Верховний представник Європейського Союзу Жозеп Борель звинуватив Росію у «варварських» діях на тлі тривалих російських бомбардувань українських портів на Чорному морі, що призвели до жертв і зокрема завдали руйнувань зерновим терміналам Одеси.
«Вже третю ніч масовані повітряні рейди на Одеський порт та інфраструктуру спричиняють не лише жертви серед мирного населення, а й значні руйнування тамтешніх зерносховищ. Це варварська позиція, яку сьогодні Рада (міністрів закордонних справ ЄС) візьме до уваги під час розмови з (міністром закордонних справ України Дмитром) Кулебою, який матиме більше інформації, але ми вже знаємо, що це створить велику, величезну продовольчу кризу у світі», - заявив Жозеп Борель перед засіданням у Брюсселі 20 липня.
Російські бомбардування після виходу Москви з міжнародної чорноморської зернової домовленості і після заяв Росії про наміри блокади українських портів, спричинили зростання цін на збіжжя на міжнародних біржах.
Жозеп Борель заявив, що розвиток подій вимагає додаткової відповіді Європи і зауважив, що в цьому становищі «є лише одне рішення: збільшити військову допомогу Україні».
«Якщо їх бомбардують, нам треба надати протиповітряні засоби. Якщо росіяни використовують дрони, то нам потрібно надати протиповітряні засоби, щоб знищувати ті дрони», - сказав представник ЄС.
Серед тем наради у четвер в Брюсселі є план довготерміново фінансування військової допомоги Україні на 20 мільярдів євро.
Важливим в цій ситуації Борель також назвав використання так званих «ліній солідарності» - маршрутів перевезення українського збіжжя суходолом через країни ЄС, що мають кордони з Україною.
Але експорт українського продовольства через Європу виявився проблематичним, оскільки сусідні з Україною держави ЄС заявили, що наплив українського збіжжя спричинив у них падіння цін, яке завдало збитків місцевим фермерам і виробникам.
Жозеп Борель заявив, що від сусідів України очікують «більших зусиль».
«Їм доведеться робити більше, відкриваючи кордони та сприяючи транспортуванню, щоб брати зерно з України з портів Чорного моря. Це вимагатиме від держав-членів більшого залучення. Ми зробили багато. Нам треба зробити більше», - сказав посадовець.
Дивіться також: Росія створювала перешкоди для експорту українського збіжжя навіть під час дії зернової угоди, - Микола Горбачьов. Відео