Не дочекавшись вибачень за збитий турецькими військовими російський літак, Кремль перейшов до дій. В суботу президент Володимир Путін підписав указ, який вводить економічні санкції проти Туреччини, що ступає в силу негайно.
Так, указом забороняються всі чартерні рейси до Туреччини, а туристичні фірми припиняють пропонувати путівки до цієї країни. Аналітики кажуть, такий крок вдарить по обох сторонах. Адже, російські туристи минулого року становили 12 відсотків іноземних гостей Туреччини, а це 4 з половиною мільйонів туристів, які додали економіці країни понад 4 мільярда доларів.
Вже з першого січня 2016-го призупиняється безвізовий режим між Росією та Туреччиною. Крім того, Путін зобов’язав відповідні відомства приготували перелік турецьких товарів, імпорт яких буде заборонений чи значно обмежений. За деякими повідомленнями, цей перелік буде оприлюднений вже в понеділок.
Обмеження стосуватимуться, в першу чергу, харчових продуктів та текстилю. До нинішньої кризи, країни планували у наступні 5 років збільшити об’єм торгівлі до 100 мільярдів доларів. Однак, на погляд фахівців, хоча цей конфлікт матиме серйозні наслідки для розвитку економічних відносин, до торговельної війни він не призведе.
Санкції зникнуть тихо і непомітно
«У короткій перспективі це вдарить по Туреччині. Нема сумніву. Але наша взаємозалежність настільки глибока, що дуже сумнівно, що ці санкції протримаються надовго. Я припускаю – після того, як буде розв’язаний конфлікт у політичній площині, економічні санкції зникнуть тихо і непомітно», вважає професор Університету Кадир Хаз в Істамбулі Ахмед Хасім Хан.
«Для самої Росії санкції - це велике випробування та удар по економіці. Економіка Росії дуже постраждає від економічного ембарго з Туреччиною, як і турецька економіка», говорить директор Інституту стратегічного аналізу ФБК Ігор Ніколаєв.
Указом також вводять обмеження для турецьких фірм та бізнесменів, які працюють в Росії. Однак, Ахмед Хасім Хан вважає, що санкції оминуть найважливіший сектор - енергетичний.
«Я не думаю, що Росія буде вводити якісь санкції у площині енергетики. Особливо після постійних кризових ситуацій з Україною, коли Росію звинувачували у використанні енергоносіїв, зокрема, природнього газу як інструменту політичного тиску проти власних покупців».
Позиція США щодо російсько-турецького конфлікту дещо відсторонена. Президент Обама заявив, що безсумнівно Туреччина має право обороняти свою територію. Разом з тим, він закликав сторони ухилятись від ескалації ситуації.
Дивіться також: Україна зараз має шанс у газовій війні з Росією - експерт. Відео
Your browser doesn’t support HTML5