Спеціальні потреби

Звіт: Україна – на 5 місці у рейтингу найменш мирних країн світу


Військовослужбовець готується перезарядити гармату на лінії фронту поблизу Харкова, 10 червня 2024 р. AP Photo/Evgeniy Maloletka
Військовослужбовець готується перезарядити гармату на лінії фронту поблизу Харкова, 10 червня 2024 р. AP Photo/Evgeniy Maloletka

Наразі у світі триває найбільша кількість конфліктів з часів Другої світової війни. Про це свідчить звіт "Глобальний індекс миру" від міжнародного дослідницького центру з Австралії Інститут економіки та миру (IEP).

У документі мовиться, що “світ стоїть на роздоріжжі”, і ситуація гостро вимагає “узгоджених зусиль”.

Відповідно до звіту, у 2024 році у світі існує 56 конфліктів. При цьому, залученими до них є 92 країни – усередині чи за межами своїх кордонів.

108 країн світу стали “більш мілітаризованими”

Автори зазначають: у 97 країнах ситуація стосовно миру погіршилася більше, ніж будь-коли з моменту започаткування "Глобального індексу" у 2008 році. А 108 країн стали “більш мілітаризованими”.

Основними чинниками стрімкого падіння “миролюбності” у світі дослідники назвали “конфлікти у Газі та Україні”.

Автори звіту також підрахували, що глобальні економічні наслідки насильства зросли до 19,1 трлн доларів, що за підсумками 2023 року становить 13,5% світового ВВП.

110 мільйонів людей є біженцями або внутрішньо переміщеними особами через насильницькі конфлікти.

Зростання кількості дрібних конфліктів, застерігають автори звіту, збільшує ймовірність більших серйозних конфліктів у майбутньому.

Так, нагадують вони, у 2019 році Ефіопія, Україна та Газа були визначені як “незначні конфлікти”. Натомість у 2023 році майже три чверті смертей у світі від воєн припадає саме на Україну та Газу, йдеться у звіті.

Три чверті смертей у світі від воєн припадає на Україну та Газу

$2380 дол. на людину - економічні наслідки насильства

Глобальні економічні наслідки насильства у 2023 році склали 19,1 трлн доларів, або 2380 доларів на людину.

Витрати на розбудову та підтримання миру склали 49,6 мільярда доларів, що становить менше 0,6% від загальних військових витрат у світі.

Україна - у п'ятірці найменш мирних країн

Найбільш мирною країною є Ісландія, очолюючи цей рейтинг ще з 2008 року. За нею йдуть Ірландія, Австрія, Нова Зеландія та Сінгапур – новий учасник у першій п’ятірці.

Натомість Ємен змінив Афганістан як найменш мирну країну у світі. Далі найменш мирними вважаються Судан, Південний Судан, Афганістан і Україна.

Змінився і характер воєн та їх завершення. Так, вирішальну перемогу будь-якої зі сторін здобуто лише менш ніж у 9% у 2010-х роках. До прикладу, у 1970-х роках цей показник сягав 49%.

За той же період кількість конфліктів, які завершилися мирними угодами, впала з 23% до трохи більше 4%.

Вплив технологій асиметричної війни значно полегшив недержавним групам, а також меншим або менш потужним державам, конкурувати в конфліктах з більшими державами чи урядами.

Кількість держав, які використовують безпілотники, зросла з 16 до 40, що на 150% більше за період з 2018 по 2023 рік.

За той же період кількість недержавних груп, які вчинили принаймні одну атаку безпілотників, зросла з 6 до 91, зрісши на понад 1400%.

​Військовий потенціал США утричі більший, ніж у Китаю

Дослідження IEP стосувалося також військового потенціалу країн (шляхом оцінки поєднання військової техніки, технологій і боєготовності).

Так, з'ясувалося, що США мають значно більший військовий потенціал, ніж Китай, за яким із відривом слідує Росія.

Військовий потенціал США, свідчать результати оцінок, у три рази більший, ніж у Китаю. Тоді як традиційні підходи до вимірювання військового потенціалу зазвичай враховують лише кількість військових засобів, зазначають у звіті.

Європа готується до війни

Катарський мовник Al Jazeera, аналізуючи дані звіту, констатує: Європа готується до війни.

Глобальний індекс миру показує, пише видання, що "військові витрати Європи зростають на тлі побоювань, що війна в Україні розшириться".

У той час як у Європі розташовані сім із 10 наймирніших країн світу, 23 із 36 країн регіону стали "менш мирними" в останній час.

Наприклад, Швеція, яка стала найновішим членом НАТО у березні через побоювання конфлікту з Росією, зазнала найбільшого падіння сукупних показників у Європі. Це опустило її з 22 позиції на 39-ту, що є найнижчим рівнем "миролюбності" країни з 2008 року.

Російсько-українська війна змусила Європу переоцінити рівні військових витрат і боєготовності, нагадує своїй аудиторії катарське ЗМІ Al Jazeera.

Світовим лідерам слід інвестувати у вирішення конфліктів

"У 9 з 10 останніх років миролюбність у світі погіршувалася. Ми є свідками рекордної кількості конфліктів, зростання мілітаризації та загострення міжнародної стратегічної конкуренції ... Поточні кризи підкреслюють необхідність для світових лідерів взяти на себе зобов’язання інвестувати у вирішення цих конфліктів", -- переконаний Стів Кіллелі, засновник і очільник IEP.

Він наголошує, що війни негативно впливають на світову економіку і посилюють поточну глобальну економічну вразливість.

  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

Розсилка

Відео - найголовніше

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG