Спеціальні потреби

Європейці обирають парламент, який визначатиме політику ЄС на п’ять років


Десятки мільйонів по всьому Європейському Союзу голосують в неділю на парламентських виборах до ЄС, які розпочалися 4 дні тому. Війна в Україні, міграція та вплив кліматичної політики на фермерів – серед ключових питань, які турбують виборців, які обирають 720 членів Європейського парламенту.

Опитування показують, що провідні та проєвропейські партії збережуть свою більшість у парламенті, але поступляться деякими місцями радикально правим партіям, які очолюють прем’єр-міністерка Італії Джорджа Мелоні, лідер Угорщини Віктор Орбан, Герт Вілдерс у Нідерландах та Марін Ле Пен у Франції.

Це ускладнить для Європи ухвалення законодавства і може паралізувати процес прийняття рішень у найбільшому торговельному блоці світу. "Я справді сподіваюся, що нам вдасться уникнути зсуву вправо, і що Європа якимось чином залишиться єдиною", — каже мешканка Берліна Лаура Саймон.

Парламентарі ЄС приймають закони із широкого спектра питань: від фінансових правил до кліматичної та сільськогосподарської політики. Вони затверджують бюджет ЄС, який фінансує пріоритети, включаючи інфраструктурні проєкти, фермерські субсидії та допомогу, що надається Україні. І вони мають право вето на призначення членів комісії ЄС.

Недільне голосування завершує чотириденний цикл виборів, який розпочався в Нідерландах у четвер.

Неофіційний екзит-пол показав, що радикально права партія Вілдерса, яка виступає проти мігрантів, покаже хороші результати, хоча коаліція проєвропейських партій, ймовірно, відсунула її на друге місце.

Прем’єр-міністр Бельгії Александр Де Кроо, чия країна головує в ЄС до кінця місяця, попередив, що Європа перебуває "на роздоріжжі" і "під тиском більше ніж будь-коли".

Після останніх виборів до ЄС у 2019 році популістські або ультраправі партії наразі очолюють уряди в трьох країнах — Угорщині, Словаччині та Італії — і є частиною правлячих коаліцій в інших, включаючи Швецію, Фінляндію та, незабаром, Нідерланди. Згідно з опитуваннями, популісти отримують перевагу у Франції, Бельгії, Австрії та Італії.

Після виборів політичні партії переглядатимуть свої місця в загальноєвропейських політичних альянсах, які керують європейським парламентом.

Найбільша політична група — правоцентристська Європейська народна партія (ЄНП) — зайняла більш праву позицію під час нинішніх виборів у таких питаннях, як безпека, клімат і міграція.

Серед найбільш обговорюваних питань є те, чи «Брати Італії» — правляча партія популістської ультраправої прем’єр-міністерки Джорджі Мелоні — залишиться в партії Європейських консерваторів і реформістів (ECR) чи стане частиною нової радикально правої групи, яка може бути створена після виборів. Мелоні також має можливість працювати з ЄНП. Більш тривожним сценарієм для проєвропейських партій було б об’єднання ECR з партією Ле Пен "Ідентичність та демократія".

Друга найбільша група — лівоцентристські соціалісти та демократи — і Зелені відмовляються приєднатися до ECR. Також залишаються питання щодо того, до якої групи може приєднатися правляча партія Орбана "Фідес". Раніше вона входила до ЄНП, але була витіснена у 2021 році через конфлікти стосовно її інтересів і цінностей.

Офіційні результати виборів, які проводяться кожні п'ять років, почнуть публікувати після закриття останніх виборчих дільниць в Італії.

Розсилка

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG