ООН: РФ ймовірно порушила закони війни. Генасамблея голосуватиме щодо резолюції з осудом нових атак в Україні

Наслідки удару РФ по центру Києва, 10 жовтня 2022. REUTERS/Gleb Garanich

Своїми останніми ударами по цивільній інфраструктурі Росія могла порушити міжнародні закони та звичаї війни, заявила речниця Управління Верховного комісара ООН з прав людини Равіна Шамдасані. Вона наголосила, що "цілеспрямовані атаки проти мирного населення і цивільних об'єктів, це об'єкти, які не мають військового призначення, прирівнюються до воєнних злочинів".

"Ми глибоко занепокоєні тим, що деякі атаки, схоже, були спрямовані на критично важливу цивільну інфраструктуру, [...] що вказує на те, що ці удари могли порушити принципи ведення бойових дій згідно з міжнародним гуманітарним правом", – сказала вона. - "Ми закликаємо Російську Федерацію утриматися від подальшої ескалації та вжити всіх можливих заходів для запобігання жертвам серед цивільного населення та пошкодженню цивільної інфраструктури".

Дивіться також: ЄС «майже вдвічі» відстає від США у допомозі Україні, вказують німецькі аналітики

Напередодні під час спеціального засідання Генасамблеї ООН посол України в організації Сергій Кислиця закликав міжнародну спільноту засудити смертоносні ракетні удари по столиці та інших містах, а також відкинути незаконну спробу Москви анексувати території чотирьох окупованих військами РФ регіонів на сході та півдні України.

"Кривавий слід тягнеться за російською делегацією, коли вона входить до Генеральної Асамблеї, і ця зала наповнюється запахом людської плоті, що тліє", - сказав Кислиця. Дипломат повідомив, що по Україні було випущено принаймні 84 ракети та два десятки безпілотників: "Серед цілей були енергетичні об'єкти, житлові будівлі, школи та університети, музеї та перехрестя у центрах міст [...] Весь світ знову побачив справжнє обличчя терористичної держави, яка вбиває наших людей".

З 20 країн, що виступили, всі, окрім Росії, засудили останні атаки, при цьому деякі зазначали, що їх можна прирівняти до воєнних злочинів.

Дивіться також: Росії не вистачає боєприпасів, солдатів і друзів у світі, каже голова британської електронної розвідки

Представник Москви заявив, що завдані в понеділок удари стали відповіддю на суботній вибух на мосту, який пов'язує нелегально анексований Крим із Росією. "Ми попереджали, що таке не залишиться без наслідків", – сказав Василь Небензя.

Україна офіційно не взяла на себе відповідальність за вибух на мості.

Дебати на Генеральній Асамблеї поновляться у середу. Слова попросили ще 45 країн, включаючи кількох російських союзників: Білорусь, Північну Корею та Сирію. Серед дружніх до Росії країн в блоці БРІКС (Бразилія, Росія, Індія, Китай, ПАР) лише Китай повідомив, що хоче звернутися до асамблеї.

США виступлять наприкінці дебатів. Після обговорення відбудеться голосування в асамблеї щодо резолюції, запропонованої Україною та Європейським Союзом, яка засуджує та відкидає кроки Росії з анексії української території.

Your browser doesn’t support HTML5

Розповіді очевидців ранкових вибухів у Києві. Відео

Як "Голос Америки" писав напередодні, президент США Джо Байден провів телефонну розмову із президентом України Володимиром Зеленським, під час якої засудив останні удари Росії по об'єктах цивільної інфраструктури у Києві та інших містах і "пообіцяв продовжувати надавати Україні підтримку, необхідну для оборони, включаючи передові системи ППО".

Нині у Кремлі заявили, що постачання Києву озброєнь робить "конфлікт" "максимально болючим" для України і що США "залізли" у російську війну в Україні.

У статті використано матеріали Reuters, англомовної та російськомовної служб "Голосу Америки"