він цілком може почати протистояти Путіну та збільшити підтримку України США".

При цьому він додав: "Навіть якщо адміністрація Трампа спробує змусити їх (українців) укласти нежиттєздатне перемир’я, Україна, швидше за все, вирішить боротися без підтримки США. Це все ще кращий варіант, ніж піддатися тому, що, ймовірно, буде лише короткочасною відстрочкою від безперервного російського хижацтва".

У статті використано матеріали Reuters і AP

  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

Розсилка

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG