Спеціальні потреби

Полетів в Україну таємно, залишивши телефон у США. Історія добровольця Чикаго


Михайло Яворський під час перебування в Україні, на війні він провів 15 місяців, загинув 25 травня 2023 р. в селі Діброва в районі Серебрянського лісу в Луганській області.
Михайло Яворський під час перебування в Україні, на війні він провів 15 місяців, загинув 25 травня 2023 р. в селі Діброва в районі Серебрянського лісу в Луганській області.

Американець українського походження Михайло Яворський у перші дні повномасштабної війни Росії залишив життя в Чикаго й таємно від родини полетів в Україну, аби долучитися добровольцем до Збройних сил. В Україні він пройшов чимало небезпечних боїв.

У грудні 2024 року його родині передали орден “Золота зірка”. Звання Героя України Михайлу указом президента України присвоїли 6 травня 2024 року посмертно, він загинув у травні 2023-го.

Посольство України у США вручило орден Михайла Соломійці з мамою Оксаною, дружиною Михайла, на церемонії була присутня також його сестра Зоряна і мама Марія.

Пам'ять про Михайла бережуть і в Україні, і в Чикаго, де поховали Михайла. Голос Америки поспілкувався з родиною Героя України в Чикаго.

"Він був сміливий і пішов Україну захищати"

Удома в Чикаго семирічна Соломійка показує татовий орден - "Золоту зірку" Героя України.

"Татова нагорода, тому що він був сміливий і пішов Україну захищати", - розповідає про нагороду дівчинка.

Донька та дружина Михайла Яворського показують його орден "Золота зірка" Героя України
Донька та дружина Михайла Яворського показують його орден "Золота зірка" Героя України

Після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну Соломійка спілкувалася з татом лише відеозв'язком.

Адже Михайло, який мешкав у Чикаго 25 років, уже в перші дні повномасштабної війни полетів в Україну.

"Привіт із прекрасної, прекрасної та спустошеної війною України! Я тут, за тисячі миль від мого дому в Чикаго. Після чотирьох років служби в армії США, борючись із терором, я вирішив, що моє місце тут, щоб вести ще більшу війну за душу західної цивілізації", - з поля бою в Україні Михайло записав відеозвернення, яке бережуть його рідні.

Вийшов на зв'язок з рідними уже коли був в Україні

Про рішення їхати в Україну Михайло не сказав нікому, навіть дружині. Адже у 2014-му вона вже зупиняла його від поїздки на війну. Тоді він уже брав відпустку на роботі і мав квиток в Україну.

"За 2 чи 3 тижні до війни ми з Мішею розмовляли, і щось таке було в його очах... І я кажу: "Ти ж не плануєш туди їхати цього разу?" Бо в 2014-му в нього вже був куплений квиток. І він відповів: "Ні, звичайно", - пригадала дружина Михайла Оксана Біла.

Втім, коли розпочалася повномасштабна війна, телефон Михайла перестав відповідати на дзвінки.

"Він навіть залишив свій телефон тут, у Чикаго... І той телефон собі дзвонив, поки не сіла батарея".

Михайло вийшов на зв'язок з рідними уже коли був в Україні.

"Уже будучи на війні він мені сказав, що хотів поїхати ще в січні, але тоді вирішив, що хай уже розпочнеться збройна боротьба і тоді поїде... Про те що в Україні буде війна він знав, він про це говорив, і він казав, що в України немає іншого виходу - тільки збройна боротьба", - розповіла мама Михайла Марія Яворська.

Мама каже, що відмовляти його не було сенсу, і він стовідсотково вірив у перемогу України у війні:

"Коли він уже був там, то вже не було про що говорити, його треба було тільки підтримувати. Він би мене не зрозумів якби я взялася б його вичитувати чи щось таке. Це не той варіант".

Сестра Михайла Зоряна Подольни розповіла, що хоча дзвінок від Михайла про те, що він вже в Україні, став для родини шоком, втім, цього потрібно було очікувати:

"Коли вже осіли емоції і я вдумалася в усе, я не могла повірити, що я цього не зрозуміла раніше, і не знала, що так буде. Моя перша думка, коли розпочалася війна, мала б бути про Мішу - чи він не поїхав, тому що він був настільки патріотичним, настільки любив Україну..."

"Ці принципи - патріотизм, доблесть - у нього це все було"

До США Михайло з батьками та сестрою переїхав із Коломиї, коли йому було 16 років. 4 роки він відслужив в американській армії.

"Коли йому було 17 років і 4 місяці він пішов в американську армію. Це було дуже нелегко, але він ніколи не скаржився. Він уже після того міг щось розказати, але не мені... Тож, він прослужив в армії чотири роки. Він потрапив у Югославію, був у Косово. Він побачив багато... Я ніколи ні про що не знала".

Після завершення служби в армії Михайло здобув освіту інженера-електрика, навчався в університеті в Урбана-Шампейні, потім працював в ІТ-галузі, створив сім'ю.

"Ми одружилися у 2012 році і коли розпочалася повномасштабна війна ми мали святкувати свою десяту річницю весілля. Але, на жаль, він святкував її в Україні, а я окремо", - розповіла Оксана.

Донечка Михайла Соломійка та дружина Оксана переглядають альбом із сімейними фото
Донечка Михайла Соломійка та дружина Оксана переглядають альбом із сімейними фото

Живучи в Чикаго, Михайло ніколи не забував про Україну. Його мама знайшла зошити з повстанськими піснями, які він ще хлопчиком записав від дідуся і багато років зберігав у Чикаго.

"Він з Україною був щодня, він знав усе, що відбувається - політика, економіка, він це все читав, шукав якісь форми, писав статті... І тепер ми познаходили в нього в комп'ютері такого рівня статті на англійській і українській мові, ніби це якийсь політолог то писав...Він хотів усім показати яка Україна чудова", - розповіла його мама.

Михайло зберігав у Чикаго зошити з повстанськими піснями.
Михайло зберігав у Чикаго зошити з повстанськими піснями.

Дружина Михайла каже, що теж дивувалася рідкісним рисам свого чоловіка:

"Я, наприклад, таких людей не зустрічала. Ми живемо в західному світі, ми живемо у США, ми всі більше орієнтовані на досягнення, на матеріальні речі, і для нього це було важливо, він це все розумів, - для нього були важливі його кар'єра, робота, досягнення... Але з ним можна було поговорити про якісь високі теми... І ці принципи - патріотизм, доблесть - у нього це все було".

Михайло мав проблеми зі здоров'ям, приймав препарати для розрідження крові, тож їхавши в Україну особливо ризикував. Крім того, кажуть його рідні, вони не можуть уявити, яких моральних зусиль йому коштувала розлука з улюбленою донечкою.

Михайло під час відеодзвінка з донечкою Соломійкою
Михайло під час відеодзвінка з донечкою Соломійкою

"У нього з донькою якийсь такий особливий був тісний контакт, що як тільки мені спадає на думку уявити, як він відірвався від неї, то мені направду страшно робиться. Я просто не можу собі уявити. І він ще зумів із нею погуляти. Як він з нею прощався, як він це робив і відразу поїхав, я собі цього уявити не можу ніяк", - розповіла мама Михайла Марія.

Михайло, перебуваючи на війні, постійно спілкувався з донечкою відеозв’язком.

"Вона багато з ним спілкувалася, він показував їй своїх побратимів, вони її знали. Я навіть запитувала, навіщо він усе це їй показував, зброю і таке інше... Він розказував їй багато. Також показував їй котів, бо це була їхня спільна тема", - розповіла дружина Михайла Оксана.

"Сказав, що не збирається просиджувати штани десь у тилу"

Михайло, якого побратими по службі називали "Чикаго”, спочатку служив у силах спеціальних операцій - брав участь у звільненні Херсонщини і Миколаївщини, потім воював стрільцем у 67-ій окремій механізованій бригаді, брав участь у боях на багатьох напрямках, зокрема в Бахмуті.

Американець українського походження Михайло Яворський у перші дні повномасштабної війни Росії залишив життя в Чикаго й полетів в Україну.
Американець українського походження Михайло Яворський у перші дні повномасштабної війни Росії залишив життя в Чикаго й полетів в Україну.

Зважаючи на освіту та досвід Михайла, розповідають його рідні, йому пропонували в армії посади, які б дозволяли служити не на передовій, але він відмовлявся.

"Він мені сказав, що не збирається цього робити, він не збирається просиджувати свої штани десь в тилу чи в штабі, він прийшов сюди воювати. Він дійсно шукав завдання, які були небезпечними, які приносили безпосередню користь", - розповіла його сестра Зоряна.

Сестра та мама Михайла прилітали до нього в Україну у грудні 2022 року.

Тоді він саме перебував на полігоні в Яворові і їм вдалося провести разом кілька днів.

"Я познайомилася з багатьма хлопцями, його побратимами, з якими я заочно спілкувалася. В такі моменти так дивно стається - брати твого брата автоматично стають тобі рідними також... Це був дуже особливий, незабутній час з моїм братом, тому що я розуміла, що можливо я його вже ніколи не побачу, і так і сталося", - розповіла Зоряна.

Сестра та мама Михайла прилітали до нього в Україну у грудні 2022-го року, їм вдалося провести разом кілька днів.
Сестра та мама Михайла прилітали до нього в Україну у грудні 2022-го року, їм вдалося провести разом кілька днів.

Михайло намагався берегти рідних від того, що переживає. Проте, каже сестра, вона побачила, як сильно він змінився:

"У нього очі були такі згаслі... Не було вогника в очах. Як тільки я відверталася і він бачив, що я за ним не спостерігаю, він був зовсім інакшим, він був десь не зі мною... А як тільки помічав, що я дивлюся на нього, намагався посміхатися. Але я бачила, що насправді відбувається в його душі".

Сестра під час перебування в Україні намагалася підштовхнути Михайла до думок про повернення у США.

"Я намагалася говорити лише про позитивне майбутнє і сподівалася, що, можливо, це заохотить його вирішити, що він своє належне вже віддав Україні, що він, можливо, захоче повернутися з нами, але це не спрацювало", - розповіла Зоряна.

Михайло не обговорював із рідними небезпеку, втрати друзів на війні.

"Одне-єдине, що він мені сказав: "Зоряно, я тебе дуже прошу, якщо зі мною щось станеться, не забувай про моїх побратимів, продовжуй їм допомагати", - розповіла його сестра.

Михайло Яворський провів на війні 15 місяців. Він загинув 25 травня 2023 року в селі Діброва в районі Серебрянського лісу в Луганській області. Біля нього розірвався російський снаряд.

"Він вивів двох поранених хлопців на запасні позиції, евакуював їх і повертався назад. І в той час, коли він повертався назад…"

Михайло похований на українському кладовищі в Чикаго.
Михайло похований на українському кладовищі в Чикаго.

З Михайлом прощалися і в Україні, і у США. Його поховали на українському кладовищі в Чикаго.

"Ми всі тут, і ми не могли його в Україні залишити. Але це вимагало дуже багато організаційних сил, аби поховати його тут", - розповіла його мама.

До могили Михайла його донечка постійно носить подарунки. Нещодавно вона залишила татові іграшкового котика з написом: "Наш час разом був ідеальним".

В Коломийській гімназії, де він навчався, у травні 2024 року на його пам'ять встановили меморіальну дошку. На її відкриття до України прилітала сім'я Михайла, а також приїжджали його побратими по службі.

"Вони дуже тяжко переживають смерть побратимів. Вони були дуже тісно пов'язані між собою, ті хлопці... І вони дуже тяжко переживали його смерть", - розповіла Марія Яворська.

В Коломийській гімназії, де він навчався, на його пам'ять встановили меморіальну дошку.
В Коломийській гімназії, де він навчався, на його пам'ять встановили меморіальну дошку.

Також, у пам'ять про Михайла Яворського у США готують до друку книгу.

"Ми збираємо спогади не лише про нього, а й про його побратимів, бо це не повинно забутися," - розповіла мама Михайла.

А його родина організовує вечори пам’яті у Чикаго та збирає кошти для допомоги товаришам Михайла по службі.

  • 16x9 Image

    Ірина Шинкаренко

    Кар'єру на українському телебаченні розпочала у 2008 р., до Української служби Голосу Америки долучилася у 2022 р. Найбільше люблю розповідати про сильні і добрі вчинки “звичайних” людей.

Розсилка

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG