Судновласники зі США та Європи заробили понад 6,3 мільярда доларів, продавши 230 застарілих нафтових танкерів, які приєдналися до “тіньового флоту” РФ, що транспортує російську нафту в обхід західних санкцій.
Такі факти виявило міжнародне розслідування, очолюване голландським розслідувальним виданням Follow the Money (FTM) у співпраці з 13 організаціями та медіа з дев’яти країн та 40 журналістами з усього світу, включно з Україною.
“Німецькі, норвезькі, британські та перш за все грецькі компанії отримували прибуток від надзвичайно високих цін на старі, іржаві та небезпечні танкери. Зараз ці кораблі використовуються для транспортування російської нафти, обходу санкцій і фінансування війни Росії в Україні”, – йдеться у звіті за результатами розслідування, опублікованому 4 лютого на вебсайті FTM.
Згідно з розслідуванням, компанії з 21 із 35 країн, які наклали санкції на торгівлю нафтою з Росією, продали нафтові танкери, які пізніше приєдналися до російського тіньового флоту. Грецькі компанії, зокрема, продали 127 з 230 суден.
Розслідування базується на аналізі танкерів, здійсненому Київською Школою Економіки (КШЕ). Згідно з цим аналізом, танкер було визначено як частину тіньового флоту, якщо він “транспортує російську нафту, має непрозору структуру власності та не має надійного західного страхування від розливу нафти”, зазначено у звіті.
КШЕ оцінила загальний обсяг російського “тіньового флоту” у близько 600 суден. Відтак, щонайменше понад третина з них надійшла від західних компаній.
Видання The New York Times повідомило у грудні 2024 року, що російський “тіньовий флот” наразі становить близько 17 відсотків від загальної кількості нафтових танкерів у світі.
Як зазначає проєкт журналістських розслідувань Organized Crime and Corruption Reporting Project (OCCRP), який брав участь у роботі, ЄС у 2023 році заборонив прямі продажі нафтових танкерів російським компаніям.
Втім продажі суден компаніям з країн, які не беруть участі в санкціях, не є протизаконними. Відтак, це створює лазівку у спробах обмежити здатність Росії фінансувати війну коштом продажу нафти.
Згадані судна продавалися компаніям у таких країнах, як Індія, Сейшельські острови, Гонконг або В’єтнам.
“Ви можете перепродати танкер тричі за три тижні, — наводить OCCRP слова Бенджаміна Гільгенштока, старшого економіста КШЕ. – Компанії, які продають танкери, знають, що вони повинні робити, щоб уникнути проблем”.
Кетрієн Геннін, представниця бельгійської компанії CMB.TECH, в минулому Euronav, яка, за даними FTM, отримала 135 мільйонів доларів за п’ять суден, зазначила, що не мала інформації про те, що судна потраплять до “тіньового флоту”.
“Ми не маємо уявлення про те, що відбувається з кораблями після продажу, і це не наша відповідальність. Кому покупець перепродає судно або як він керує судном – законно чи незаконно – ми не можемо контролювати”, – наводить FTM слова Геннін.
Водночас FTM зазначає, що згідно з теперішніми правилами ЄС, європейські судновласники повинні звітувати своїм національним органам про продажі суден третім країнам. Хоч такі транзакції не можуть бути заблоковані, за словами уповноваженого ЄС з питань санкцій Девіда О’Саллівана, це є досить ефективним способом боротьби з ухиленням від санкцій.
“Люди, які продають судна, повинні повідомити та довести, що вони перевірили, що судно не порушує санкції чи цінову межу, — наводить видання слова О’Саллівана. – Ми задоволені тим, що це створило ситуацію, коли компанії зупиняються, щоб подумати й сказати: “добре, ми повинні бути трохи обережнішими””.
Втім автори розслідування ідентифікували щонайменше 32 європейських танкери, що були продані та потрапили до “тіньового флоту” після набуття чинності цих правил наприкінці 2023 року.
Останнім часом ключові західні країни – США, Велика Британія та ЄС – наклали санкції на близько 300 суден російського “тіньового флоту”. Як повідомляв Голос Америки, такі дії суттєво скоротили обсяги торгівлі нафтою, здійснюваної “тіньовим флотом”. Близько 80 танкерів, ідентифікованих в розслідуванні FTM, потрапили під санкції.
Втім з боку ЄС зусилля з впровадження санкцій проти “тіньового флоту” досі не є повністю послідовними, адже такі країни блоку як Греція, Кіпр та Мальта, висловлюють занепокоєння щодо суворішого дотримання обмежень, зокрема, й щодо продажу суден, через вплив на їхні судноплавні галузі.
“Інвестора цікавить лише одне — гроші. Я вважаю, що етична грань дуже тонка, – сказав FTM судновий брокер, який попросив анонімності. – Якщо це дозволено, вони це робитимуть”.