Напругу у відносинах із Заходом Росія підігріває активністю своєї авіації у Європі. Вже понад півроку літаки НАТО продовжують перехоплювати російські бомбардувальники та винищувачі навіть біля берегів Португалії. «Голос Америки» з’ясовував у міжнародних експертів мотиви Кремля.
За останні вісім місяців, російські військові літаки наближались або порушували повітряний простір країн НАТО майже 40 разів, підрахували експерти Європейської Мережі лідерства. Як приклади, вони наводять випадки, коли російський літак ледве не зіткнувся із пасажирським лайнером над Данією, коли Швеція заявляла про появу підводного човна у своїх водах. Ймовірно, російського. Про естонського офіцера розвідки, якого викрали російські спецслужби, а також як збройні сили Росії імітували ракетний удар по США. Кремль навмисне нагнітає напругу, кажуть експерти.
Джонатан Іял із Королівського інституту об’єднаних служб вважає дії Росії важливим сигналом для Заходу: «Те, що поставлено на карту, дуже серйозно. Ми бачимо спробу підірвати довіру до гарантії безпеки, які країни Заходу надали посткомуністичним країнам».
Дивіться також: Біоетанолова промисловість дасть Україні енергонезалежність - гість студії
Your browser doesn’t support HTML5
Такі гарантії були надані не лише у письмовому вигляді, а також присутністю на території партнерів невеликих формувань, як цей у Польщі. У зв’язку з напругою, ці пункти активно посилюються. Партнери НАТО також активізували військові навчання, зокрема уздовж кордонів Росії.
«Ми повинні надіслати Москві сигнал, що ми не рвемось до бою, ми не прагнемо напруги. Але ми і не боїмося», - вважає ексерт Джонатан Іял.
На думку оглядачів, зухвала військова поведінка Росії в Європі має на меті перевірити ліміти витримки європейців та похизуватися перед своєю внутрішньою – російською - аудиторією. Дуґлас Барі з Міжнародного інституту стратегічних досліджень не вважає порушення повітряних кордонів росіянами серйозною військовою загрозою. Він каже: «НАТО зараз не протистоять військово-повітряні сили розмірів радянських часів. Авіація Росії значно менша і значно менше боєздатна ніж радянська авіація 80-х років».
Однак, Кремль збільшив військовий бюджет, що посилило боєздатність його авіації. До того ж, Москва вже запланувала масштабну модернізацію збройних сил країни. «Я думаю, це демонструє рівень амбіцій всередині російської еліти», - розповідає Дуґлас Барі.
Російськими амбіціями оглядачі називають також російські намагання не допустити розширення НАТО у напрямку кордонів Росії та спробу послабити натівські гарантії безпеки колишнім сателітам СРСР. Однак, цього, запевняють у НАТО, ніколи не станеться.