Спеціальні потреби

Вибори у США визначать контроль над обома палатами Конгресу. Що говорять про Україну на перегонах до Сенату


Будівля Конгресу США у місті Вашигтон
Будівля Конгресу США у місті Вашигтон

Незалежно від того хто очолить Білий дім після президентських перегонів 5 листопада, щоб втілити у життя усі оголошені на передвиборчій кампанії пропозиції, новому президенту знадобиться підтримка законодавців нового 119 скликання.

Загалом на цих виборах у Конгресі США переобиратимуться 469 місць: 34 в Сенаті та усі 435 у Палаті представників. Демократи зараз контролюють більшість в Сенаті і можуть втратити її під час перегонів. Більшість експертів прогнозують, що демократам не вдасться втримати контроль над Сенатом. Натомість результат у Палаті представників буде більш непередбачуваним, кажуть оглядачі.

Голос Америки аналізує найбільш конкурентні перегони у штатах США до Сенату і розповідає, що кандидати говорять про допомогу Україні. Читайте основні заяви про Україну з перегонів до Палати представників Конгресу США в нашому окремому матеріалі.

  • СЕНАТ

Наразі, демократи контролюють 47 зі 100 місць в Сенаті, іще 4 незалежні сенатори перебувають в коаліції із демократами, - це дає їм більшість під час голосування. Натомість, республіканці контролюють 49 місць. Сенаторів обирають на шестирічний термін, по два сенатора від кожного штату. Кожні два роки третина Сенату переобирається.

Цього року свої місця можуть втратити 19 демократів, 11 республіканців та 4 незалежних. Таким чином, більшість місць за які ведеться боротьба належать демократам або їхнім партнерам по коаліції.

На думку експертів CBS News, доля більшості в Сенаті залежить від 11 штатів: Огайо, Мічиган, Меріленд, Невада, Техас, Аризона, Флорида, Монтана, Пенсильванія, Вісконсин, Західна Вірджинія та Небраска.

  • ЯКІ ШТАТИ ВИРІШАТЬ ДОЛЮ СЕНАТУ І ЩО ТАМ КАЖУТЬ ПРО УКРАЇНУ

Огайо: Берні Морено проти Шеррода Брауна

Cенатор-демократ Шеррод Браун (ліворуч) та опонент від Республіканців Берні Морено (праворуч).
Cенатор-демократ Шеррод Браун (ліворуч) та опонент від Республіканців Берні Морено (праворуч).

Сенатору-демократу Брауну 71 рік. Він перебуває на посаді з 2007 року. Браун підтримує Україну та голосував за останній пакет допомоги.

Бізнесмену-республіканцю Берні Морено 57 років, його номінацію підтримав Трамп. Автомобільний бізнес Морено допомагає фінансувати власну кампанію. Раніше Морено заявляв, що не підтримує пакет допомоги Україні. "США не повинні фінансувати іще одну нескінченну війну", - заявив Морено.

Оглядачі називають цю кампанію однією із найвитратніших і дуже ризикованою для демократів, адже в штаті значна підтримка республіканців. Наразі, за соцопитуваннями республіканець Морено лідирує.

Мічиган: Елісса Слоткін проти Майка Роджерса

Кандидат від Республіканської партії Майк Роджерс (ліворуч), опонентка від Демократів Елісса Слоткін (праворуч).
Кандидат від Республіканської партії Майк Роджерс (ліворуч), опонентка від Демократів Елісса Слоткін (праворуч).

Конгресвумен-демократці Еліссі Слоткін 48 років. Вона представляє Мічиган у Палаті представників із 2019 року. Раніше, працювала в ЦРУ та в адміністраціях Буша і Обами. Слоткін - представляє помірковане крило Демократичної партії. Вона послідовно підтримує Україну та голосувала за останній пакет допомоги.

Колишньому конгресмену-республіканцю Майку Роджерсу 61 рік, ветеран армії США представляв Мічиган в Палаті представників з 2001 по 2015 роки та очолював Комітет з розвідки. До того, працював агентом ФБР. Роджерс вважає, що врегулювати російську війну потрібно шляхом переговорів. А коли Україна відновиться, вона повинна відплатити США за отриману допомогу. "Ми повинні переконатися, що цьому конфлікту покладено край… Це не означає зупинити постачання зброї. Це було б катастрофою. Але ми маємо дійти до точки, де це закінчиться", - цитує Роджерса The Daily Mining Gazette.

У штаті Мічиган 30 років не обирали республіканців до Сенату. Але нинішні вибори оглядачі називають одними із найбільш конкурентних.

Меріленд: Ларрі Гоган проти Анджели Алсбрукс

Кандидатка від Демократів Анджела Алсбрукс, та опонент від Республіканців Ларрі Гоган.
Кандидатка від Демократів Анджела Алсбрукс, та опонент від Республіканців Ларрі Гоган.

Кандидати претендують на місце послідовного прихильника України, сенатора Бена Кардіна, який пішов у відставку.

Ларрі Гогану, республіканцю, 68 років, він здобув популярність на посаді губернатора. Гоган відомий своїм критичним ставленням до Дональда Трампа. В рамках кампанії Гоган відвідав українську церкву, де говорив про подальшу допомогу. "Будучи губернатором, я пишався тим, що стояв на боці української громади нашого штату", - написав він на "X".

Анджелі Алсбрукс 53 роки, колишня прокурорка. Під час дебатів Албрукс висловилась на підтримку України. "Їм потрібні лише інструменти, щоб захистити себе. Ми повинні переконатися, що США продовжать їхню підтримку", - сказала вона.

В Меріленді республіканець не отримував більшість на виборах до Сенату впродовж 40 років, але популярність Ларрі Гогана зробила вибори у цьому штаті неочікувано конкурентними, пояснюють оглядачі.

Невада: Джекі Розен проти Сема Брауна

Кандидата від Республіканців Сем Браун (ліворуч) та опонентка Сенаторка-демократка Джекі Розен.
Кандидата від Республіканців Сем Браун (ліворуч) та опонентка Сенаторка-демократка Джекі Розен.

Сенаторка-демократка Джекі Розен прагне зберегти своє місце у боротьбі з республіканцем Семом Брауном.

Джекі Розен 67 років, вона завершує свій перший термін у Сенаті, до того вона представляла свій штат у Палаті Представників. Розен послідовно підтримує Україну, голосувала за останній пакет допомоги, а також підписала лист із зверненням до президента США Джо Байдена, зняти обмеження із ЗСУ на використання зброї США.

Сему Брауну 40 років, бізнесмен та колишній капітан армії США, він отримав опіки 30% тіла, внаслідок детонації саморобної вибухівки в Афганістані. Браун вважає, що США мають продовжувати "блокувати агресію Путіна в Україні", але спосіб надання допомоги має змінитись. За його словам "потрібно більше підзвітності".

Республіканці не вигравали місце в Сенаті від Невади із 2012, але у 2023 їм вдалось отримати місце губернатора, посунувши представника Демократів. Це збільшує напругу в перегонах, кажуть оглядачі.

Техас: Тед Круз проти Коліна Олреда

Cенатор-республіканець Тед Круз (ліворуч) та опонент від Демократичної партії Колін Оллред (праворуч).
Cенатор-республіканець Тед Круз (ліворуч) та опонент від Демократичної партії Колін Оллред (праворуч).

Конгресмен-демократ Колін Олред, кинув виклик Сенатору Теду Крузу.

Теду Крузу 54 роки, він обіймає посаду сенатора із 2013 та широко відомий у штаті та в країні. У 2016 він намагався виграти номінацію від партії на президентські вибори, але програв Дональду Трампу. Круз голосував проти останнього пакету допомоги Україні, хоч і підтримав перший. Він виступає за посилення санкцій проти Ірану через продаж зброї РФ.

Коліну Олреду 41 рік, він представляє Техас у Палаті представників із 2018. Коли він вперше обрався, то відвоював округ у конгресмена-республіканця. Перед тим як потрапити до Конгресу Олред був півзахисником команди з американського футболу Tennessee Titans та працював адвокатом із цивільного права. Олред підтримує Україну та зустрічався із Зеленським у Києві в січні 2022, безпосередньо перед вторгненням. На відміну від Круза, він голосував за останній пакет допомоги Україні.

Жоден демократ не отримував місце в сенаті від Техасу із 1994 року, однак саме цей штат є однією з найкращих можливостей для демократів перегорнути сторінку на власну користь, кажуть оглядачі.

Аризона: Рубен Галлего проти Кері Лейк

Кандидата від Республіканців Карі Лейк (ліворуч), та її опонент конгресмен-демократ Рубен Галлего (праворуч).
Кандидата від Республіканців Карі Лейк (ліворуч), та її опонент конгресмен-демократ Рубен Галлего (праворуч).

Конгресмен-демократ Рубен Галлего та республіканка Кері Лейк змагаються за місце сенаторки Кірстен Сінема. Сінема, яка заявила, що не буде балотуватись на новий термін, отримала місце в сенаті як демократка, але у 2022 покинула партію.

Рубену Галлего 44 роки, колишній морський піхотинець, вперше обраний до Палати представників у 2014 р. Він вважається прогресивним демократом та активно підтримує права ЛГБТ в американській армії. Він висловлював послідовну підтримку допомозі Україні та голосував за останній пакет.

Кері Лейк 55 роки, вона колишня ведуча новин і близька соратниця Трампа. У 2020 році вона програла вибори за пост губернаторки, але активно заперечувала результати голосування. Її характеризують як крайньо праву республіканку. На дебатах вона критикувала Галлего за те, що він підтримав пакет допомоги Україні. "Він продав нас Україні", - сказала Лейк.

До того, як сенаторка Кірстен Сінема перемогла у 2018, демократи не вигравали місце в Сенаті від Аризони протягом 30 років. Але цього разу експерти прогнозують непогані шанси кандидату від демократів.

Монтана: Тім Шіхі проти Джона Тестера

Сенатор-демократ Джон Тестер
Сенатор-демократ Джон Тестер

Сенатор-демократ Джон Тестер, намагається вберегти крісло в боротьбі із республіканцем Тімом Шіхі.

Джону Тестеру 68, він обіймав це крісло майже 20 років і був єдиним сенатором від демократів у переважно червоному штаті Монтана. Він послідовно підтримує Україну та голосував за останній пакет допомоги.

Республіканський кандидат Тім Шіх із колишнім президентом США Дональдом Трампом.
Республіканський кандидат Тім Шіх із колишнім президентом США Дональдом Трампом.

Тіму Шіхі 38 років, він колишній морський котик та засновник авіаційної пожежної компанії. Під час дебатів республіканець заявив, що бажає Україні перемоги, але вважає, що Європа має платити більше.

Оглядачі називають цей штат одним із найбільш вразливих для демократів. Сенатору Тестеру дивовижним чином вдавалось достатньо довго зберегти своє місце поміркованого демократа у переважно червоній Монтані, але нинішня демографічна зміна демонструє ріст республіканських настроїв.

Пенсильванія: Боб Кейсі проти Дейва Маккорміка.

Кандидат від Республіканців Девід Маккормік (ліворуч), та його суперник, Сенатор-демократ Боб Кейсі (праворуч).
Кандидат від Республіканців Девід Маккормік (ліворуч), та його суперник, Сенатор-демократ Боб Кейсі (праворуч).

Республіканець Дейв Маккормік намагається забрати крісло у сенатора-демократа Боба Кейсі, який займає цю посаду із 2007 року.

Бобу Кейсі 64 роки, він претендує на четвертий термін у Сенаті. Раніше він займав високі посади у місцевому уряді штату. Його батько колишній губернатор Пенсильванії. Кейсі має репутацію поміркованого демократа. Він послідовно підтримує Україну, голосував за останній пакет і активно критикував республіканців, які виступили проти.

Дейву Маккорміку 59 років, він ветеран бойових дій в Іраку і колишній виконавчий директор одного з найбільших у світі хедж-фондів. В інтерв’ю для WPSU Маккормік заявив, що підтримує військову допомогу Україні, але не цивільну. Він також вважає, що країни НАТО мають збільшити витрати на оборону до 3% від ВВП. А війну закликає завершити переговорами.

Цей штат оглядачі вважають непередбачуваним, як щодо голосування за президента, так і щодо Сенату.

Вісконсин: Теммі Болдуін проти Еріка Ховда

Сенаторка-демократка Теммі Болдуін та її опонент, кандидат від Республіканців Ерік Ховд.
Сенаторка-демократка Теммі Болдуін та її опонент, кандидат від Республіканців Ерік Ховд.

Теммі Болдуін 62 роки, вона балотується на свій третій термін у Сенаті. Болдуін отримала крісло у 2012 році, до цього вона більше десяти років представляла штат Вісконсин, як конгресвумен у Палаті представників. Болдуін, перша відкрита ЛГБТК+ сенаторка і вважається прогресивною демократкою. Вона послідовно підтримує Україну та голосувала за останній пакет допомоги.

Еріку Ховду 60 років, це не перша його спроба балотуватися до сенату від Республіканської партії. Він є успішним бізнесменом у сфері нерухомості, що допомагає йому самостійно фінансувати політичну кампанію. За словами республіканця війна в Україні є результатом провального виходу Байдена з Афганістану і він не підтримує продовження допомоги. "Хоча я спочатку підтримував Україну, суми в десятки мільярдів доларів, які пішли в Україну і не підлягають підзвітності, викликають у мене велику стурбованість. Тому я не думаю, що ми повинні продовжувати нескінченно вкладати гроші в Україну" - заявив Ховд під час дебатів. Зазначимо, що уряд США регулярно проводить перегляд та аудит допомоги Україні.

Кандидати у цьому штаті йдуть поруч із дуже незначним відривом.

Західна Вірджинія: Джим Джастіс проти Гленна Елліотта

Кандидати змагаються за місце сенатора Джона Менчіна. Останній отримав посаду в 2015 та був єдиним демократом від цього штату, допоки не оголосив, що виходить із партії і не планує балотуватися знову.

Демократу Гленну Елліотту 52 роки, він колишній мер міста Вілінг у Західній Вірджинії. Республіканцю Джиму Джастісу 73, він обіймав посаду губернатора цього ж штату. Як пише Washington Eximiner, обидва кандидати є послідовними прихильниками допомоги Україні.

Республіканський губернатор Західної Вірджинії Джим Джастіс зі своїм собакою Babydog.
Республіканський губернатор Західної Вірджинії Джим Джастіс зі своїм собакою Babydog.

Так, губернатор-республіканець Джастіс запросив 5 мільйонів доларів від штату на допомогу Україні в перші дні війни, передав декілька бронетранспортерів від Нацгвардії та наказав місцевим правоохоронцям відправити надлишки своїх бронежилетів. Джастіс продовжує підтримувати Україну незважаючи на зростаючу опозицію серед республіканців та консервативні настрої в його штаті.

Кандидат від Демократів у Західній Вірджинії, Гленн Елліотт.
Кандидат від Демократів у Західній Вірджинії, Гленн Елліотт.

Так само мер-демократ Елліотт, підтримує збільшення військової та фінансової допомоги США Україні. "Я вважаю, що фінансова та військова підтримка України в її війні проти небезпечного авторитаризму Путіна має вирішальне значення для інтересів нашої нацбезпеки", — вважає Елліотт.

Як стверджують оглядачі, після майже 10 років сенаторства демократа Менчіна цей штат найімовірніше виграє республіканський кандидат Джастіс, а демократи втратять це місце в Сенаті. Західна Вірджинія послідовно підтримує республіканців, починаючи із 2000 р.

Небраска: Деб Фішер проти Дена Осборна

Сенаторка-республіканка Деб Фішер.
Сенаторка-республіканка Деб Фішер.

Сенаторка-республіканка Деб Фішер намагається зберегти своє крісло у боротьбі із незалежним кандидатом Деном Осборном.

Деб Фішер 73 роки, вона обіймала крісло сенаторки із 2013 року, нині вона балотується на свій третій термін. Республіканка хоч і висловлювалась із обережністю щодо продовження допомоги Україні, але голосувала за останній пакет.

Незалежний кандидат Ден Осборн, який змагається на місце сенатора від штату Небраска.
Незалежний кандидат Ден Осборн, який змагається на місце сенатора від штату Небраска.

Дену Осборну 49 років, він ветеран ВМС США, механік і лідер профспілки. Осборн є політичним новачком, який неочікувано отримав велику фінансову підтримку від донорів та мешканців штату. Він вважає, що Україну потрібно підтримувати, але посилити перевірку наданої допомоги. "Ми знаємо про марнотратство, про корупцію. Те, що Україна наш союзник, не означає, що їм гарантовано безлімітний чек", - заявив Осборн. Він обіцяє не вступати в коаліцію ані з демократами, ані з республіканцями, якщо виграє.

Переобрання Фішер здавалося гарантованим, але за кілька тижнів до виборів низка опитувань показала напрочуд конкурентну гонку між нею та Осборном. Наразі соцопитування демонструють слабку перевагу республіканки.

Дивітья також: Фінальні звернення Гарріс і Трампа: аналіз. Відео

Фінальні звернення Гарріс і Трампа: аналіз. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:09:17 0:00

Розсилка

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG