Україна і Захід підтримують боротьбу Молдови проти гібридних атак Росії

Президентка Молдови Мая Санду. Архівне фото

Україна допоможе Молдові, якщо Росія використає Придністров'я для відкриття ще одного фронту, заявив президент Володимир Зеленський в інтервʼю німецькому виданню Die Welt, опублікованому в понеділок. За словами українського очільника, Молдова та Росія не мають спільного кордону, водночас для відправки військ та техніки Кремль може використати всі ресурси Придністров'я, невизнаного світом утворення, де перебуває російських військовий контингент.

Раніше український президент передав Молдові інформацію про те, що Росія готує заколот, який має скинути проєвропейський уряд Молдови. Президентка Молдови Мая Санду поставилася серйозно до цієї інформації і минулого тижня провела спеціальний брифінг з цього приводу. Після цього Санду ініціювала зміну уряду і запропонувала парламенту кандидатуру нового прем'єр-міністра з досвідом роботи у силових структурах - Доріна Речана. Він був міністром внутрішніх справ і секретарем Ради безпеки. Одна з перших заяв нового глави уряду після призначення - заклик до демілітаризації Придністров'я та вислання російських військ, повідомляє AFP. У четвер, 16 лютого він заявив у парламенті, що в країні наразі іде гібридна війна, яку веде Росія. А в суботу 18, лютого, новий речник уряду Молдови Даніель Вода повідомив, що ця демілітаризація - фундаментальна річ для забезпечення мирної реінтеграції країни.

Після цього на заяви молдовської сторони відреагував Кремль. В понеділок речник президента Росії Дмитро Песков заявив, що Кишиневу варто бути обережними з заявами. За його словами, відносини між країнами дуже напружені, а Молдова скочується в антиросійську істерію.

США висловлюють підтримку Молдові – повідомив держсекретар США Ентоні Блінкен на зустрічі з президенткою Молдови Маєю Санду на Мюнхенській конференції з безпеки 17 лютого.

«Ми рішуче підтримуємо Молдову в підтримці безпеки, незалежності, територіальної цілісності, дуже важливих зусиль щодо реформ, які вживають президент і уряд. Ми глибоко стурбовані деякими планами, які ми бачили з боку Росії для спроб дестабілізувати уряд, але, звичайно, цінуємо зусилля, яких докладає Молдова для захисту від цього. Я вважаю, що Молдова опинилася, не через свої дії, в ідеальному штормі викликів, що надходять ззовні, і вони мали великий вплив всередині Молдови» – заявив держсекретар США.

Придністров’я – за міжнародним правом, це частина Молдови. У Придністров'ї Росія досі утримає свій військовий контингент, який контролює великі запаси зброї.

Дивіться також: Перестановки у владі Молдови: відповідь Кишинева на гібридну загрозу Кремля