Протягом двох десятиліть американці-мусульмани та американці арабського походження голосували за демократів. Цього року більшість їхніх голосів розділилася між новообраним президентом Дональдом Трампом і кандидатами від третіх партій.
Такий відхід цього сегменту виборців від демократів був викликаний політикою Байдена щодо війни в Газі та допоміг Трампу виграти ключові штати та перемогти віцепрезидентку Камалу Гарріс у боротьбі за Білий дім.
Менше половини виборців-мусульман, які проголосували, підтримали Гарріс, згідно з результатами екзит-полу, проведеного Радою з американських ісламських відносин, в якому взяли участь понад 1000 виборців. Більшість проголосували або за кандидата від третьої партії, або за Трампа, каже Роберт Маккоу, директор Ради з урядових зв’язків.
"Це вперше за останні понад 20 років мусульманська громада була розділена між трьома кандидатами", — сказав Маккоу в інтерв’ю "Голосу Америки".
Результати екзит-полу Рада планує оприлюднити в четвер. Понад дві третини американських виборців арабського походження понад два десятиліття підтримували кандидатів у президенти від Демократичної партії, каже Джеймс Зогбі, президент Арабсько-американського інституту.
"Коли ми наблизились до цих виборів, Газа зазнала такої шкоди, що це спричинило велике незадоволення серед демографічних груп у суспільстві, але я не очікував, що це матиме такий вплив", — сказав Зогбі Голосу Америки. - "Те, що вони побачили в Газі, глибоко вплинуло на них".
У США проживає приблизно 3,7 мільйона американців арабського походження, більшість з яких християни, і така ж кількість американців-мусульман.
Найбільше Трампа підтримали в найпотужніших арабських громадах Мічигану - Дірборн, Дірборн-Гайтс і Хамтрамк.
У Дірборні, де понад 55% жителів мають близькосхідне походження, Трамп набрав понад 42% голосів проти 30% чотири роки тому. Гарріс отримала лише 36%, у 2020 за президента Джо Байдену там проголосували майже 70% виборців.
У сусідньому Хамтрамку, першому у США населеному переважно мусульманами місті, Трамп набрав 43% голосів проти лише 13% у 2020 році. Гарріс отримала 46% проти 85%, які Байден набрав чотири роки тому.
Кандидатка від Партії зелених Джилл Стайн, яке рішуче критикувала війну Ізраїлю в Газі, набрала менше 20% голосів у двох містах.
Самра Лукман, ріелторка із Дірборна та політична активістка, каже, що ця зміна була "абсолютно вражаючою".
"Це справді, справді вражає", — каже Лукман, яка минулої осені агітувала за Байдена, перш ніж перейти на інший бік саме через Газу.
Востаннє американці-мусульмани переважною більшістю голосували за республіканців у 2000 році, коли Джордж Буш отримав підтримку громади.
Це змінилося після терактів 11 вересня. Однак в останні роки деякі консервативні мусульмани почали повертатися до Республіканської партії через культурні питання.
Лукман каже, що незадоволення через Газу зміцнило це зрушення праворуч.
"Це дійсно вбило цвях у труну для демократів на цих виборах", - сказала вона.
Втім деякі експерти закликають бути обережними в тлумаченні результатів Гарріс серед мусульманських виборців. Дослідження AP VoteCast показало, що віцепрезидентка набрала 63% мусульманських голосів, що трохи менше, ніж Байден у 2020 році, каже Юссеф Чухуд, професор Університету Крістофера Ньюпорта.
"Хоча Дірборн є унікальним випадком, я вважаю, що нам потрібно почекати й побачити, якими є більш загальні тенденції для виборців-мусульман по всій країні", — каже Сахер Селод, директор з досліджень Інституту соціальної політики та розуміння (ISPU).
Втім Трамп на цих виборах зробив помітні успіхи серед цієї громади. Здобувши 35% голосів мусульман у 2020 році, цього року він активно звертався до мусульманських і арабських виборців, обіцяючи покласти край конфлікту в Газі. Минулого тижня він відвідав Хамтрамк, мусульманський мер якого підтримав його.
"Його активність не залишилася непоміченою", — сказав Асм "Камал" Рахман, американець із Бангладеш, який балотувався на пост мера у 2021 році та голосував за Трампа.
Лукман каже, що послання Трампа про мир викликало відгук у багатьох виборців.
"Цього року він кілька разів заявляв, і це стало ніби моделлю, що він хоче зупинити війну, зупинити війну, зупинити війну", — сказав Лукман.
У той час як Газа була проблемою №1 серед американців-мусульман, питання економіки також відштовхнули багатьох від Гарріс, за словами кількох активістів і виборців.
"Я хочу, щоб на посадах були люди, які збираються зосередитися на вирішенні проблем американців тут, удома, перш за все", — каже Нагі Алмудхегі, аналітик даних у Дірборні.
Опитування ISPU, проведене влітку, показало, що економіка була проблемою № 3 для більшості мусульманських виборців після конфлікту в Газі та припинення іноземних війн.
"Вони відчувають тиск, так само як і будь-хто інший, тому я вважаю, що це серйозна проблема", — каже Чад Хейнс, співдиректор Центру мусульманського досвіду в США при Університеті штату Арізона.
Хейнс, мусульманин, який проголосував за Гарріс, каже, що вибори розділили американську мусульманську громаду на тих, хто хотів надіслати демократам послання щодо Гази, та інших, хто боявся повернення Трампа.
"Отож... один табір щасливий, що... демократи, в певному сенсі, отримали удар, а інший глибоко стурбований наступними чотирма роками", — аналізує настрої в громаді Хейнс.
Дивіться також: