32 держави виступають на боці України в найвищому суді ООН проти Росії

Представники України на слуханнях в Міжнародному суді в Гаазі 18 вересня 2023 р.

Найвищий суд Організації Об'єднаних Націй у Гаазі став місцем небувалого вияву міжнародної солідарності на підтримку позову однієї держави проти іншої: України проти Росії зі звинуваченнями щодо російського нападу на Україну.

Росія веде війну проти моєї країни в імʼя жахливої брехні про те, що Україна вчиняє геноцид проти власного народу. Ця брехня стала приводом для агресії.
Антон Кориневич

Україна подала позов проти Росії до Міжнародного суду (ООН) в Гаазі через день після початку відкритого російського вторгнення 24 лютого 2022 року.

У березні того ж року суд оголосив тимчасове рішення з вимогою до Росії припинити бойові дії проти України, але Москва відмовилася це виконувати.

Українські представники стверджують, що всі російські виправдання для нападу незаконні і підкреслюють, що зокрема Москва вдалася до «жахливої брехні», проголосивши одним з приводів для вторгнення захист етнічних росіян в Україні від загрози геноциду.

«Девʼять років ми терпіли брехню про геноцид з найвищих щаблів російської влади. Півтора року ми зазнаємо жахливого нападу через ту брехню. Тому Україна просить, щоб Суд міг вирішити цей спір», - сказав український представник Антон Кориневич на цьому етапі слухань, які триватимуть до 27 вересня.

До українського позову проти Росії впродовж понад року долучилися загалом тридцять дві країни, переважно держави ЄС, а також Австралія, Велика Британія та Канада, і їхні представники виступили в Гаазі.

Представник Німеччини Вібке Рукерт сказав 20 вересня, що погоджується з законністю юридичних підстав Міжнародного суду для розгляду українського позову і додав, що його країна зацікавлена у визначенні інтерпретації угоди про геноцид «не в останню чергу з огляду на наше минуле».

І Україна, і Росія є серед 150 держав, які підписали та зобов’язані виконувати Конвенцію ООН 1948 р. щодо геноциду.

Українська сторона в цій справі, домагається, щоб Міжнародний суд повністю розглянув позов і присудив покарання - репарації від Росії на користь України.

Росія доводить, що Міжнародний суд взагалі не має підстав розглядати український позов.

Рішення суду щодо розгляду справи по суті очікують через кілька місяців, а загалом такий судовий процес може тривати кілька років.

Окрім Міжнародного суду ООН, позови України проти Росії пов’язані з війною розглядає також Міжнародний кримінальний суд, Європейський суд з прав людини та інші міжнародні судові установи.

На додаток до того Україна домагається створення спеціального міжнародного трибуналу для суду над Росією за злочин агресії.

Your browser doesn’t support HTML5

Зеленський, Байден в ООН, підсумки «Рамштайн». ЧАС-ТАЙМ