Сирія сподівається на "стратегічне партнерство" з Україною. Про це заявив новий міністр закордонних справ Сирії Асаад Гассан аль-Шибайні під час зустрічі у Дамаску з главою МЗС України Андрієм Сибігою.
"Між нами та Україною буде стратегічне партнерство на політичному, економічному та соціальному рівнях, а також наукове партнерство", – сказав аль-Шибайні.
Міністр закордонних справ України відвідує Дамаск, щоб побудувати зв'язки з новим ісламістським урядом, який очолив країну після втечі президента Башара аль-Асада до Росії, і коли Москва втрачає свій вплив у Сирії.
Росія була вірним союзником режиму Асада, а після його повалення Кремль заявив, що підтримує контакти з новою адміністрацією в Дамаску, зокрема тривають домовленості про долю російських військових об’єктів у Сирії.
"Сирійський та український народи мають той самий досвід і ті самі страждання, які ми пережили за останні 14 років", — сказав міністр закордонних справ Сирії, ймовірно проводячи паралель між жорстокою громадянською війною в Сирії 2011-24 років і захопленням Росією українських територій, з подальшим повномасштабним вторгненням.
"Україна зацікавлена у стабільній Сирії та в розвитку взаємовигідної співпраці", - заявив міністр закордонних справ України Андрій Сибіга під час зустрічі із сирійським колегою.
Його візит відбувається через кілька днів після того, як Київ оголосив про постачання для Сирії великої партії пшеничного борошна.
"Ми обіцяли підтримку продовольчої безпеки й виконали цю обіцянку в короткий термін. Завтра до Сирії прибуде понад два десятки вантажівок, які доставлять перші 500 тонн українського борошна в рамках гуманітарної програми "Зерно з України", - заявив український міністр.
За даними ООН, близько 90% сирійців живуть у бідності, а більша частина населення не знає, де візьме наступну для споживання їжу.
Сибіга також провів зустріч у понеділок, 30 січня, із новим фактичним правителем Сирії Ахмедом аль-Шараа в Дамаску. Він запевнив сирійського лідера, що після цієї партії борошна Україна надішле їм додаткові партії продовольчої допомоги.
Раніше пшеницю Сирії постачала Росія. Як вважають деякі експерти, частина цього зерна було краденим з окупованих територій України.
Втім, постачання росіянами продовольства призупинене після зміни влади у Сирії та через невизначеність щодо нового уряду в Дамаску. Як повідомляв Reuters, у Кремлі побоювались затримки платежів, адже раніше росіяни використовували складні фінансові та логістичні механізми, щоб постачати пшеницю в обхід санкцій Заходу.
"Російський режим і режим Асада засновані на насильстві й тортурах. Ми переконані, що в довгостроковій стратегічній перспективі ліквідація російської присутності в Сирії сприятиме стабільності не тільки у сирійській державі, але й на усьому Близькому Сході та в Африці, навіть якщо для цього знадобиться деякий час", - заявив Сибіга під час візиту у Дамаск.
Під питання наразі лишається майбутнє російських військових баз у Сирії – авіабази Хмеймім у Латакії та військово-морського об’єкта Тартус.
Напередодні міністр закордонних справ Росії Лавров заявив, що статус російських військових баз буде предметом переговорів з новим керівництвом у Дамаску.
Видання Assiciated Press пише, що Сирія поступово відходить від Ірану та Росії, натомість відновлює зв’язки із західними країнами та країнами Перської затоки, що виступали проти правління Асада, а також з Туреччиною, яка підтримувала опозиційні сили під час громадянської війни.
Втім новопризначений лідер Сирії Аль-Шараа в інтерв'ю, яке було опубліковане в неділю, 29 грудня, сказав, що відносини Сирії з Росією мають служити спільним інтересам, і що Сирія має спільні стратегічні інтереси з Росією, не уточнивши деталей.
Читайте також: