Спеціальні потреби

Як схвалення допомоги США вплине на хід війни? Огляд міжнародних ЗМІ


Схвалення Конгресом допомоги Україні допоможе ЗСУ стримати наступ росіян. Це дозволить Києву протриматись до кінця року, пишуть міжнародні ЗМІ після того, як Палата представників 20 квітня проголосувала за законопроєкт про додаткове фінансування для України.

Надання Америкою зброї має підсилити моральний дух українців та заохотити європейців більше допомагати Києву. Втім у росіян все ще залишиться велика перевага в озброєнні та людях.

Яку зброю отримає Україна і коли

У Пентагоні заявляють, що можуть доставити зброю в Україну протягом лічених днів, якщо Сенат і президент Джо Байден дадуть остаточне схвалення пакета допомоги.

Помічниця міністра оборони США з питань міжнародної безпеки Селест Волландер, яку цитує The Wall Street Journal, заявила, що США зможуть прискорити постачання завдяки попередньому досвіду транспортування великої кількості військової техніки в Україну.

"Ми займаємося цим протягом двох років. Ми знаємо, як це зробити", - заявила Волланлдер.

Голова сенатського комітету з розвідки Марк Ворнер, якого цитує Reuters, заявив, що військова техніка, включаючи ATACMS більшої дальності, мають бути "в дорозі до кінця тижня".

Роберт Мюрретт, віцеадмірал у відставці з Інституту політики безпеки та права Сіракузького університету каже, що "майже негайно" мають бути надіслані ATACMS, засоби ППО та артилерійські снаряди.

Рікі Еллісон, засновник Альянсу захисту протиракетної оборони, якого теж цитує Reuters, заявив, що американські виробники зброї нарощують виробництво ракет для оборонних систем Patriot, щоб задовольнити попит, і повинні бути готові до швидкого постачання ракет.

Зброя для стримування, але не для наступу

Українські війська останніми тижнями імпровізують, націлюючись на російську бронетехніку та військове озброєння за допомогою дронів. Більше боєприпасів дозволить Україні використовувати артилерію, яка є більш руйнівною і може стримувати російські війська на більшій відстані, пише WSJ.

Російські війська завдяки своїй сильнішій позиції на полі бою можуть концентрувати обстріли за бажанням. "Українці їх бачать, але не можуть по них бити", – сказав Джон Нагл, підполковник армії США у відставці, його коментар наводить WSJ.

Помічниця міністра оборони США Селест Волландер заявила, що нова допомога США значно ускладнить для Росії здійснення атак і дозволить Україні бити у відповідь.

"Вони можуть шукати слабкі місця росіян і будувати сильніші оборонні лінії", - сказала вона.

Надання зброї також допоможе посилити моральний дух українців, пише WSJ.

"Розуміння, що допомога наближається, допоможе їм копати глибше, поки снаряди не потраплять у гармати", — вважає Джон Нагл.

Чи не найбільше зброї потребує оборона Часового Яру на Донеччині, про це пише Associated Press. Головнокомандувач України Олександр Сирський заявив, що вище військове керівництво Росії наказало захопити місто до 9 травня, коли росіяни відзначають день перемоги над гітлерівською Німеччиною, що є символічною для Москви датою.

"Вони сконцентрували на цьому напрямку непропорційно величезні ресурси", – розповідає в інтерв'ю Associated Press заступник командира 5-ї окремої десантно-штурмової бригади Олексій Тарасенко. "Найважче – впоратися з цим постійним натиском ворога, який не стихає, навіть попри те, що ворог втрачає багато військової техніки та солдатів".

Вливання зброї допомогло б українським силам відтіснити ворога. Але Росія й надалі матиме перевагу як у живій силі, так і в боєприпасах, пише AP. Російська армія має можливість генерувати від 20 000 до 30 000 новобранців на місяць, і вона має перевагу в артилерії приблизно 6 до 1.

"Завдяки посиленню, яке прийде від військової допомоги, практично і психологічно, українці цілком здатні протриматися до кінця 2024 року. Тим самим це удар по зарозумілому переконанню Путіна, що час на його боці", - цитує Reuters директора ЦРУ Вільяма Бернса.

Та стратегічно зараз Україні потрібно "використати 2024 рік, щоб відновити свої сили для тривалої війни", – каже Макс Бергманн, директор програми Європи, Росії та Євразії Центру стратегічних і міжнародних досліджень у Вашингтоні, за даними Reuters.

Аналітики вважають, що Україна навряд чи розпочне великий контрнаступ цього року та зараз концентрується на будівництві потужних оборонних рубежів, пише The New York Times. Український уряд вклав на це 800 мільйонів доларів.

Американська допомога - сигнал для Європи

Остаточне схвалення допомоги США може мати потужний ефект не лише на моральний стан України, але й на інших союзників США щодо надання допомоги Києву, переконаний Джеффрі Прайс, юрист-міжнародник і старший науковий співробітник Інституту зовнішньої політики Школи передових знань Джона Гопкінса, якого цитує Reuters.

"Якщо Америка буде першою, то іншим країнам буде значно зручніше додавати ці постачання", — каже Прайс.

Тепер схвалення Вашингтоном великого пакета фінансування може запевнити обережних союзників у тому, що США все ще підтримують Україну й не дозволять їй програти.

Загалом Європа затьмарила США як найбільшого благодійника України в її боротьбі проти росіян, пише WSJ. Втім підтримка європейських країн нерівномірна. Багато країн на півдні та заході континенту надали Україні пропорційно менше, ніж ті, що межують з Росією.

Схвалення фінансування з боку США також може спонукати деяких союзників по НАТО, які вагаються, відправити більше допомоги для Києва. Про це заявив WSJ неназваний дипломат НАТО.

Столтенберг нещодавно заявив членам НАТО, що якщо вони матимуть на своїх складах обладнання, яке може розгорнути Україна, воно буде більше корисним для України, ніж припадатиме пилом на складах.

З огляду на президентські вибори у США та невизначеність щодо зовнішньої політики Вашингтона після виборів, Європа має взяти на себе більше відповідальності за війну, вважає Макс Бергманн.

"Мета Європи повинна полягати в тому, щоб потенційно заповнити прогалину, залишену Сполученими Штатами в майбутньому, якщо вона не ухвалить ще одного пакета додаткового фінансування", – цитує Бергманна Reuters.

У статті використано матеріали Reuters, AP, WSJ, NYT

Розсилка

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG