Спеціальні потреби

Агентка "Аліса". Росіянку в Нью-Йорку звинуватили у брехні про зв'язки з ФСБ


У червні 2024 року, під час чергової бесіди, Номма Зарубіна зізналася ФБР, що брехала з приводу своїх зв'язків із російськими спецслужбами під час попередніх допитів.
У червні 2024 року, під час чергової бесіди, Номма Зарубіна зізналася ФБР, що брехала з приводу своїх зв'язків із російськими спецслужбами під час попередніх допитів.

За даними ФБР, росіянка Номма Зарубіна налагоджувала зв'язки з журналістами, військовими та експертами за дорученням російських спецслужб. Як ідеться в документах відомства, вона брехала американській владі з приводу своїх зв'язків з Росією, але пізніше зізналася, що співпрацювала з ФСБ.

Федеральне бюро розслідувань (ФБР) звинуватило росіянку Номму Зарубіну, яка проживає в Нью-Йорку, за двома фактами надання неправдивих свідчень з приводу її зв'язків з російськими спецслужбами.

Згідно з першим пунктом звинувачення (обвинувальний висновок є у розпорядженні Російської служби Голосу Америки), у квітні 2021 року в ході допиту ФБР Зарубіна хибно заявила, що вона не має контактів з представниками уряду або спецслужб РФ.

Згідно з другим пунктом обвинувачення, Зарубіна у вересні 2023 року знову дала неправдиві свідчення. Вона сказала, що представник Федеральної служби безпеки (ФСБ) зв'язувався з нею лише одного разу, щоб розпитати її про діяльність у США. При цьому, згідно з даними ФБР, увесь цей час Зарубіна перебувала на зв'язку з ФСБ Росії та виконувала завдання у США за їх дорученням.

Голос Америки звернувся до Зарубіної за коментарем у понеділок, 2-го грудня. Вона пообіцяла відповісти на наші запитання "протягом дня" після погодження з адвокатом, але на момент опублікування цього матеріалу відповідей не надала.

На своїй сторінці у Facebook Зарубіна написала, що "нікуди не ховається і не тікає" і буде рада поговорити зі ЗМІ.

"Прошу не покладатися на постПравду – статті людей, які не працюють і ніколи не працювали офіційно у правоохоронних органах США. Деталі історії у них немає, але особистих амбіцій багато, тому виходить сарафанне радіо", – зазначила вона, додавши, що "мати будь-які справи зі співробітниками правоохоронних органів США значно приємніше, ніж з людьми, які розповсюджують чутки/думку/шантаж".

Зарубіна казала, що виступає проти російської агресії проти України. Вона брала участь у заходах, присвячених деколонізації Росії. Раніше вона активно співпрацювала з російською культурною організацією та фотографувалася з російськими дипломатами.

Що відомо із судових документів

Як випливає з обвинувального висновку, у грудні 2020 року уродженка Томська Зарубіна зустрілася з офіцером ФСБ у своєму рідному місті, тоді підписала договір з російською спецслужбою. Відповідно до нього, вона мала допомагати російському відомству з "мережевим маркетингом". Зарубіна, якій надали кодове ім'я "Аліса", за даними ФБР, співпрацювала з російською спецслужбою приблизно до 2022 року.

За інформацією в обвинувальному висновку, росіянка допомагала ФСБ знаходити та встановлювати контакти серед журналістів та експертів аналітичних центрів у США. Для цього вона відвідувала семінари та форуми, на яких були присутні представники ЗМІ, науки, міжнародних відносин та дипломатичного сектору.

У червні 2024 року Зарубіна зізналася ФБР, що брехала з приводу своїх зв'язків із російськими спецслужбами під час попередніх допитів. Як йдеться в обвинувальному висновку, росіянка підтвердила, що вона кілька разів зустрічалася з агентом ФСБ із Томська та часто переписувалася з ним. Він доручив їй взяти участь у Петербурзькому міжнародному економічному форумі у 2021 році, а також попросив знайти журналістів, які б позитивно висвітлили цю подію.

Пізніше співробітник ФСБ дав їй список людей в американських аналітичних центрах, про які вона мала зібрати інформацію, або з якими їй потрібно було налагодити контакти. Агент говорив Зарубіній, що хоче придумати привід, щоб запросити американських журналістів та військових з її баз контактів до Росії, щоб долучити їх до "російського способу мислення".

Як зазначила росіянка в ході допиту ФБР, вона вже не спілкується з цим агентом ФСБ, оскільки їхні стосунки були складними як в особистому, так і професійному плані, і вона стала відчувати, що він маніпулює нею.

Крім того, Зарубіна зізналася агентам ФБР, що станом на 2023 рік вона була на зв'язку з офіцером ФСБ з Москви, з яким вона "раніше навчалася в університеті та з яким у неї склалися особисті стосунки".

Він їй сказав, що його робота полягала в допиті співвітчизників, які приїжджають до Росії, але живуть і працюють у США. Він їй також казав, що в базі ФСБ є позначка про те, що "вона має сильні навички міжособистісного спілкування, і що ці навички рідкісні для людей, які працюють із ФСБ".

У ході допитів ФБР Зарубіна також зізналася, що мала близькі особисті відносини з тодішнім заступником постійного представника РФ в ООН і що вона була на зв'язку з представниками Росспівробітництва.

21 листопада 2024 року за рішенням суду Зарубіну відпустили під заставу 25 тисяч доларів. У неї вилучили паспорт, заборонили покидати Нью-Йорк та спілкуватися з чиновниками іноземних держав, окрім представників російського консульства. Попереднє судове слухання у справі Зарубіної призначено на кінець грудня.

Зв'язок Зарубіної з Оленою Бренсон, яка звинувачується в роботі на Росію

Вперше ФБР допитало Зарубіну у жовтні 2020 року, у зв'язку з кримінальною справою проти голови Координаційної ради організацій російських співвітчизників (КСОРС) Олени Бренсон, яку ФБР у 2022 році звинуватило у нелегальній роботі як російської агентки. Бренсон у жовтні 2020 року виїхала з Нью-Йорка до Росії, після обшуку в її американському офісі.

За інформацією в соцмережах Зарубіної, вона працювала в КСОРС з 2016 року до лютого 2022 року. У ході допиту ФБР росіянка говорила, що вона розвивала сайт ради та публікувала там посилання та матеріали, зокрема власного авторства. Бренсон, яку вона називає своєю менторкою, знайомила Зарубіну з важливими людьми.

Зарубіна розповіла ФБР, що в ході її поїздок до Росії вона зустрічалася з Бренсон, яка своєю чергою запитувала її про деталі розгляду проти неї і цікавилася, чи може вона подорожувати. Як зазначається у матеріалах справи, крім професійних зв'язків, є і родинні – Бренсон є хрещеною матір'ю дочки Зарубіної.

Як зазначено у профілі Зарубіної у Facebook, у Росії вона навчалася у Санкт-Петербурзькому державному університеті (СПбДУ) та Російській академії народного господарства та державній службі при Президентові Російської Федерації (РАНХіГС). Приблизно у 2016 році вона переїхала до США, йдеться в обвинувальному висновку.

Одна з останніх подій, про які писала Зарубіна в соцмережах – це конференція "Форуму Вільних Народів постРосії" в Канаді в середині листопада, в якій вона брала участь як "незалежна дослідниця, випускниця Школи громадських та міжнародних відносин Маркса коледжу Барух у Нью-Йорку та колишня представниця неурядової організації при ООН (з Томська)".

Через два дні після рішення суду відпустити її під заставу, Зарубіна виклала пост у Facebook, в якому писала, що "відчуває себе американкою щодо цінностей, таких як freedom, privacy, positive thinking, community, national security (свобода, захист персональних даних, позитивне мислення, спільнота, національна безпека – ред.), і виступає проти агресивної війни РФ проти України від самого її початку і досі", а також попросила допомогти їй із роботою в Нью-Йорку.

Фото: Instagram Номми Зарубіної.
Фото: Instagram Номми Зарубіної.

На сторінці Зарубіної в Instagram багато фотографій з відомими людьми. До 2022 року обвинувачена фотографувалася з російськими дипломатами та чиновниками, у тому числі постійним представником РФ в ООН Василем Небензею, його заступником Дмитром Полянським, послом Росії у США Анатолієм Антоновим, головою Татарстану Рустамом Мінніхановим.

Вона публікувала фотографії із заходів, пов'язаних із дипломатією, ООН чи іншими міжнародними організаціями.

Зарубіна з Леонідом Волковим. Фото: Instagram Номми Зарубіної.
Зарубіна з Леонідом Волковим. Фото: Instagram Номми Зарубіної.

Після 2022 її уподобання щодо вибору людей для спільних знімків дуже змінилися.

Зарубіна викладала фото з опозиціонерами Леонідом Волковим та Любов'ю Соболь, письменником Віктором Шендеровичем, поетом Дмитром Биковим, колишньою спеціальною помічницею Президента США з європейських та російських справ Фіоною Гілл та експертами з вашингтонських аналітичних центрів, серед яких було чимало колишніх військових.

  • 16x9 Image

    Російська служба "Голосу Америки"

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

Розсилка

Відео - найголовніше

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG