Китайський керівник Сі Цзіньпін, починаючи європейську поїздку, заявив, що Китай хоче сприяти миру у Європі і в Україні зокрема, але знову не засудив Росію за агресію.
Сі Цзіньпін прилетів до Франції 5 травня і впродовж шести днів заплановані його зупинки в Сербії та Угорщині, де уряди виявляють прихильність до тісної співпраці з Пекіном.
Що довше триватиме українська криза, то більшої шкоди вона завдасть Європі і світу.Сі Цзіньпін
Китай зацікавлений у розвитку торгівлі з Європейським Союзом на тлі ознак, що ЄС намагається захистити свій ринок від несправедливої конкуренції.
У розмовах французького президента Еммануеля Макрона з Сі Цзіньпінем в Парижі братиме участь президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн.
Російська війна проти України буде серед провідних тем переговорів на зустрічах, і китайський керівник заявив, що “розуміє”, яка це важлива проблема для Європи.
"Українська криза"
Ознакою китайської позиції стало те, що, заявляючи про прагнення миру в Україні, Китай не засуджує дії Росії, а китайські посадовці підкреслено уникають слова війна.
У статті Сі Цзіньпіна для французької преси з нагоди початку його візиту відведено окремий параграф, в якому російська агресія названа “українською кризою”, а Росія там не згадана жодного разу.
“Китай не починав українську кризу і не є в ній ні стороною, ні учасником”, - написав Сі Цзіньпін, наголошуючи на китайській гуманітарній допомозі для України і на тому, що названо “конструктивною” роллю для “мирного врегулювання кризи”.
Окремо в статті підкреслено, що “не можна застосовувати ядерну зброю і не можна вести ядерну війну”.
“Що довше триватиме українська криза, то більшої шкоди вона завдасть Європі і світу. Китай сподівається, що мир і стабільність повернуться в Європу найближчим часом. Ми готові працювати з Францією та всім міжнародним співтовариством, щоб знайти розумний вихід із кризи”, - заявив Сі Цзіньпін у статті.
Представники ЄС і США не раз вказували, що Китай фактично сприяє російській війні, збільшивши імпорт російських енергоносіїв і постачаючи Росії матеріали й вироби, які Росія використовує для війська.
Чому Сербія та Угорщина?
Те, що Сі Цзіньпін після Франції їде до Сербії та Угорщини виглядає як бажання Китаю зробити політичні наголоси і продемонструвати прихильність до позиції певних урядів.
Його перебування в Сербії випадає на 25-річчя відколи китайське посольство у Белграді зазнало помилкового бомбардування силами НАТО, коли країни альянсу намагалися зупинити війну Сербії в Косово.
“Внаслідок того помилкового удару 7 травня 1999 року, за який Білий дім просив пробачення, загинули три китайські журналісти, і біля посольства США у Пекіні тоді відбулися обурені протести”, - нагадує газета New York Times.
Уряд Віктора Орбана в Угорщині, радо вітає китайські інвестиції і заявляє про бажання якнайбільшої співпраці і з Китаєм, і з Росією.
Орбан був єдиним з керівників країн ЄС, хто брав участь у форумі китайської міжнародної інвестиційної програми “Поясу і шляху” в Пекіні у жовтні минулого року.
Віктор Орбан веде кампанію перед виборами Європейського парламенту в червні, обіцяючи “захопити Брюссель”, щоб змінити політику Європейського Союзу.
Дивіться також: Як протестанти переконали спікера Джонсона допомогти Україні. Подробиці з-за лаштунків Конгресу