Росія намагається втримати прихильників у країнах Африки, де стурбовані наслідками російської війни проти України, серед яких проблеми з постачанням продовольства і мінеральних добрив для сільського господарства.
Тим часом Україна вказує державам південної півкулі, зокрема на Африканському континенті, що Москва свідомо маніпулює проблемами з продовольством і цілеспрямовано блокує експорт українського збіжжя для досягнення своїх цілей у війні на шкоду людям, що порепають від браку харчів і від зростання цін на їжу.
Український міністр закордонних справ Дмитро Кулеба зараз подорожує Африкою в межах того, що він називає «третім африканським турне» за понад рік з часу лютневого вторгнення Росії в Україну.
У жовтні 2022 року Кулеба відвідав Сенегал, Кот-д'Івуар, та Кенію, а у травні був у Марокко, Ефіопії, Руанді, Мозамбіку та Нігерії, і третє турне міністр розпочав 23 липня з Екваторіальної Гвінеї.
Експорт пшениці (з України) йшов переважно до країн, що розвиваються та найменш розвинених країн - це становить 64% загальних вантажів пшениці.
Поїздка українського міністра відбувається по тому, як Росія з 17 липня заблокувала продовження так званої Чорноморської зернової ініціативи, що гарантувала безпеку певній кількості суден для транспортування збіжжя з українських чорноморських портів.
Одночасно Росія посилила бомбардування українських портів і складів зі збіжжям не лише на Чорному морі, але й на Дунаї, що залишався незаблокованим водним шляхом з України.
«Я закликаю всі країни, особливо в Африці та Азії, які найбільше вражені зростанням цін на їжу, організувати згуртовану глобальну відповідь на продовольчий тероризм», - заявив Дмитро Кулеба, вказуючи на дії Москви.
Перекладання відповідальності
Але Росія намагається перекласти відповідальність на Україну і на західні держави за перебої з постачанням продовольства, які призвели до різкого зростання світових цін на продовольство.
Уряд президента Путіна переконує світ, що проблеми виникли, буцімто, не через розв'язану Росією війну проти України і не через російські загарбання й руйнування на українській території, а через, як каже Москва, «дії Заходу», такі як санкції проти Росії.
18 липня російський посол у Кенії Дмітрій Максімичев на сторінках провідних кенійських газет заявив, що Росія була змушена зупинити Чорноморську зернову ініціативу, бо, мовляв, Захід, «як і завжди, шахраював».
Посол переконує кенійських читачів, що Росія, як він пише, «дбає за глобальну гуманітарну справу», а «Захід хоче дешевої політичної і комерційної вигоди, егоїстично спрямовуючи більшість (26 з 32 мільйонів тонн) українського збіжжя до ЄС та інших країн з високими прибутками і загрожуючи всім намаганням Росії виходити на міжнародні ринки».
Російські твердження про те, що більшість збіжжя з України пішло до заможних країн суперечать даним Організації Об'єднаних Націй.
ООН повідомляє, що станом на 17 липня 2023 р. в межах Чорноморської зернової ініціативи було загалом вивезено 32 900 000 тонн збіжжя, і що «найбільшу частку експорту продовольства отримали країни, що розвиваються».
«Експорт пшениці йшов переважно до країн, що розвиваються та найменш розвинених країн - це становить 64% загальних вантажів пшениці», - стверджує ООН.
ООН також стверджує, що Чорноморська зернова ініціатива сприяла зниженню загальносвітових цін на харчі на майже 20% у порівнянні з найвищим рівнем, зафіксованим у березні 2022 р. після лютневого російського вторгнення в Україну.
27-28 липня у Петербурзі відбуватиметься саміт Росія-Африка, щоб, як кажуть у Москві, «зміцнити всебічну і рівноправну співпрацю між Росією та країнами Африки».
Президент Путін мав нагоду також особисто відвідати Південноафриканську Республіку для зустрічі 24-26 серпня керівників держав групи Брікс (Бразилія, Росія, Індія, Китай, ПАР) переважно прихильних до Росії, але зараз повідомлено, що він братиме участь в тому саміті з допомогою відеозв’язку.
Російський президент відмовився від поїздки через загрозу його затримання в ПАР відповідно до ордеру на арешт Міжнародного кримінального суду за звинуваченнями, що Путін особисто причетний до депортації тисяч дітей з України, що є злочином війни відповідно до міжнародних законів.