Спеціальні потреби

WP: Більше зброї без ширшої мобілізації не змінить ситуацію на фронті, побоюються в команді Байдена


Деякі американські чиновники вважають, що надсилання більшої кількості озброєння не допоможе на фронті, коли недостатньо людського ресурсу. Фото AP
Деякі американські чиновники вважають, що надсилання більшої кількості озброєння не допоможе на фронті, коли недостатньо людського ресурсу. Фото AP

Президент США Джо Байден посилює постачання зброї Україні, на тлі просування росіян на Донеччині та побоюючись, що коли Дональд Трамп прийде до влади це вплине на допомогу США.

Утім така політика викликає дискусію серед деяких посадовців в адміністрації Байдена. Вони побоюються, що це не спрацює без збільшення кількості людей в ЗСУ. А також це зменшить американські запаси та поставить під загрозу потреби армії в інших гарячих точках. Про це пише видання The Washington Post, яке поспілкувалось анонімно з кількома високопосадовцями.

Потрібно знижувати мобілізаційний вік

2 грудня, Білий дім оголосив новий пакет допомоги Україні на 725 мільйонів доларів за програмою президентських повноважень (PDA). До пакету увійшли засоби ППО, боєприпаси для реактивних систем і артилерії, протитанкові засоби та інша зброя.

Раніше, Джо Байден дав зелене світло на використання ракет ATACMS для ударів по Росії та на постачання протипіхотних мін, сподіваючись, що це сповільнить наступ росіян на Донеччині. Тим часом у Білому домі сподіваються, що Україна використає час на додаткову мобілізацію понад 160 тисяч новобранців - пише WP. У кінці жовтня цю цифру на засіданні Верховної Ради озвучив секретар РНБО Олександр Литвиненко. Це за його словами допоможе укомплектувати частини до 85 відсотків.

"Ми безумовно збираємося продовжувати надсилати Україні зброю та техніку. Ми знаємо, що це життєво важливо. Але так само важливий зараз і людський ресурс", – заявив у середу 27 листопада Джон Кірбі, радник Білого дому з комунікацій в сфері національної безпеки.

"Насправді ми вважаємо, що людський ресурс є найбільш життєво необхідним для них. Тож ми також готові збільшити наш навчальний потенціал, якщо вони зроблять відповідні кроки, щоб поповнити свої лави" - додав Кірбі.

В адміністрації Байдена є ті, хто вважає, що хоч би що робив Вашингтон, ЗСУ поступатиметься ворогу без збільшення кількості військових для підтримки боротьби, пише WP. У США зростає невдоволення українськими чиновниками, які опирались закликам США знизити призовний вік з 25 до 18 років.

"Я ні в чому не намагаюся звинуватити Україну. Для них це дуже складне питання. Але протягом, особливо минулого року, вони просто не мобілізували та не навчали достатньої кількості військових, щоб поповнити втрати на полі бою" - заявив один з чиновників адміністрації Байдена в коментарі WP.

Високопосадовці додають, що є можливість навчити цілу бригаду українських новобранців закордоном, якби Київ виділив на це людей.

Українські чиновники натомість вказують на те, що на мобілізацію негативно вплинуло скорочення військової допомоги на початку цього року. Мовляв, люди не бажали йти у військо, без упевненості в тому, що матимуть зброю, щоб знищити ворога.

"Немає сенсу дивитись на заклики до України знизити мобілізаційний вік, начебто для того, щоб призвати більше людей, в той час, коли анонсована раніше техніка не надходить вчасно. Через ці зволікання Україні не вистачає зброї для оснащення вже мобілізованих бійців", – написав у соцмережі X радник президента України Володимира Зеленського з комунікацій Дмитро Литвин.

США оголюють інші "фронти"

Американські чиновники звертають увагу на те, що поспіх у наданні Україні допомоги із грошей, що залишились на це в бюджеті може мати негативні наслідки для армії США.

Особливе занепокоєння викликає кількість ракет-перехоплювачів ППО та деяких типів артилерійських снарядів, які направляються в Україну. І те, і інше буде важко швидко поповнити. Це вплине на готовність американських військ в інших гарячих точках на Близькому Сході та в Азії, сказав один чиновник в коментарі WP.

Окрім того, на переміщення такої кількості зброї США виділяє велику кількість транспортних засобів та персоналу. Це теж знижує готовність США в інших регіонах.

У Білому домі розуміють ці ризики, пише WP. Втім розрахунки адміністрації вказують на те, що вони готові йти на такі компроміси, враховуючи "всі наслідки війни в Україні для заснованого на правилах міжнародного порядку", заявив чиновник США.

Просування росіян тимчасове

Співрозмовники WP кажуть, що також не варто перебільшувати здатності росіян до наступу. Значне просування росіян на фронті є тимчасовим. "Рівнинна і досить відкрита" території на південь від Покровська, не є сильно захищеною, і українські війська відступають на більш надійні позиції. Широкомасштабного прориву на думку чиновника не станеться.

"Я передбачаю, що коли вони пройдуть цю відкриту місцевість і зіткнуться зі спротивом в окопах ... ситуація повернеться до набагато повільнішого темпу просування, виснаження, яке ми спостерігали раніше", - сказав високопоставлений чиновник в оборонному відомстві США.

Посилення мобілізації в Росії

Тим часом Росія посилено рекрутує до армії для поповнення своїх втрат. На це вказує в останній доповіді Інститут вивчення війни (ISW).

У 2024 році міноборони РФ підготувало понад 300 тисяч контрактників для служби в резервних частинах, пише ISW з посиланням на російського генерал-полковника Івана Бувальцева.

Російські військові блогери пишуть про те, що людей готують для малих штурмових підрозділів, по 2-5 солдатів.

Аби зацікавити росіян служити влада збільшила одноразові виплати за підписання контракту. Середні виплати по регіонах становлять 900 тисяч рублів (8450 доларів США) плюс 400 тисяч рублів (3756 доларів США) від федерального уряду.

  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

Розсилка

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG