Нова урядова коаліція Данії оголосила наміри провести глибокі реформи в країні у відповідь на погіршення економічної та безпекової ситуації внаслідок російської війни проти України з супутньою міжнародною енергетичною кризою.
Данський уряд також оголосив плани збільшення видатків на оборону, щоб до 2030 року, на три роки раніше ніж планувалося досі, досягти рівня 2% передбаченого зобов’язаннями держав НАТО.
Кільський інститут світової економіки зарахував Данію до десятки країн світу, які виділяють найбільшу частку свого ВВП на допомогу Україні.
Данія - невелика північноєвропейська країна з населенням майже 6 мільйонів, відома потужною системою соціального забезпечення і одним з найвищих у світі ВВП на душу населення ($67.803 2021 р. за даними Світового банку).
Данці платять високі податки, якими фінансують загальнодоступну систему охорони здоров'я, освіти й пенсійного забезпечення.
Але зараз урядовці заявляють про необхідність реформ зокрема внаслідок «старіння населення», що збільшує навантаження на систему медичного обслуговування, соціальних служб тощо.
Коаліційна угода Соціал демократичної і Ліберальної партій для уряду Метте Фредеріксен передбачає скорочення податків, щоб заохотити трудову активність, а також пропонує скасування одного з одинадцяти державних вихідних днів та зміни в системі соціального забезпечення.
Релігійні лідери висловили незадоволення, що скасованим може бути державний вихідний «День великої молитви», який був у офіційному календарі з 17-го сторіччя.
Той вихідний додавався до весняної суботи і неділі, в яку зазвичай проводять церковні церемонії конфірмації дітей.
Уряд каже, що зокрема скасування того вихідного дня дозволить збільшити видатки на оборону.
«Нашою чіткою метою є рішення, які необхідні, щоб гарантувати майбутнє Данії», - заявила Фредеріксен, оголосивши склад свого кабінету.
Новий уряд також хоче пришвидшити перехід Данії на відновлювані джерела енергії, і щоб країна стала «вуглецево нейтральною» до 2045 року - швидше ніж планований раніше 2050 рік.
Дивіться також:
Your browser doesn’t support HTML5