Спеціальні потреби

“Підштовхнути Україну до виборів” – заклики з Росії і США та українська відповідь


Президент України Володимир Зеленський під час інтерв’ю для Associated Press у Києві, Україна, субота, 1 лютого 2025 р. AP Photo/Efrem Lukatsky
Президент України Володимир Зеленський під час інтерв’ю для Associated Press у Києві, Україна, субота, 1 лютого 2025 р. AP Photo/Efrem Lukatsky

США заявили про необхідність проведення виборів в Україні. Спецпредставник Дональда Трампа з питань України та Росії Кіт Келлог заявив в інтерв'ю Reuters, що українські президентські та парламентські вибори, призупинені під час війни з Росією, "потрібно завершити".

Раніше тему прострочення Україною терміну президентських виборів неодноразово коментували представники російської клади, ставлячи під сумнів легітимність чинного президента Володимира Зеленського.

У Києві натомість вважають неможливим проведення виборів під час воєнного стану через низку небезпек, зокрема, російські ракетні атаки по українських містах, питання доступу до голосування для військовослужбовців та мільйонів українців, які були змушені покинути країну через війну або перебувають на окупованих Росією територіях.

Крім того, Київ побоюється, що проведення виборів на цьому етапі поставить під загрозу єдність України та відкриє країну для дестабілізуючих кампаній російського впливу.

“Україна “казиться” від того, що США та Росія наполягають на проведенні виборів”, – так ситуацію прокоментували у виданні Politico.

Оглядач видання висловлює припущення, що “українські офіційні особи побоюються, що зближення між Вашингтоном і Москвою може усунути їх від дискусій про майбутнє їхньої країни”.

Як повідомляв Голос Америки, таке побоювання висловив напередодні президент України Володимир Зеленський.

Він заявив, що “виключення України з переговорів США і Росії про війну” було б “дуже небезпечним”.

“Москва приєдналася до Вашингтона у закликах до проведення виборів в Україні, що викликало занепокоєння в Києві”, – пише Politico.

Як перед тим інформував Reuters, у понеділок, 3 лютого, Кремль знову “висловив свою стурбованість щодо виборчого мандата” [Володимира Зеленського, – ред.].

Прессекретар Кремля Дмитро Пєсков сказав журналістам стосовно потенційних перемовин про припинення вогню:

“Поки що ми виходимо з того, що президент України не має права вести такі переговори”.

Київ відкидає таку позицію як нещирий підступ, спрямований на ускладнення переговорів, констатує Reuters.

Колишній український міністр, прізвище якого Politico не називає, сказав виданню, що “узгодженість [вимоги про] вибори між Вашингтоном і Москвою викликає занепокоєння” та додав:

“Я вважаю це першим доказом того, що Трамп і Путін погоджуються, що вони хочуть усунути Зеленського”.

Видання нагадує що немає чіткої позиції Кремля про те, чи залежать мирні переговори від проведення в Україні виборів. А також, що і Келлог не дав чіткої інформації про своє бачення послідовності – проведення виборів і припинення бойових дій.

За даними Reuters, Келлог та інші офіційні особи Білого дому висунули ідею “підштовхнути Україну до згоди на вибори в рамках початкового перемир’я з Росією”.

Натомість радник Зеленського Дмитро Литвин заявив у неділю в коментарі Reuters, що “заклик США до України провести вибори після домовленості про припинення вогню з Росією виглядає як провальний план”.

Politico наголошує – наразі Україна не може провести вибори законно. Відповідно до Конституції країни, вибори не можуть бути призначені під час війни, поки в Україні діє воєнний стан. Зеленський оголосив воєнний стан на початку повномасштабного російського вторгнення в лютому 2022 року, що призвело до перенесення запланованих на минулий рік президентських і парламентських виборів, нагадує видання.

Експерти із виборів, яких опитало Politico, також ставлять під сумнів практичність і доцільність проведення виборів, “коли країна бореться за своє виживання під постійними бомбардуваннями, а значна частина її населення переміщена всередині України чи за кордон”.

“Україна має провести наступні вибори тоді, коли країна зможе гарантувати безпеку та демократичні стандарти цих виборів. А цього неможливо гарантувати під час нинішньої тотальної війни”, – вважають експерти з виборів Пітер Ербен і Гіо Кобахідзе з Міжнародного фонду виборчих систем, некомерційної організації зі штаб-квартирою у США.

Торік Володимир Зеленський сказав в інтерв’ю агенції AP, що вибори в Україні “повинні відбутися в той момент, коли безпекова ситуація буде стабілізована, коли ми зможемо це зробити демократично, коли у людей буде можливість голосувати”.

Келлог натомість вважає, що вибори можуть відбутися до кінця цього року, “особливо” якщо буде досягнуто перемир'я з Росією, але додав, що голосування “потрібно провести”.

Він також додав, що “більшість демократичних країн проводять вибори під час війни”.

  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

Розсилка

Відео - найголовніше

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG