Представники приблизно півсотні країн збираються на дводенну зустріч в Ісландії для обговорення способів притягнення Росії до відповідальності за війну проти України та інших питань.
16-17 травня у Рейк’явіку вестимуть переговори керівники 46 держав європейського континенту, що входять до Ради Європи, а також представники таких країн як США й Канада та інші спостерігачі в тій організації.
В саміті братимуть участь зокрема британський прем'єр-міністр Ріші Сунак, прем'єр-міністрка Італії Джорджа Мелоні, канцлер Німеччини Олаф Шольц і французький президент Еммануель Макрон, які впродовж минулих трьох днів приймали у себе українського президента Володимира Зеленського.
Володимир Зеленський братиме участь у саміті з допомогою відео зв’язку.
Серед провідних пропозицій для саміту називають створення спеціального реєстру завданої Росією шкоди для стягнення з Москви відшкодувань.
Важливою темою обговорень будуть заклики України створити міжнародний трибунал для суду над російськими лідерами за злочин агресії.
Ідею спеціального трибуналу, який міг би працювати в Гаазі, підтримали деякі країни, але остаточної згоди ще не досягнуто.
Хоча Рада Європи була створена 74 роки тому, це лише четвертий саміт організації, яка головним своїм завданням називає сприяння демократії, захист прав людини і підтримку принципів верховенства закону.
Основу Ради Європи складають 27 держав - членів Європейського Союзу і ще майже два десятки держав Європи таких як Грузія, Норвегія, Сербія, Туреччина, Швейцарія тощо, окрім Білорусі та Росії.
Членство Росії в Раді Європи було припинене 25 лютого 2022 року - на другий день після початку повномасштабного російського вторгнення в Україну, а у березні російський уряд заявив, що Москва виходить з організації і денонсує Європейську конвенцію з прав людини.
Your browser doesn’t support HTML5