Чи стане цьогорічний "Оскар" не таким "занадто білим"?

Your browser doesn’t support HTML5

Чи можуть політичні перипетії вплинути на процес присудження цьогорічних "Оскарів"? Відео

Вже за кілька годин стануть відомими імена переможців премії «Оскар». Перемогу на цьогорічному «Оскарі» пророкують ностальгійному мюзиклу Демієна Шазелля «Ла-Ла-Ленд». Ця стрічка віддає данину голлівудським мюзиклам, має неперевершену режисуру, гарну музику й цікаву історію. Але чи справді цей фільм вартий усіх своїх 14-ти номінацій? За всю історію Оскара таку кількість номінацій мали лише два фільми: драма 50-х «Все про Єву» і «Титанік» Джеймса Кемерона.

Завідувачка кафедри кіно й відео університету Джорджа Мейсона Джованна Чеслер, каже, що гарно продумана та профінансована реклама часто є більш істотною гарантією для перемоги фільму, аніж його художні якості:

«У наш час вам треба забеспечити присутність на багатьох ринках. Саме велика рекламна машина, стає гарантією отримання номіцнацій для вашого фільму».

Чеслер і сама живе режисурою, відтак каже – цьогоріч її віра в Оскар відродилася. Адже кіноакадемія дала більше номінацій фільмам та акторам, що представляють меншини. Серед таких вона називає стрічку «Місячне сяйво». Це драма про афро-американського хлопчика, який виростає в громаді, де життям правлять гроші та наркотики. А ще фільм Дензела Вашингтона «Паркани» про колишню зірку бейсболу, чоловіка який щосили працює сміттярем, аби прогодувати родину.

На думку Чеслер, ці чудові фільми може і не з’явилися б, на горизонті глядачів чи членів Кіноакадемії, якби не минулорічна кампанія спротиву «Занадто білий Оскар»:

«Академію тоді запитиали про її членів. Про те, чому в ній переважали в основному білі чоловіки, з традиційною орієнтацією та чому саме вони обирали номінантів і голосували? Спільними зусиллями вони диверсифікували учасників голосування».

На її думку, цей рух допоміг появі більшої кількості фільмів про афро-американців у Голлівудському кіновиробництві:

«Адже ми знаємо, що фільм «Приховані фігури» домінував за кількістю проданих квитків, чи не так? Він і продовжує домінувати. До того ж отримав премію Гільдії кіноакторів».

Стрічка «Приховані фігури» , яку згадує Джованна, оповідає справжню історію трьох афро-американських жінок, які допомогли НАСА запустити спершу в космос, а потім на Місяць першого американського астронавта. Саме ця картина веде перед у народному голосуванні серед претендентів на Оскар.

Однак, на вибір Кіноакадемії може вплинути й політична ситуація в США. Так, анти-іммігрантські рішення президента Трампа можуть привернути увагу громадськості до питання біженців. До фільмів, які звертають увагу на це питання, належить, зокрема, італійська документальна стрічка Джанкарло Россі «Море у вогні». В ній відображена хроніка порятунку біженців на острів Лампедуза, де показано як тих, біженців, які нарешті знаходять притулок, так і тих, хто гине у пошуках кращого життя.

«Жанр документалістики нині знову у розквіті сил. Тож, чим більше питань і уваги, зберуть документалики, тим краще», - каже Чеслер.

Після заборони Дональда Трампа на в’їзд до США прибулих із семи країн із мусульманською більшістю увага публіки зосереджена також на фільмі іранця Асгара Фархаді «Комівояжер», що отримав номінацію у категорії кращий фільм іноземною мовою. Сам режисер вже заявив, що на цьогорічній церемонії «Оскара» присутнім не буде, навіть якщо йому дозволять в’їзд у країну. Водночас, Джонна Чеслер припускає, що політична ситуація може зіграти й не на користь фільму, адже члени журі можуть віддати свої голоси й за «безпечний» фільм:

«У цьому сенсі стрічка «Ла-Ла-Ленд» є барометром. Адже саме «Ла-Ла-Ленд» зібрав найбільшу кількість номінацій. Я не кажу, що це фільм Трампа, але це точно той фільм, який підносить білу посередність. Адже в ньому є два персонажа, які не є ані класними танцюристами, ані найкращими співаками, які не навчені класичним основам, як, наприклад, Джон Ледженд, який співає у фільмі.

Чеслер сподівається, що бодай цьогоріч американська кіноакадемія розподілить Оскари більш справедливо й серед митців, які належать до меншин. Каже, таке рішення стало б для Голлівуду кроком у правильному напрямку.