Росія вкотре вимагає від України визначитись: Митний союз, чи угода з ЄС. І хоч Україна вже не раз заявляла, що зробила вибір і у Митний союз не йде, Росія не чує і знову вимагає «визначатися».
Діалог на цю тему лідери двох країн продовжать у суботу, під час зустрічі у російському Завидово у Тверській області. У заміській резиденції президента РФ Дмитра Медведєва на його українського колегу Віктора Януковича чекає вечеря і конфіденційна розмова. Причому гостем з України опікуватимуться одразу обидва російських лідери. На президентську дачу в Завидово завітає прем’єр Володимир Путін, який днями пообіцяв подискутувати з Януковичем про Митний союз «не лише як із сусідом, але і як з другом».
Російські ЗМІ анонсують зустріч як «момент істини». Медведєв і Путін збираються поставити питання руба: або Україна вступає до Митного союзу з Росією, або втрачає російський ринок. «Якщо Україна не вступить до Митного союзу, ми будемо змушені зайнятись імпортозаміщенням української продукції. І куди в такому разі вони подінуть своє машинобудування?», – заявило виданню «КоммерсантЪ-Украина» дипломатичне джерело.
Що ж до української сторони, то вона не полишає надій на газову знижку. Власне, сподівання домовитись про прийнятну ціну газу й покликало президента Януковича у дорогу. Напередодні візиту українські речники висловлювали поміркований оптимізм. Глава українського уряду Микола Азаров навіть заявив, що після візиту Януковича в Росію може бути підписаний новий газовий контракт. «Треба буде поступитись, і, мабуть, усі розуміють, що поступки повинні бути взаємні... Я впевнений, що ми вийдемо на рішення», – сказав Азаров у вівторок 20 вересня. А посол України в Росії Володимир Єльченко заявив у п’ятницю, що в українців для росіян є цікаві пропозиції. «Є багато різних варіантів, де враховано інтереси як Києва, так і Москви», – сказав посол.
Запропонувати Москві збираються, зокрема, участь у тристоронньому консорціумі на базі української ГТС за участю російського «Газпрому» та країн Євросоюзу. Є й аргументи іншого порядку – на випадок, якщо російська сторона навідріз відмовиться знижувати ціну на газ. Тоді Україна може підняти тарифи за транзит і навіть заявляє про готовність судитися з «Газпромом» у Стокгольмському арбітражі.
Російські переговірники, тим часом, гнуть свою лінію. Джерела у Кремлі заявляють, що тристоронній консорціум їм не цікавий, а зацікавив би продаж української ГТС «Газпрому». У разі як Україна підніме ціну за транзит, Росія відповість активізацією будівництва обхідних газогонів. Що ж до позову в міжнародний арбітраж, то за словами речників «Газпрому», такий поворот справи їх не лякає: судитися з Україною готові.
У Росії лунають також твердження про те, що зниження ціни на газ для України суперечить інтересам росіян. Про це заявив днями віце-спікер Держдуми Валерій Язєв.
У той час як для української сторони головною темою на переговорах є ціна газу, для росіян ключове – Митний союз. Наполеглива пропозиція Україні вступати в МС – якщо хоче отримати знижку на газ – вочевидь, лунатиме і під час «вечері трьох» у Завидово.
Чи вистоїть Янукович перед тиском – оце питання, – каже професор політології Києво-Могилянської академії Олексій Гарань:
«Я думаю, що в Митний союз Янукович все-таки не піде, бо це однозначно перекреслює європейський напрямок, і це для нього несе дуже великі втрати. Причому не тільки іміджеві, але й матеріальні втрати також, тому що конкуренції з російським державним капіталізмом ніхто з України не витримає. Але, тиснучи на Януковича Митним союзом, оцей російський «тандем демократів» в особі Путіна і Медведєва може запропонувати щось, що стосується української ГТС. Певний варіант консорціуму. І в принципі, це могло б бути виходом на компроміс. Питання лише в тому – який саме консорціум? Прийнятним був би варіант, коли Україна, по-перше, зберігає 50% від статутного фонду, і по-друге – що до цього консорціуму долучається Європа. І якщо Медведєв і Янукович все-таки запропонують якийсь такий варіант, що ми знижуємо ціну на газ, але має бути консорціум, то питання – на яких умовах Янукович погодиться», – сказав Гарань «Голосу Америки».
Розсилка
Голос Америки: головне за тиждень
Вибір читачів
1