Спеціальні потреби

США та союзники попереджають, що Китай агресивно "переманює" західних пілотів винищувачів


Архівне фото: Китайський пілот винищувача бере участь у військових навчаннях в 2023 році. Фото Xinhua News Agency.
Архівне фото: Китайський пілот винищувача бере участь у військових навчаннях в 2023 році. Фото Xinhua News Agency.

Військо Китаю, схоже, активізує свої зусилля з вербування діючих і колишніх західних пілотів винищувачів, використовуючи нові та складніші тактики, щоб залучити західний досвід.

Сполучені Штати та партнери по розвідці видали нове попередження в середу, що Народно-визвольна армія (НВАК) використовує приватні компанії, включно з корпоративними рекрутинговими службами, щоб західні пілоти не знали, що мають справу з китайською армією, поки не стане надто пізно.

В попередженні, виданому "Альянсом п'яти очей", що включає США, Британію, Канаду, Австралію та Нову Зеландію, йдеться, що Китай таким чином хоче покращити навчання своїх власних пілотів-винищувачів, отримати більше інформації про те, як діють західні військово-повітряні сили, що може підірвати західні переваги або навіть дати перевагу китайським винищувачам у разі конфлікту.

У попередженні мовиться, що НВАК набирає персонал через приватні компанії, розташовані в Південній Африці та Китаї, намагаючись привабити західних пілотів високою зарплатнею.

Інші заходи з вербування включають використання особистих знайомств, професійних мережевих сайтів та онлайн-платформ для працевлаштування, де так само приховуються будь-які зв’язки з китайським урядом чи військовими.

"Сьогодні ми видаємо цей спільний бюлетень, тому що це постійна загроза, яка продовжує розвиватися у відповідь на контрзаходи Заходу", — сказав Голосу Америки представник Національного центру контррозвідки та безпеки США.

"Як і будь-яке незаконне підприємство, яке прагне приховати свою діяльність, були спроби об’єднати організації [компанії] в різних місцях під різними назвами", — сказав посадовець на умовах анонімності.

"Підходи до найму та послання різняться, – додав посадовець. - Вкрай важливо інформувати наших діючих і колишніх військовослужбовців про цю загрозу, яка спрямована безпосередньо проти них".

У бюлетені "Альянсу п'яти очей" сказано, що зусилля Китаю з вербування націлені на нинішніх і колишніх військових пілотів з їхніх країн, а також з Франції, Німеччини та інших західних країн.

Посольство Китаю у Вашингтоні відмовилося коментувати звинувачення "Альянсу п'яти очей" про спроби НВАК найняти західних пілотів-винищувачів.

Але воно відкинуло звинувачення в тому, що приватні компанії, пов’язані з Китаєм, займаються неналежною поведінкою.

"Країни не мають узагальнювати та зловживати концепцією національної безпеки та дискредитувати відповідні компанії", - йдеться в електронному листі посольства до Голосу Америки.

"Слід поважати звичайну бізнес-діяльність компаній", - додали в посольстві, заявивши, що звинувачення США "не сприяють здоровому розвитку китайсько-американських відносин".

Занепокоєння тим, що Пекін активно залучає західних пілотів з авіаційним досвідом не є новим.

Представники британського Міністерства оборони ще в жовтні 2022 року били на сполох щодо спроб Китаю вербувати відставних військовослужбовців Британських королівських військово-повітряних сил через компанії в Південній Африці.

Представники оборонного відомства Австралії висловили подібне занепокоєння через місяць, попередивши, що австралійські військовослужбовці у відставці мають "постійний обов'язок" захищати державні таємниці, а "розкриття будь-якої з цих таємниць є злочином".

Велика Британія, Австралія та інші члени "Альянсу п'яти очей" також вжили заходів, щоб обмежити зусилля Пекіна.

Наприклад, минулого року США наклали обмеження на 43 організації, пов’язані зі спробами Китаю вербувати та наймати західних пілотів-винищувачів.

Цільовими компаніями були льотна школа в Південній Африці, охоронна та авіаційна компанія, заснована колишнім військовослужбовцем ВМС США з досвідом операцій в Об’єднаних Арабських Еміратах, Кенії та Лаосі.

Хоча така робота могла зменшити ефективність зусиль Пекіна, США та їхні партнери по розвідці попереджають, що Китай відповів агресивно, розгорнувши нові зусилля з вербування, спрямовані не лише на найм колишніх західних пілотів винищувачів, але й на найм інженерів та персоналу центру польотів, які також могли б надати НВАК інформацію про операції і тактику західних військово-повітряних сил.

Видане в середу повідомлення радить діючим і колишнім військовослужбовцям США, до яких звернулися з підозрілими пропозиціями щодо найму, звернутися до своїх військових підрозділів або ФБР.

Військовослужбовцям інших країн рекомендується звертатися до відповідних оборонних відомств.

"Зусилля щодо найму НВАК продовжують розвиватися", — сказав директор NCSC США Майкл Кейсі у середу.

Нове попередження "прагне висвітлити цю постійну загрозу та стримати будь-яких нинішніх або колишніх західних військовослужбовців від дій, які піддають ризику їхніх військових колег і підривають нашу національну безпеку", – додав він.

  • 16x9 Image

    Джефф Селдин

    Кореспондент Голосу Америки з питань національної безпеки. Висвітлює такі теми, як розвідка, боротьба з тероризмом, кібербезпека. 

Розсилка

Відео - найголовніше

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG