Базовою умовою виплати боргових зобов’язань України Росії є прийняття Москвою умов реструктуризації, яких Україна досягла з міжнародними кредиторами, а саме - зменшення боргу на 20% та відстрочка по його виплаті на 4 роки.
«Не хочете, тоді ви отримаєте рішення уряду України про запровадження мораторію на виплату Росії 3 мільярдів доларів. Дуже просто хочу нашим сусідам і державі-агресору пояснити - ми три мільярди доларів платити не будемо», - заявив в інтерв’ю «Голосу Америки» 14 листопада прем’єр-міністр України Арсеній Яценюк.
Український прем’єр також пояснив походження боргу. За його словами Росія дала екс-президенту Януковичу політичний хабар – три мільярди доларів. При чому, каже Яценюк, схема була відпрацьована на 5+ з російського боку.
«Вони усвідомлювали, що кредит не можна давати довгий. Тому що треба тримати на короткому повідку, не знаючи, як будуть розвиватися події в Україні. І сама юридична схема видачі цього кредиту була така, що давала можливість Росії вести дебати: який це кредит – приватний чи державний. Тобто затягувати в певну юридичну процедуру. Ми розпочали реструктуризацію боргів всіх в цьому периметрі. Було 15 мільярдів доларів приватних кредиторів. Ми заявили Росії: ми вважаємо, що ви так само підпадаєте під реструктуризацію, як і всі інші кредитори».
За словами Арсенія Яценюка, умови для реструктуризації були запропоновані всім однакові. Проте Росія зразу заявила про те, що вони не готові до реструктуризації і будуть вимагати борг. Український прем’єр-міністр наголошує - інших умов, ніж інші кредитори Росія не отримає.
Але після першочергової відмови від реструктуризації Росія таки намагається домовитись з Україною.
Інших умов, ніж інші кредитори Росія не отримаєАрсеній Яценюк
У Туреччині на саміті «Великої двадцятки» Путін заявив, що Росія очікує від Заходу гарантій кредитоспроможності України, і висловив сподівання, що питання про реструктуризацію українського боргу буде вирішене до кінця року.
«Ми зробили несподівану пропозицію: ми не просто погодилися з реструктуризацією, а запропонували кращі умови, ніж просив Міжнародний валютний фонд», – сказав президент Росії.
Як повідомлялося, Путін обговорив питання гарантій виплати боргу України із президентом США Бараком Обамою і директором-розпорядником Міжнародного валютного фонду Крістін Лаґард.
У понеділок міністр фінансів Росії Антон Силуанов повідомив, що Москва зробила пропозицію щодо вирішення суперечки Україною в питанні реструктуризації боргу на суму три мільярди доларів. Під час саміту G20 у Туреччині Силуанов додав, що цю пропозицію Москва озвучила Міжнародному валютному фонду.
Дивіться також: Як вдалось зупинити корупцію на 3 мільярди гривень - розповідь активістки