Американські органи охорони здоров'я сподіваються, що до кінця вересня у них з'являться зразкові рекомендації про розподіл перших доз.«Відповідь сподобається не всім», - заявив директор Національного інституту здоров'я доктор Френсіс Коллінз, виступаючи нещодавно перед однією з урядових дорадчих груп.«Буде багато людей, які вважають, що вони повинні бути першими у списках», - пояснив він.
Традиційно першими в черзі вважаються медичні працівники і представники найбільш уразливих для інфекції груп населення. Але Коллінз запропонував врахувати і інші фактори - взяти до уваги географію і віддати перевагу людям, де епідемія завдала найсильніший удар. А також не забути про добровольців, яким на фінальній стадії клінічних випробувань вводилося плацебо. Контрольна група була необхідна, щоб переконатися, що справжні щеплення дійсно працюють. «Ми винні їм, вони мають бути пріоритетними», - сказав Коллінз.
Масштабні випробування, проведені цього літа, показали, що кілька експериментальних вакцин від COVID-19 безпечні та ефективні. Компанії Moderna і Pfizer кілька днів тому приступили до випробувань, в яких візьмуть участь понад 30 тисяч волонтерів в кожному.
У найближчі місяці аналогічні широкомасштабні випробування проведуть розробники AstraZeneca, Johnson & Johnson і Novavax. Деякі вакцини, зроблені в Китаї, знаходяться на завершальному етапі випробувань меншого масштабу в інших країнах.
Однак навіть якщо вакцина буде визнана безпечною і ефективною, перших партій не вистачить на всіх відразу. До того ж більшість потенційних вакцин вимагають подвійного введення дози.
ВООЗ також намагається вирішити те ж питання - забезпечити справедливий розподіл вакцин серед бідних країн. Це ще більш складне рішення, враховуючи, що багаті країни готові скупити весь обсяг перших партій.
У США Дорадчому комітету при федеральних Центрах по контролю і профілактиці захворювань (CDC) доручено виробити рекомендації щодо черговості вакцинації. Американський уряд як правило завжди діє відповідно рекомендаціям комітету. Але рішення по вакцині від COVID-19 настільки складне, що на цей раз свою думку також попросили висловити фахівців з етики та експертів з вакцин з Національної академії медицини.
З огляду на величезний обсяг дезінформації про вакцину і побоювання, що в ситуацію може втрутитися політика, директор CDC Роберт Редфілд заявив, що громадськість повинна переконатися, що вакцина розподіляється «справедливо, чесно і прозоро».
CDC внесли на розгляд таку пропозицію: перші 12 мільйонів доз розподіляються серед працівників охорони здоров'я, національної безпеки та інших важливих служб, що виконують функції першочергової важливості. Після цього вакцину отримають 110 мільйонів осіб, які знаходяться в групі ризику: люди старше 65 років, які проживають в будинках для людей похилого віку, люди будь-якого віку в поганому стані здоров'я, а також працівники, які виконують важливі функції. Після того вакцину отримують решта населення.
Консультанти CDC хочуть знати, яких працівників віднести до категорії критично важливих.
«Я не вважаю себе критично важливим працівником галузі охорони здоров'я», - визнав доктор Пітер Сіладьї, педіатр Університету Каліфорнії в Лос-Анджелесі. Дійсно, ризики для медиків сьогодні не такі, як в перші дні пандемії. Медики, які працюють у відділеннях з лікування COVID-19, часто є найбільш захищеними, але інші, можливо, піддаються більш високому ризику, зауважили експерти Комітету CDC.
Втім, чи стосується поняття роботи «критичної важливості», наприклад, працівників птахофабрик або шкільних вчителів? Що якщо вакцина не буде добре працювати серед уразливих груп населення, як серед молоді і більш здорових людей? Це питання дійсно викликає занепокоєння, враховуючи, що імунна система літніх людей не дуже добре реагує на вакцину проти грипу. Крім того, лікар зауважують, що варто прищепляти цілу родину, замість того, щоб виділяти лише її окремого члена, який підпадає під категорію найбільш уразливих.
Адміністрація президента Трампа працює над тим, щоб вакцина була швидко розроблена да доставлена у центри щеплення. Експерти розглядають ідею встановлення тимчасових клінік та центрів вакцинації, де щеплення можна бути отримати не виходячи з машини, кажуть в CDC.