Зеленський готується до розмов з партнерами, закликаючи НАТО збивати російські ракети над Україною і посилити допомогу

Володимир Зеленський заявляє, що участь НАТО в захисті українського неба не означала б участі НАТО у війні з Росією, так само як збиття західними країнами іранських дронів і ракет, що летіли на Ізраїль не означало їхньої участі у війні з Іраном.

Український президент Володимир Зеленський посилює заклики до західних партнерів, щоб вони краще допомагали Україні захищатися від російської агресії: пришвидшили й збільшили постачання зброї, а також брали участь в збиванні повітряних цілей в українському небі та сприяли українським ударам на території Росії.

Зеленський матиме можливість говорити про це з керівниками країн на планованих міжнародних зустрічах цього літа, хоча недавно у Києві казали про скасування кількох міжнародних візитів українського керівника через загострення становища на фронті.

6 червня у Франції Володимир Зеленський може долучитися до лідерів держав, які зберуться на відзначення 80-річчя висадки військ антигітлерівської коаліції в Нормандії.

13-15 червня в Італії запланований саміт Групи 7, до учасників якого український президент може звертатися або особисто, або з допомогою відеозв’язку.

15-16 червня багатьох світових лідерів очікують у Швейцарії на українському Саміті миру, де Зеленський має приймати їх разом із швейцарськими господарями.

9 липня президент України напевне буде запрошений на саміт НАТО у Вашингтоні.

18 липня представники приблизно 50 країн Європейської політичної спільноти зберуться на саміт у Британії.

“Запізнюється на рік”

На тлі посилення російського наступу в Україні після багатомісячної паузи з вирішальною американською військовою допомогою українській армії Володимир Зеленський говорить, що попри заяви лідерів про підтримку, реальна допомога партнерів є недостатньою.

В інтерв’ю агенції Reuters 20 травня Зеленський сказав, що становище на фронті зараз “одне з найважчих” від початку російського вторгнення в лютому 2022 року.

З огляду на це він підкреслив важливість швидких постачань і відповідей на нові проблеми й загрози, як, наприклад, збільшення використання Росією так званих керованих авіабомб.

“Кожне рішення, до якого ми потім всі разом приходимо, воно десь запізнюється на рік”, - висловився Володимир зеленський.

Він додав: “Якщо б “Петріоти” нам передавали на самому початку, коли дронів було дуже мало, коли вони застосовували ракети, і якби вони бачили, що ракети збиваються, вони б бачили, що це унеможливлює їх глобальне застосування по нашій енергетиці, то не було б жодних знеструмлень. Мало того, ми могли б зберегти максимальну частину об’єму нашої української генерації енергетики”.

Динаміку допомоги Україні він назвав “кроком вперед”, перед яким були “два кроки назад”.

“Збивайте цілі”

Володимир Зеленський поновив заклики до держав НАТО, щоб вони безпосередньо залучалися до протиповітряної оборони України - збивали російські військові цілі в українському небі.

Прикладом він не раз називав те, як США та інші країни збивали іранські дрони й ракети, що летіли на Ізраїль.

“Нам потрібно принаймні 120-130 літаків, щоб протистояти в небі. Не можете поки що дати? ОК. Знову повертаємося. ППО поки що не можете дати? F16 поки що не можете? Повертаємося до літаків, які у вас є на території сусідніх держав НАТО. Підіймайте їх. Ми їх бачимо. Застосовуйте, збивайте цілі, захищайте цивільних”, - сказав президент агенції Reuters.

Український керівник відкинув застереження, що участь сил НАТО у захисті українського неба була б додатковою ескалацією і зауважив, що Росія цілиться зокрема в газові об’єкти на території України, в яких міститься газ європейських споживачів, і російські ракети й дрони можуть також загрожувати цивільним всередині країн НАТО.

“Коли летять ракети, польські літаки підіймаються в небо, але вони не збивають російські ракети. Чи можуть вони це робити? Я переконаний, що так. Чи це атака з боку країни НАТО, участь? Ні”, - підкреслив він.

“Усі бояться ескалації”

Зеленський повідомив також про переговори з партнерами про те, “щоб ми могли використовувати їхню зброю проти накопичень російської техніки на кордоні, або навіть на їхній території”, але зауважив, що досі ті переговори "не принесли позитивного результату".

Він наголосив, що зараз для ударів по цілях в Росії українці застосовують власну зброю: “Ми почали використовувати те, що наше проти енергетичних систем Російської Федерації, бо вони позбавляють нас енергії, отже я вважаю, що це справедливо”.

“Усі бояться ескалації. Усі звикли, що українці гинуть - то це для людей не ескалація”, - дорікнув Володимир Зеленський у відповідь на заяви деяких західних лідерів про те, що вони уникають ескалації конфлікту з Росією.

Дивіться також: Що хочуть українські кандидатки на виборах Європарламенту?