В інтернеті про туалетний папір - найбільше жартів і мемів. Його представляють у вигляді якогось скарбу, який дуже важко здобути, коштовності, яку можна дати в подарунок, цінного трофея.
Сказав би хто-небудь мені рік тому, що моя фотографія з упаковкою туалетного паперу в фейсбуці набере майже 600 вподобань, ніколи б не повірила!
Що ж такого особливого в туалетному папері?
Особливо це питання хвилює тих, хто родом з Радянського Союзу. Їм-то (тобто нам) все зрозуміло: в СРСР туалетний папір з'явилася тільки в 70-х, була страшним дефіцитом, за ним відстоювали величезні черги, а потім гордо нанизували на шию, як в'язку бубликів, і йшли додому, викликаючи заздрість перехожих.
Але чому ж туалетний папір викликає таку ж пристрасть у жителів Америки, Німеччини і навіть Австралії? В одному з австралійських супермаркетів три відвідувачки навіть побилися через упаковки туалетного паперу.
А 14 березня поліції американського штату Орегон навіть довелося звернутися до людей з проханням не дзвонити по номерам екстрених служб, щоб поскаржитися, що у них скінчився туалетний папір.
Причини, через які люди купують туалетний папір, можна умовно розділити на раціональні та ірраціональні.
Раціональні:
⁃ Кажуть, що з туалетного паперу виходять найкращі одноразові маски і дезінфікуючі серветки.
⁃ Туалетний папір не псується, він не важкий, його легко схопити з полиці і кинути у візок - зайвим не буде
⁃ Витрата туалетного паперу, зі зрозумілих причин, різко збільшується, якщо сидиш вдома в карантині, тому і потрібно запастися.
А ось ірраціональні причини:
⁃ Чутки. Один з них - що через зростання виробництва одноразових масок скоротять виробництво туалетного паперу. Однак підтвердження цієї інформації ніде немає.
⁃ Всі беруть, і я беру - а раптом дійсно потім не буде!
Антрополог, дослідник міських міфів Олександра Архипова вважає, що масові закупівлі туалетного паперу - не більше ніж наслідки інфодеміі, тобто інформаційної епідемії, коли соцмережі і медіа розносять інформацію про вірус швидше, ніж він поширюється.
«Це просто звичайне медійне когнітивне спотворення. В умовах паніки, за необхідності сидіти вдома, в карантині, нікуди не їздити, люди починають запасатися всім необхідним, всім, що їм треба. І купують, звичайно, не тільки папір, скільки цукор, дезінфікуючий засіб для рук, зубну пасту, макарони, які зникають по всій Італії», - говорить вона.
Підливає оливи у вогонь фотографії у соцмережах із порожніми полицями з-під туалетного паперу.
«Уявіть, що ви сфотографували порожню полицю з-під зубної пасти, або з порожніми скриньками з-під м'яса - це абсолютно не так прикольно, як сфотографувати полицю, де мав бути туалетний папір, і написати про це пост. І далі виникає просто звичайний медійний ефект, і здається, що люди купують тільки туалетний папір», - пояснює вона.
Загалом, не піддавайтеся інфодеміі. Втім, жарти, в тому числі про туалетний папір, від паніки дуже допомагають.
Дивіться також: Українці у світі досі намагаються повернутись до Україні і стикаються з складнощами. Відео