Резолюція, розроблена Сполученими Штатами, та інша, розроблена Україною та підтримана Європейським Союзом, закликають припинити війну в Україні, призначені для голосування в ООН на понеділок.
Очікується, що Генасамблея ООН розгляне українську резолюцію, а потім резолюцію США. Рада Безпеки ООН проведе власне голосування щодо резолюції США пізніше цього дня.
Резолюція США закликає до "швидкого припинення конфлікту та надалі закликає до тривалого миру між Україною та Російською Федерацією".
У розробленому США документі не згадується повномасштабне вторгнення Росії в Україну, яке почалося три роки тому цього дня.
Державний секретар США Марко Рубіо заявив у п’ятницю, що резолюція "підтвердить, що цей конфлікт жахливий, що ООН може допомогти його припинити, і що мир можливий".
"Це наша можливість створити реальний імпульс до миру", — заявив Рубіо.
У розширеній українській резолюції йдеться, що російське вторгнення "триває протягом трьох років і продовжує мати руйнівні та довгострокові наслідки не лише для України, а й для інших регіонів та глобальної стабільності".
Він закликає до "деескалації, якнайшвидшого припинення бойових дій і мирного вирішення війни проти України" і наголошує на необхідності припинення війни цього року.
В українському проєкті йдеться про те, що попередні резолюції, прийняті Генеральною Асамблеєю, повинні бути повністю імплементовані, в тому числі ті, що закликають Росію повністю відійти від міжнародно визнаних кордонів України.
Резолюції Генеральної Асамблеї не є юридично обов’язковими, але вони мають моральну вагу міжнародної спільноти.
У Раді Безпеки резолюція потребує підтримки принаймні дев’яти з 15 членів, при цьому жоден із постійних членів — Британія, Китай, Франція, Росія чи Сполучені Штати — не скористається своїм правом вето. Очікується, що заходи США отримають достатню підтримку в понеділок.
Генеральний секретар ООН Антоніу Гутерріш заявив під час виступу в понеділок у Раді ООН з прав людини в Женеві, що країни "повинні не шкодувати зусиль, щоб покласти край цьому конфлікту та досягти справедливого та міцного миру відповідно до Статуту ООН, міжнародного права та резолюцій Генеральної Асамблеї".
Міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров заявив, що Росія готова до переговорів з Україною та Європою, але "припинить бойові дії лише тоді, коли ці переговори дадуть твердий і стійкий результат, який влаштовує РФ".
Президент Франції Еммануель Макрон у понеділок відвідує Сполучені Штати для переговорів із президентом Дональдом Трампом, що, як очікується, стосуватимуться війни в Україні.
Минулого тижня Макрон заявив, що планує сказати Трампу, що лідер США "не може бути слабким" перед Путіним.
Британський прем’єр-міністр Кір Стармер має відвідати Вашингтон пізніше цього тижня для подібних переговорів, і, як і Макрон, наголосив на необхідності того, щоб суверенітет України був у центрі будь-яких мирних зусиль.
Група лідерів, у тому числі президент Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн, президент Європейської ради Антоніо Кошта, прем’єр-міністр Канади Джастін Трюдо, прем’єр-міністерка Данії Метте Фредеріксен та прем’єр-міністр Іспанії Педро Санчес відвідали Київ у понеділок на знак підтримки України.
"Ми сьогодні в Києві, тому що Україна — це Європа, — заявила фон дер Ляєн у мережі X. — У цій боротьбі за виживання на кону стоїть не лише доля України. Це доля Європи".
Міністри закордонних справ Європейського Союзу в понеділок схвалили новий раунд санкцій проти Росії, який, за словами верховної представниці ЄС із зовнішньої політики Каї Каллас, включає заходи проти суден, які працюють, щоб уникнути обмежень на транспортування певних товарів, банків, які обходять санкції, та обладнання, що використовується для пілотування безпілотників.
Речник Кремля Дмитро Пєсков назвав нові санкції "цілком передбачуваними" і сказав, що європейські країни, схоже, хочуть продовження війни.
Бойові дії тривали в понеділок, і Росія заявила, що протягом ночі збила 23 українських безпілотника, у тому числі 16 над Орловською областю.
Губернатор Рязані Павло Малков заявив, що падіння уламків збитого українського безпілотника спричинило пожежу на промисловому підприємстві.
Українські військові заявили в понеділок, що збили 113 із 185 безпілотників, які Росія використовувала під час нічних атак.
Інформацію для цієї статті було частково отримано від Associated Press, Agence France-Presse та Reuters.