Цього тижня виповнилося 40 років від часу заснування компанії Apple. Створена в 1976 році Стівеном Джобсом, Стівеном Возняком та Рональдом Вейном, насьогодні ця компанія є одним зі світових лідерів у галузі комп’ютерних технологій. Свою історію вона починала у гаражі. А згодом назавжди змінила уявлення світу про те, яким може бути дизайн і функції персонального комп’ютера чи телефона.
Деніел Котке один із перших співробітників компанії Apple, пригадує, як отримав пропозицію від друга Стіва Джобса працювати у гаражі разом.
«Але взагалі-то в гаражі працював тільки я. Стівен часто спілкувався по телефону на кухні. Тобто славна історія комп’ютерів Apple насправді народжувалася на звичайній кухні», – пригадує Деніел Котке.
Першу версію комп’ютерів Apple власноруч змайстрував один із засновників компанії американець українського походження Стів Возняк. Тоді розроблений ним комп’ютер коштував шістсот шістдесят шість доларів. Нині ж вартість усієї компанії оцінюється в понад 600 мільярдів доларів.
«Я вважаю, що Apple є одним із прикладів фантастично успішної компанії 21-го століття, – переконує експерт із аналізу зовнішніх ризиків Ян Рандольф. – Не лише через те наскільки великим є їхній бізнес, а й через те, які інновації вони запровадили в комп’ютерних технологіях та в комунікаціях».
Серед тих, хто нині користується модерними комп’ютерами компанії є й такі, що пам’ятають їх перші громіздкі версії.
«Але попри це, студентам, як я – тоді був даний шанс доторкнутися до справжнього комп’ютера вперше в житті», – згадує ті часи куратор музею комп'ютерної історії Крістофер Гарсіа.
В наступні чотири десятиліття компанія запустила різноманітні варіанти комп’ютерів Apple Mac та портативні медіаплейери IPod.
«IPod суттєво змінив ситуацію. Коли вони його презентували, сказали – «Знаєте що: тепер ми будемо впливати на життя людей!», – каже Гарсіа.
Ще трохи згодом компанія презентувала IPhone, який цілком змінив уявлення світу про те, яким може бути сучасний телефон. А одна з останніх розробок компанії – годинник Apple. Нині експерти задаються питанням: чи вистачить творцям компанії креативності і сил, щоб і далі дивувати світ новинками.
«Apple є чудовим прикладом глобалізованої компанії, – провадить Рандольф. – Більше половини деталей для пристроїв Apple виробляється в Японії, а збирається в Китаї. При цьому керівники компанії заправляють усіма цими процесами із Каліфорнії. Питання лише в тому, чи зможуть вони і далі працювати такими темпами й при цьому пропонувати інновації?
Втім, уже зараз зрозуміло, що ідеї Стіва Джобса пережили свого творця. Після його смерті в 2011 році – його будинок перетворився на місце, що притягує туристів. Відвідуючи його, відвідувачі фільмують гараж, із якого починалася історія Apple. І часто-густо при цьому знімають відео на айфони, розроблені Стівом Джобсом.