Республіканська партія, яка контролює більшість в Палаті представників Конгресу США, після трьох тижнів дискусій все ще не змогла висунути прохідного кандидата на посаду спікера.
У вівторок підтримку партії в ході п'яти раундів таємного голосування отримав кандидат Том Еммер, однак він зняв свою кандидатуру невдовзі після затвердження, на тлі критики від консервативного крила Республіканської партії.
Проти Еммера також виступив колишній президент США Дональд Трамп. На своїй соцмедійній платформі Трамп назвав Еммерта "республіканцем лише на словах" - RINO.
"Республіканська партія не може покладатись на випадок, це не підтримують виборці-прихильники позиції "Америка насамперед". Голосування за глобаліста RINO було б трагічною помилкою!" - йдеться в дописі Трампа.
20 законодавців від Республіканської партії заявили, що не голосуватимуть за Еммера.
Після того, як Еммер зняв свою кандидатуру, збори республіканців висунули нового, четвертого, номінанта від партії - Майкла Джонсона.
Джонсон відомий своєю активною підтримкою позиції Трампа під час слухань щодо імпічменту колишнього президента. Він також активно критикував допомогу Україні і голосував проти додаткової допомоги Україні, йдеться в інформації поширеній проєктом "Республіканці за Україну". Проєкт відслідковує і оцінює, як американські законодавці від Республіканської партії ставляться до України – голосують за ті чи інші проукраїнські законопроєкти, публічно висловлюються щодо України, та інше.
В травні 2022 року Джонсон наполягав, що допомога Україні не має переважати над внутрішніми питаннями США.
"Ми не будемо надсилати ще 40 мільярдів за кордон, без достатнього нагляду за тим, куди йдуть кошти, під час хаосу на нашому власному кордоні, коли американським матерям складно знайти дитяче харчування, ціни на бензин рекордно високі, а американським родинам складно звести кінці з кінцями", - наводить проєкт текст заяви Джонсона.
Щоб Джонсон став спікером, його кандидатуру має підтримати Палата представників. Відповідне голосування може відбутись вже в середу.
Палата представників працює без спікера після того, як конгресмени 3 жовтня відправили у відставку Кевіна Маккарті.
Конгресмен-демократ Майкл Квіглі припускає - спікеріада може затягнутись до кінця листопада, коли спливає термін тимчасової бюджетної резолюції, і настає загроза"шатдауну" - часткової призупинки роботи уряду.
"Можливо, вони оберуть спікера вже цього тижня. Але я думаю, що це може затягнутися аж до кінцевого терміну фінансування уряду, і в цьому випадку ми матимемо справжню проблему з додатковим фінансуванням для партнерів", - каже Квіглі в коментарі журналістці Голосу Америки Катерині Лісуновій.
Однак, навіть, якщо спікера буде обрано, його становище буде нестабільним, якщо він "співпрацюватиме з демократами та з Сенатом", каже Квіглі і припускає, що домовленості за основними ініціативами можуть не відбутись до кінця року, "якщо не буде двопартійного рішення".
Конгресмен-республіканець Байрон Дональдс закликав зменшити роль спікера в Конгресі. "Моє звернення до колег, дуже просте. Палата Представників повинна мати робочий процес, у якому керують законодавці, а не один спікери. Нам потрібно повернутися до роботи, гарантувати безпеку нашого кордону, відповідально профінансувати наш уряд і притягнути адміністрацію Байдена до відповідальності", - каже Дональдс в коментарі Лісуновій.
Відсутність спікера не дозволяє парламенту голосувати такі ініціативи, як збільшення допомоги Україні, та Ізраїлю. Відповідні запити до Конгресу подав президент США Джо Байден. Спікер Палати представників США є другим посадовцем в США, після президента.
До роботи над статтею долучилась Катерина Лісунова
Дивіться також: «Це два окремих конфлікти». Деякі республіканці закликають не об'єднувати фінансування допомоги Україні та Ізраїлю