Міністр оборони США Піт Геґсет заявив 14 лютого, що поставивши під сумнів повернення Україною захоплених РФ територій та приєднання Києва до НАТО, він мав за мету “внести реалізм у розмову” про ймовірні мирні переговори між Росією та Україною.
Про це Геґсет сповістив на пресконференції зі своїм польським колегою Владиславом Косіняком-Камишем у Варшаві, яка стала наступною після Брюсселя зупинкою у європейському турне американського міністра оборони.
“Моє завдання сьогодні й в Брюсселі полягало в тому, щоб внести реалізм у розмову, - сказав Геґсет. – Реальність в тому, що повернення до кордонів 2014 року в рамках врегулювання шляхом переговорів є малоймовірним. Реальність, що малоймовірними є війська США в Україні. Реальність в тому, що малоймовірним є членство України в НАТО в рамках врегулювання шляхом переговорів. І я дотримуюся коментарів, які я зробив у той перший день в Контактній групі по Україні”.
“Я тут не для того, щоб обмежувати ці дискусії ліворуч і праворуч. Ми були тут просто для того, щоб внести реалізм в очікування наших союзників по НАТО, щоб стимулювати можливість для таких переговорів”, - додав посадовець.
Втім Геґсет також підтвердив, що остаточно питання кордонів України повинно бути вирішене шляхом переговорів між Україною і Росією за участі США та Європи.
“Отже, як ці кордони зрештою виглядатимуть, пане, ще належить побачити, і я думаю, що це частина дискусії, яка буде мати місце між нашим президентом, Зеленським, Путіним, і, ймовірно, Європа також буде залучена до цих дискусій”, - заявив міністр.
Коментарі щодо України, виголошені раніше міністром Геґсетом, й підтримані президентом США Дональдом Трампом, а також дзвінок Трампа російському президенту Володимиру Путіну, викликали хвилю занепокоєння серед українських та європейських посадовців.
Зокрема, реагуючи на заяви Геґсета і Трампа, міністр оборони Німеччини Борис Пісторіус 14 лютого назвав їх “помилкою”.
“Прикра річ, як я сказав учора, полягає в тому, що я вважаю, що адміністрація Трампа зняла два важливі питання з переговорів і зробила це, на мою думку, без потреби. Це членство України в НАТО і питання, як можуть виглядати територіальні зміни в Україні. Я вважаю, що це була необережність і я вважаю, що це була помилка”, - сказав Пісторіус.
“На мій погляд, про можливе членство України в НАТО та можливі територіальні зміни було б набагато краще говорити спочатку за столом переговорів, а потім вже у присутності України, а не тоді, коли над ними вже висить ціна Путіна, - додав німецький міністр оборони. – Я думаю, що це була помилка. Ми маємо чітко розуміти, що Путін не поступився ані на міліметр до цього моменту. Поки що був лише цей телефонний дзвінок”.
Водночас на думку Геґсета, висловлену у Варшаві, не треба довіряти Путіну для того, щоб вести перемовини.
“Не обов’язково довіряти комусь, щоб вести з ними переговори”, - сказав Геґсет.
“Але, як сказав Рональд Рейган, якщо ви не довіряєте, треба перевіряти. Таким чином, ми будемо перевіряти, що будь-який мир, про який буде досягнуто домовленості, стане тривалим і міцним”, - додав він.
Геґсет вкотре закликав європейських партнерів інвестувати більше у власну оборону й похвалив Польщу, яка планує витратити 4,7% ВВП на оборону у 2025 році.
“Зараз настав час інвестувати, тому що ви не можете припускати, що присутність Америки триватиме вічно”, - сказав Геґсет.
У статті використано матеріали агентств Reuters та AFP.