Україна відкрита до американських інвестицій в українські корисні копалини, зокрема, у питанні видобутку рідкоземельних металів. Так президент України Володимир Зеленський прокоментував заяви президента США Дональда Трампа про те, що він прагне укласти з Києвом угоду, за якою Україна продовжить отримувати від США допомогу, яка буде гарантована наявними в Україні рідкоземельними металами.
Зеленський сказав, що у "Плані перемоги" України є пункт, який передбачає інвестиції, зокрема й у видобування корисних копалин у ширшому розумінні, не лише рідкоземельних елементів.
"У нас їх (корисних копалин) достатньо, і ви бачите, що Росія ще з 2014 року окупувала наші землі, частково, там були дійсно великі об'єми наших корисних копалин. Ми відкриті до того, що все це може бути розроблено з нашими партнерами, які допомагають нам захистити нашу землю і штовхають ворога назад своєю зброєю, своєю присутністю, санкційними пакетами. І це абсолютно справедливо. Я про це говорив ще у вересні, коли у нас була зустріч з президентом Трампом в Нью-Йорку", - зазначив президент України на пресконференції у Києві із главою МАГАТЕ Рафаелем Гроссі.
Зеленський додав: "Ми відкриті, щоби заходили інвестиції американських компаній. І з задоволенням. Чому? Тому що якщо це буде все під контролем Росії, туди зайдуть інші країни, інші компанії (безпосередньо я впевнений), і Іран, і Північна Корея. Я про це з ним говорив, це факти. Я хотів би, щоб дійсно бізнес Америки, я знаю, що він дуже зацікавлений входити в Україну. Я хотів би, щоб вони розвивали цей напрямок у нас", – сказав Зеленський.
Нагадаємо, напередодні глава Білого дому сказав, що зараз Вашингтон веде із Києвом діалог про певні угоди: "Ми говоримо Україні, що вони мають дуже цінні рідкоземельні метали. ... Тож ми прагнемо укласти угоду з Україною, де вони забезпечать собі нашу допомогу в обмін на їхні рідкоземельні матеріали та інші речі".
Потенційну зустріч президентів України та США обговорили 4 лютого у телефонній розмові керівник Офісу президента України Андрій Єрмак та радник президента США з питань національної безпеки Майкл Волц.
Офіс Зеленського повідомив, що сторони говорили про "необхідність організації особистих контактів між президентами України та США найближчим часом".
Єрмак наголосив на критичності для України продовження підтримки з боку міжнародних партнерів, передусім США, розповів про ситуацію на полі бою та перебіг мобілізації в Україні.
"Також домовилися підтримувати постійний зв’язок для інформування про ситуацію на фронті, поточні події та виклики, які стоять перед Україною", - йдеться в повідомленні української влади.
Білий дім поки не коментував цю розмову.