"Корупція не дозволяє Україні стати повноцінною процвітаючою демократією і заважає їй боротись проти порушень Росії", йдеться в звіті Гельсінської комісії США (Комісії з безпеки і співробітництва в Європі).
Дослідники вбачають причину вкоріненої корупції в олігархічній моделі управління.
"Олігархи захопили державу Україна, витіснивши некорумповані політичні партії і змагаючись один з одним, щоб вкрасти українські багатства", - йдеться у короткому викладі звіту. Саме олігархи. побоюючись втратити вплив і доступ до ресурсів, створюють основний опір реформам.
Незважаючи на прогрес в подоланні корупції в таких сферах як енергетика, фінансовий сектор та економічне управління, прогрес все ще не є достатнім. Зокрема, гальмується судова реформа. "Україна має якомога швидше створити антикорупційний суд – фінальний елемент структури боротьби з корупцією", - зазначають дослідники.
Надзвичайно важливо - не втрачати темп реформ, радить Гельсінська комісія.
"Перетворити олігархів з "придворних" на "бізнесменів" можна лише за допомогою потужного громадянського суспільства.
"Надзвичайно важливо засуджувати будь-яку спробу обмежити чи завдати шкодb громадянському суспільству", - зазначається в звіті.
Гельсінська комісія наголошує на складнощах у подоланні олігархічної моделі, через те, що вона створювалась з часів початку здобуття Україною незалежності через дві причини:
- Обмежена лібералізація економіки на початку незалежності.
- Маніпуляції з ціною на газ, які дозволили олігархам накопичити статки, а Росії - десятиріччями впливати на українську політику.
Комісія закликає міжнародну спільноту підтримувати Україну в боротьбі проти корупції, яка може бути довготривалою через вкоріненість олігархічної моделі.
Дивіться також: Данилюк в Вашингтоні: Київ та МВФ просунулися в переговорах щодо нової формули ціни на газ в Україні