Спеціальні потреби

"Вимучена подорож Капітолійським пагорбом": західні медіа та оглядачі про ухвалення допомоги Україні


Активісти з українськими прапорами біля Капітолія США у Вашингтоні, 23 квітня 2024. Фото: Mandel NGAN / AFP
Активісти з українськими прапорами біля Капітолія США у Вашингтоні, 23 квітня 2024. Фото: Mandel NGAN / AFP

Ухвалення в Сенаті США пакету допомоги Україні, Ізраїлю і Тайваню, попри поширені очікування такого перебігу подій, викликало хвилю реакцій в західних медіа та серед оглядачів.

Президент України Володимир Зеленський подякував американським законодавцям, адміністрації та народу, зазначивши, що це "голосування зміцнює роль Америки як маяка демократії та лідера вільного світу".

"Далекобійні спроможності України, артилерія та ППО є вкрай важливими інструментами для якнайшвидшого відновлення справедливого миру", - додав Зеленський.

Впливовий сенатор-республіканець Ліндсі Грем, який не підтримав попередній сенатський пакет допомоги Україні, однак, відвідавши цього року Україну, проголосував за теперішній, вказав у своєму дописі в мережі Х, що підтримка колишнім президентом Дональдом Трампом ідеї надання частини допомоги в позику стала важливим чинником для ухвалення пакета.

"Немає сумніву, що підтримка президентом Трампом перетворення частини цієї допомоги на позику змінила правила гри для перетину цим [законопроєктом] фінішної прямої", - написав Грем, назвавши вчорашній вечір поганим для президента Росії Владіміра Путіна, іранського аятоли та китайської Комуністичної партії - й чудовим для Ізраїля, України, Тайваню та Америки.

"Цей пакет дозволяє конфіскувати суверенні російські активи та перетворює частину допомоги на позику, що полегшує тягар для платників податків і дає нам важелі впливу в майбутньому", - додав Грем.

Ріхардс Колс, депутат парламенту Латвії, звернув увагу на те, що 112 законодавців Палати представників та 18 сенаторів "досі не визначилися" щодо підтримки України аж до перемоги у війні, відтак існує потреба продовжувати переконувати їх.

"Перемога допомоги Україні в Сенаті США! Тепер час засукати рукава. З огляду на те, що 112 представників Палати представників і 18 сенаторів все ще не визначилися повністю щодо підтримки Україну до її вирішальної перемоги над Росією, нам належить виконати важку роботу, пояснюючи та переконуючи наших колег по той бік Атлантики. Подбаймо про те, щоб "так" перемогло — більше "так", менше противників!" – зазначив він в мережі Х.

У своїй статті для Yahoo! Finance оглядач Рік Ньюмен зазначив, що "зупинити Путіна раніше буде набагато дешевше, ніж зупинити його пізніше".

Однак він також закликав полишити очікування щодо закінчення війни у дусі спортивного матчу – з чітким переможцем і переможеним або навіть нічиєю. Натомість він переконує, що існує "матриця можливих результатів і непередбачуваний розклад", які підкреслюють, що "допомога США Україні — це недаремно витрачені гроші — і, ймовірно, буде потреба в більшій кількості".

На думку Ньюмена, американська зброя невдовзі допоможе українцям стабілізувати ситуацію на фронті, однак, шестимісячне зволікання у наданні допомоги "підкреслило глибокі вади у підході Вашингтона до стримування Росії" та вказує на необхідність кращих підходів у майбутньому.

Водночас у своєму аналізі Ньюман закликає до більш прагматичного ставлення до війни й підтримки в ній України, зокрема визнаючи необхідність тривалої допомоги, але не обов'язково ставлячи за мету США досягнення перемоги Україною.

Зазначаючи, що президент Джо Байден міг би більш холодно і прагматично пояснити, чому в Україну варто надсилати американську зброю замість американських солдатів, Ньюмен вважає, що навіть "безстрокова "патова ситуація", хоч би якою гіркою вона не була для України, все ж принесе користь Сполученим Штатам, втягнувши військову, політичну та економічну міць Путіна в болото, яке не дозволить йому мародерствувати глибше в Європі".

Мережа ABC News зазначила: "Тридцять один республіканець приєднався до 48 демократів, щоб ухвалити закон. Це на дев'ять республіканців більше, ніж підтримали пакет допомоги, коли Сенат востаннє розглядав його в лютому".

Такі результати голосування деякі оглядачі назвали перемогою для президента Джо Байдена та лідера республіканців у Сенаті Мітча Макконнелла.

Видання The New York Times назвало шлях законопроєкту про допомогу Конгресом США "вимученою (tortured) подорожжю Капітолійським пагорбом", додавши, що ухвалення його в Сенаті "завершило надзвичайну політичну сагу, яка порушила питання про те, чи Сполучені Штати продовжуватимуть відігравати провідну роль у підтриманні міжнародного порядку та поширенні своїх цінностей у всьому світі".

Видання Guardian так описало шлях законопроєкту про допомогу до ухвалення у Сенаті "двопартійною супербільшістю": "Ухвалення пакета допомоги Сенатом завершує вимучену одіссею на Капітолійському пагорбі, яка почалася минулого року з прохання Білого дому про новий раунд фінансування для України та Ізраїля".

CNN наводить слова лідера демократичної більшості у Сенаті Чака Шумера, якого запитали наприкінці голосування, як надовго вистачить теперішнього фінансування для України, й коли, на його думку, Києву доведеться звертатися за додатковою допомогою. "Це дуже повний пакет", - відповів Шумер, покидаючи залу Сенату.

  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

Розсилка

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG